Polska 26 grudnia – co wydarzyło się tego dnia
Tego dnia Szwedzi zakończyli oblężenie klasztoru na Jasnej Górze; uruchomiono gazownię w Warszawie; do publicznej wiadomości podano, że Maria Skłodowska-Curie i jej mąż odkryli rad; z Francji wypłynął w pierwszy rejs żaglowiec „Dar Pomorza”; dokonano ostatniego zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski; premiera komedii „Wyjście awaryjne”. Urodzili się m. in. Jan Baranowski, Aniela Zagórska, Jan Dembowski, Rafał Ekielski, Andrzej Lam, Kazimierz Orłoś, Teresa Kubiak, Tomasz Szwed, Anna Przybylska. Zmarli natomiast: Franciszek Lessel, Marcin Dunin, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Nowodworski, Artur Malawski, Stanisław Kot, Zygmunt Wiehler, Piotr Łuszcz oraz Józef Teliga.
Dzisiaj imieniny obchodzą: Dionizy, Szczepan oraz Teodor, Wincencja, Wincenta, Wincentyna, Wrociwoj, Zenon, Zozym.
1655 - Wojska szwedzkie zakończyły oblężenie klasztoru paulinów na Jasnej Górze; jego skuteczną obroną kierował przeor o. Augustyn Kordecki.
1800 - W Sławkowie urodził się Jan Baranowski, astronom i przyrodnik.
1806 - Pod Pułtuskiem doszło do bitwy pomiędzy francuskim korpusem marszałka Jeana Lannes`a i wojskami rosyjskimi.
1820 - Adam Mickiewicz napisał „Odę do młodości”.
1838 - W Piotrkowie Trybunalskim zmarł Franciszek Lessel, pianista i kompozytor epoki klasycyzmu, uczeń Josepha Haydna.
1842 - W Poznaniu zmarł Marcin Dunin, abp poznański i gnieźnieński, prymas Polski.
1856 – Uruchomiono gazownię w Warszawie.
1881 - W Lublinie urodziła się Aniela Zagórska, tłumaczka dzieł Josepha Conrada.
1889 - W Petersburgu urodził się Jan Dembowski, biolog, profesor uniwersytetów w Wilnie, Łodzi i Warszawie, prezes PAN (1952-56), marszałek sejmu PRL I. kadencji.
1898 - W Krakowie urodził się Rafał Ekielski, inżynier, konstruktor motocykla „Orla-Viller 350” i współtwórca motocykla SHL.
1898 - Do publicznej wiadomości podano informację o odkryciu radu przez polską chemiczkę Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra Curie.
1905 - Organizacja Bojowa PPS dokonała napadu na kasę powiatową w Wysokiem Mazowieckiem, zdobywając pół miliona rubli.
1914 - Pod Łowczówkiem zakończyła się kilkudniowa bitwa, w której żołnierze I. Brygady Legionów Polskich walczyli z wojskami rosyjskimi.
1918 - W Poznaniu odbyła się wielka demonstracja patriotyczna zorganizowana przez Polaków na cześć przybyłego do miasta Ignacego Paderewskiego.
1919 - Założono Polski Związek Narciarski.
1923 - W Bronowicach pod Krakowem zmarł Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, malarz, grafik, współzałożyciel i działacz PSL, pierwowzór Gospodarza w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.
1929 - Z Francji w pierwszy rejs pod polską banderą wypłynął żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”.
1929 - W Grudziądzu urodził się Andrzej Lam, historyk i teoretyk literatury, tłumacz.
1935 - W Warszawie urodził się Kazimierz Orłoś, pisarz, scenarzysta, dramaturg.
1937 - W Ldzaniu koło Pabianic urodziła się Teresa Kubiak, śpiewaczka operowa (sopran).
1939 - W odwecie za zabicie 2. żołnierzy, w nocy 26. na 27. grudnia Niemcy zamordowali w Wawrze pod Warszawą 107 osób.
1941 - W Warszawie zmarł Leon Nowodworski, adwokat, członek Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego (1928-30), od 1940 r. pierwszy dyrektor Departamentu Sprawiedliwości Delegatury Rządu RP na Kraj.
1942 - W Warszawie zmarł Majer Bałaban, historyk, orientalista, współorganizator Instytut Nauk Judaistycznych, wykładowca Wolnej Wszechnicy Polskiej.
1944 - Operacja Freston: W nocy z 26. na 27. grudnia w okolicach Częstochowy Brytyjczycy dokonali ostatniego zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski.
1951 - W Gdańsku urodziła się Ewa Kuklińska, tancerka, piosenkarka, aktorka.
1951 - W Pionkach urodził się Tomasz Szwed, muzyk, kompozytor i wykonawca muzyki contry.
1952 - W Łodzi zmarł Władysław Strzemiński, malarz, publicysta, teoretyk sztuki.
1959 - W Arentsminde w Danii urodził się Hans Nielsen, żużlowiec, czterokrotny indywidualny mistrz świata; w sumie w różnych konkurencjach zdobył na mistrzostwach świata 45 medali: 22 złote, 13 srebrnych i 10 brązowych; od 1990 r. startował w polskiej lidze - najpierw w „Motorze” Lublin, a od 1994 do 1999 r. w „Polonii” Piła.
1962 - W Krakowie zmarł Artur Malawski, kompozytor, dyrygent i pedagog.
1969 - Premiera telewizyjnego spektaklu „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w reżyserii Jerzego Gruzy, z Bogumiłem Kobielą w roli pana Jourdain.
1975 - W Middlesex w Wielkiej Brytanii zmarł prof. Stanisław Kot, historyk, działacz Stronnictwa Ludowego; minister w rządzie RP na uchodźstwie, ambasador RP w Moskwie w latach 1941-42.
1977 - W Warszawie zmarł Zygmunt Wiehler, kompozytor, dyrygent, autor ponad tysiąca piosenek, wśród nich wielu przebojów, m.in. „Ada, to nie wypada" czy „Nie kochać w taką noc to grzech".
1978 - W Gdyni urodziła się Anna Przybylska, aktorka i fotomodelka, znana m.in. z seriali „Złotopolscy", „Daleko od noszy" i „Klub szalonych dziewic" oraz z filmów: „Sezon na leszcza", „Sęp", „Rh+", „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Superprodukcja", „Dzień świra", „Złoty środek" i „Bilet na Księżyc".
1982 - Premiera komedii „Wyjście awaryjne” w reżyserii Romana Załuskiego.
1989 – Kontradmirał Romuald Waga został dowódcą Marynarki Wojennej.
2000 - W Katowicach zmarł śmiercią samobójczą Piotr Łuszcz „Magik”, raper, członek zespołów „Kaliber 44” i „Paktofonika”.
2007 - We Włoszczowie zmarł płk Józef Teliga, szef wywiadu Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Kielecczyźnie, jeden z twórców NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska”; w stanie wojennym twórca Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników i współpracownik „Solidarności Walczącej”.
2014 - W Newtonville na przedmieściach Bostonu zmarł Stanisław Barańczak, poeta Nowej Fali, eseista, tłumacz literatury angielskiej, działacz Komitetu Obrony Robotników.
Źródło: PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.