Przejdź do treści
9:10 "Specjalne relacje", "Donald Trump wychwala Giorgię Meloni"- tak włoska prasa podsumowuje rozmowę premier z prezydentem USA w Białym Domu. Gazety odnotowują, że szefowa rządu zaprosiła Trumpa do Rzymu i zaproponowała mu spotkanie z przywódcami UE
9:02 Odpadnięcie Legii i Jagiellonii w ćwierćfinale Ligi Konferencji nie wpłynęło na pozycję kraju w 5-letnim rankingu UEFA. Polska zakończy sezon na 15. miejscu, co oznacza, że w sezonie 2026/27 w europejskich pucharach wystąpi 5 zespołów
7:59 Mołdawski parlament ogłosił, że wybory parlamentarne w tym kraju odbędą się 28 września – informuje agencja Reutera
7:49 Do Muzeum Warmii i Mazur powróciła XVIII-wieczna ikona, Mandylion, którą 35 lat temu skradziono z wystawy w olsztyńskim zamku
7:45 Legia Warszawa wygrała w Londynie z Chelsea 2:1 w ćwierćfinałowym rewanżu, ale odpadła z piłkarskiej Ligi Konferencji
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Polska 28 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia Polska została członkiem UNICEF; Sąd Wojskowy uchylił wyrok w sprawie biskupa Czesława Kaczmarka; utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi – KGHM; zakończył się najdłuższy w czasie stanu wojennego strajk w kopalni węgla „Piast” w Bieruniu; Sejm przyjął dziesięć ustaw dotyczących tzw. planu Balcerowicza. Urodzili się m. in. Szymon Askenazy, Eugeniusz Bodo, Gerard Labuda, Jerzy Krasuski, Orest Lenczyk, Katarzyna Adamik. Zmarli natomiast: Maryla Wereszczakówna, Henryk Rodakowski, Stanisław Estreicher, Wacław Makowski, Wincenty Lutosławski, Kazimierz Świtalski, Zdzisław Stroński, Władysław Nehrebecki oraz Tadeusz Olechnowicz.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Antoni, Teofila oraz Cezary, Dobrowieść, Domna, Domniusz, Emma, Godzisław, Teona, Teonas, Troadiusz

Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Pocałunku, Dzień Gry w Karty

1233 - Prawa miejskie otrzymały Toruń i Chełmno; prawo lokacyjne wystawił mistrz Zakonu Krzyżackiego Hermann von Salza

1832 - Z inicjatywy przebywających na emigracji Joachima Lelewela i Józefa Zaliwskiego powstał komitet „Zemsta Ludu”. Jego celem było przygotowanie i wywołanie kolejnego powstania na ziemiach polskich. 

1856 - W Stanach Zjednoczonych urodził się Thomas Woodrow Wilson – prezydent USA w latach 1913-21; w orędziu do Kongresu z 8. stycznia 1918 r. przedstawił program pokojowy, znany jako 14 punktów Wilsona; 13. punkt dotyczył kwestii powstania niepodległej Polski. 

1863 - Zmarła Maryla Wereszczakówna, primo voto Puttkamer, szlachcianka litewska, ukochana i muza Adama Mickiewicza

1866 - W Zawichoście urodził się Szymon Askenazy, historyk, dyplomata, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. 

1880 - W Przyszowej urodził się Tytus Czyżewski, krytyk sztuki, poeta, malarz. 

1894 - W Krakowie zmarł Henryk Rodakowski, malarz, portrecista, przedstawiciel nurtu romantycznego. 

1899 - W Genewie urodził się Eugeniusz Bodo, część źródeł jako miejsce jego urodzenia podaje Warszawę, jeszcze inne Łódź; jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego, aktor, piosenkarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy; znany z filmów „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Paweł i Gaweł”, „Piętro wyżej” oraz jako wykonawca piosenek „Ach, śpij kochanie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już taki jestem zimny drań”. 

1904 - We Lwowie odbyła się prapremiera widowiska „Betlejem polskieLucjana Rydla

1907 - W Śniatyniu koło Stanisławowa urodził się Roman Palester, kompozytor. 

1916 - W Nowej Hucie koło Kartuz urodził się Gerard Labuda, historyk, mediewista, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w latach 1962-65, prezes PAN i PAU. 

1918 - Powstańcy wielkopolscy zdobyli poznańską Cytadelę, wyzwolili Gniezno, Szamotuły i Wrześnię. 

1925 - Sejm przyjął Ustawę o wykonaniu reformy rolnej. 

1927 - W Grabocinie w powiecie będzińskim urodził się Edward Babiuch, działacz komunistyczny, w latach 1970-80 członek Biura Politycznego i sekretarz KC PZPR; premier PRL w 1980 r. 

1928 - W Krynicy, w willi „Nałęczówka” założone zostało Krynickie Towarzystwo Hokejowe. 

1930 - W Poznaniu urodził się Jerzy Krasuski, historyk, specjalista w dziedzinie historii stosunków polsko-niemieckich. 

1939 - W niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zmarł Stanisław Estreicher, historyk prawa, bibliograf, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1919-21 jego rektor. 

1942 - W Bukareszcie zmarł prof. Wacław Makowski, prawnik, minister sprawiedliwości w kilku rządach II. RP, poseł na Sejm z listy BBWR (1928-35), od 1931 r. wicemarszałek Sejmu; w latach 1935-38 wicemarszałek Senatu; od 1938 r. pełnił funkcję marszałka Sejmu; 2. września 1939 r. przewodniczył ostatnim obradom Sejmu II. RP. 

1942 - W Sanoku urodził się Orest Lenczyk, trener piłkarski. 

1944 - W nocy z 28. na 29. grudnia oddział UPA dokonał mordu na ok. 120. mieszkańcach wsi Łozowa koło Tarnopola. Atak przeprowadziła sotnia UPA „Burłaki” pod rozkazami Iwana SzemczyszynaCzornyja”. 

1946 - Polska została członkiem UNICEF (Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom). 

1954 - W Krakowie zmarł Wincenty Lustosławski, filozof, działacz polityczny społeczny, prekursor ruchów abstynenckich i propagator jogi. 

1956 - Najwyższy Sąd Wojskowy uchylił wyrok z 22. marca 1953 r. ws. biskupa Czesława Kaczmarka, skazanego na 12 lat więzienia. Podczas sfingowanego procesu biskupowi Kaczmarkowi i czterem innym oskarżonym zarzucano działalność na niekorzyść Związku Sowieckiego, dywersję, szpiegostwo, kontakty z podziemiem, a także współpracę z Niemcami w czasie wojny. Tadeusz Mazowiecki we „Wrocławskim Tygodniku Katolickim” przekonywał: „proces ks. bp. Kaczmarka udowodnił również naocznie, i to nie po raz pierwszy, jak dalece imperializm amerykański, pragnący przy pomocy nowej wojny, a więc śmierci milionów ludzi, narzucić panowanie swojego ustroju wyzysku i krzywdy społecznej krajom, które obrały nową drogę dziejową, usiłuje różnymi drogami oddziaływać na duchowieństwo oraz ludzi wierzących i kierować ich na drogę walki z własną ojczyzną, stanowiącą wspólne dobro wszystkich obywateli”. 

1958 – Założono Przedsiębiorstwo Międzynarodowych Przewozów Samochodowych PEKAES. 

1959 - Na mocy decyzji ministra przemysłu ciężkiego powstały Zakłady Górnicze „Lubin”, dwa lata później przekształcone w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi – KGHM. 

1961 - Premiera filmu „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego

1962 - W Warszawie zmarł Kazimierz Świtalski, żołnierz Legionów Polskich, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego (1928-29), premier (1929), marszałek Sejmu RP (1930-35), następnie senator; w latach 1939-45 w niemieckiej niewoli; po wojnie więziony przez władze komunistyczne (1948-56). 

1967 - W Holis (USA) zmarł Józef Obrębski, etnolog, socjolog, uczeń Bronisława Malinowskiego

1968 - Na pół roku przed śmiercią, w swym mieszkaniu we francuskim Vence Witold Gombrowicz poślubił Ritę Labrosse

1972 - W Warszawie zmarł Zdzisław Stroński, historyk, polityk, działacz Związku Naprawy Rzeczpospolitej i Obozu Zjednoczenia Narodowego, trzykrotny poseł na sejm II. RP. 

1972 - W Warszawie urodziła się Katarzyna Adamik, reżyser, plastyk. 

1976 - W Katowicach urodziła się Anna Wirginia Kańtoch, pisarka nurtu fantasy, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla

1977 - Oddano do użytku odcinek Centralnej Magistrali Kolejowej, łączącą Zawiercie z Grodziskiem Mazowieckim. 

1978 - Ukazało się pierwsze wydanie tygodnika „Słowo Podlasia”. 

1978 - W Katowicach zmarł Władysław Nehrebecki, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, jeden z pionierów polskiej animacji, był projektodawcą i inicjatorem serialu animowanego „Bolek i Lolek”. 

1981 - Zakończył się najdłuższy w powojennym górnictwie strajk, podjęty przez załogę kopalni węgla „Piast” w Bieruniu po wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca protestu 650 metrów pod ziemią wytrwało ponad tysiąc górników, którzy spędzili na dole dwa tygodnie. 

1989 - Sejm przyjął dziesięć ustaw dotyczących reform gospodarczo-ustrojowych z tzw. planu Balcerowicza; miały one umożliwić transformację gospodarki centralnie sterowanej w rynkową. 

1993 - W Warszawie zmarł Ludwik Perski, reżyser filmów dokumentalnych. 

2005 - Prezydent RP Lech Kaczyński powołał nową Radę Bezpieczeństwa Narodowego. 

2016 – Zmarł Tadeusz Olechnowicz, żeglarz, ostatni komendant „Daru Pomorza", współtwórca i pierwszy komendant „Daru Młodzieży”, zwycięzca regat The Cutty Sark Tall Ships Races w 1982 r. 

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Co z "cyberatakiem" na PO? Żaryn: rząd odpuszcza sobie rzetelne informowanie o zagrożeniach

Za zakupy świąteczne płacimy tyle, co Niemcy, którzy zarabiają dwa razy więcej!

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

Ostatnie szlify przed Mistrzostwami Świata Dywizji IA w Rumunii

Piachem w tryby | Komu Tusk pokłoni się najniżej?

Burze i wichury w 10 województwach!

Robert Powell zagrał Jezusa z Nazaretu. Jak zmieniła go ta rola?

Wielki Piątek - upamiętnienie Męki Pańskiej w Kościele katolickim

Od koronacji Bolesława Chrobrego mija dziś 1000 lat?

Trump podał datę podpisania umowy o minerałach rzadkich z Ukrainą

Ekspert wojskowy: Trump może zmusić Putina do zawarcia pokoju z Ukrainą

Xi Jinping w potrzasku. Taryfy Trumpa przyspieszają proces deglobalizacji

Teleskop Webba: Przełomowe odkrycie? Silne dowody na życie pozaziemskie 

Rosja skreśla Talibów z listy organizacji terrorystycznych

Meloni wyszła ze spotkania z Trumpem. Co powiedziała?

Najnowsze

Co z "cyberatakiem" na PO? Żaryn: rząd odpuszcza sobie rzetelne informowanie o zagrożeniach

Piachem w tryby | Komu Tusk pokłoni się najniżej?

Burze i wichury w 10 województwach!

Robert Powell zagrał Jezusa z Nazaretu. Jak zmieniła go ta rola?

Wielki Piątek - upamiętnienie Męki Pańskiej w Kościele katolickim

Za zakupy świąteczne płacimy tyle, co Niemcy, którzy zarabiają dwa razy więcej!

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

Ostatnie szlify przed Mistrzostwami Świata Dywizji IA w Rumunii