Przejdź do treści

Polska 24 maja – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia w Raszynie uruchomiono najsilniejszą w Europie stację radiową; rzeź wołyńska: 170 osób zostało zamordowanych przez UPA we wsi Niemodlin; KRN przyjęła dekret o odbudowie stolicy; podczas ME w boksie Polacy zdobyli pięć złotych medali; odkryto drugą część tzw. skarbu średzkiego; podczas drugiej tury wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda pokonując Bronisława Komorowskiego. Urodzili się m. in. Helena Mniszkówna, Irena Kirszenstein-Szewińska, Grażyna Torbicka. Zmarli natomiast: Michał Gedeon Radziwiłł, Aleksander Brückner, Michał Choromański, Stanisława Perzanowska, Marek Rostworowski, Józef Szaflik oraz Krzysztof Kąkolewski.

1013 - W Merseburgu cesarz Henryk II Święty i Bolesław Chrobry zawarli traktat pokojowy kończący wojnę polsko-niemiecką.

1609 - Król Zygmunt III Waza wspólnie z rodziną i dworem opuścił ostatecznie Zamek na Wawelu i przeniósł się do Warszawy.

1800 – W Kielcach pożar strawił większość budynków mieszkalnych w centrum miasta oraz ratusz.

1829 - W Warszawie odbyła się koronacja cara Mikołaja I na króla Polski.

1850 - W Warszawie zmarł Michał Gedeon Radziwiłł, generał, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego i wojen napoleońskich; senator Królestwa Polskiego; w czasie Powstania Listopadowego członek Rady Najwyższej Narodowej i wódz naczelny polskiej armii (luty-marzec 1831).

1878 - W Kurczycach na Wołyniu urodziła się Helena Mniszkówna, pisarka, autorka powieści „Trędowata”, „Ordynat Michorowski”.

1889 - W „Kurierze Codziennym” ukazał się ostatni odcinek powieści Bolesława Prusa „Lalka”; pierwszy odcinek ukazał się 29 września 1887 roku.

1905 - W Warszawie kilkusetosobowa zorganizowana grupa robotników zaatakowała na ul. Krochmalnej kryminalistów, którzy terroryzowali okolicę; walki robotników z kryminalistami trwały dwa dni, przenosząc się do Śródmieścia oraz na Stare i Nowe Miasto.

1923 - Powstał rząd Wincentego Witosa, tworzony przez koalicję PSL „Piast”, Związek Ludowo Narodowy i Chrześcijańską Demokrację.

1931 - W Raszynie uruchomiono najsilniejszą w Europie stację radiową o mocy 120 kW, dwa maszty o wysokości 280 metrów każdy, pomiędzy którymi rozpięto antenę. Jeden z masztów został wysadzony w 1939 roku, aby uniemożliwić korzystanie z radiostacji przez Niemców. Stacja objęła swoim zasięgiem całe terytorium Polski.

1936 – Na Jasnej Górze z udziałem 20 tysięcy studentów odbyło się Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej w 280. rocznicę ślubów lwowskich.

1939 - W Berlinie zmarł prof. Aleksander Brückner, polski filolog slawista, historyk kultury, autor „Dziejów literatury polskiej w zarysie”, „Dziejów kultury polskiej”, „Dziejów języka polskiego” i „Encyklopedii Staropolskiej”.

1943 - Ambasador Wielkiej Brytanii przy rządzie RP Owen O'Malley przesłał do ministra spraw zagranicznych Anthony'ego Edena tajny raport na temat Zbrodni Katyńskiej, w którym wskazał na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zbrodni przez ZSRS.

1943 - Rzeź wołyńska: 170 osób zostało zamordowanych przez UPA we wsi Niemodlin w powiecie kostopolskim.

1944 - W odwecie za zastrzelenie Niemca w Szymbarku rozstrzelano 10 działaczy z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

1945 - Utworzony został Korpus Bezpieczeństwa Publicznego (później Wewnętrznego), który podlegał MBP, jego zadaniem miała być walka z niepodległościowym podziemiem zbrojnym.

1945 - W Lesie Stockim na Lubelszczyźnie oddział mjr Mariana Bernaciaka „Orlika” stoczył zwycięską bitwę z pięciokrotnie większymi siłami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

1945 - Dekret Krajowej Rady Narodowej o odbudowie stolicy.

1945 - Dekrety o utworzeniu Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i przekształceniu Politechniki Gdańskiej w państwową szkołę akademicką.

1946 - W Leningradzie urodziła się Irena Kirszenstein-Szewińska, najlepsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu; siedmiokrotna medalistka olimpijska, rekordzistka Europy i świata; członek MKOl.

1953 - Podczas odbywających się w Warszawie X Mistrzostw Europy w Boksie stoczono walki finałowe. Polscy bokserzy zdobyli 5 złotych medali (trzykrotnie pokonując reprezentantów ZSRS): Henryk Kukier (musza), Zenon Stefaniuk (kogucia), Józef Kruża (piórkowa), Leszek Drogosz (lekkopółśrednia) i Zygmunt Chychła (półśrednia).

1959 - W Pszczynie urodziła się Grażyna Torbicka, dziennikarka, konferansjerka, prezenterka telewizyjna, prowadząca m.in. telewizyjny magazyn „Kocham Kino”.

1972 - W Warszawie zmarł Michał Choromański, pisarz i dramaturg, autor powieści „Biali bracia”, „Zazdrość i Medycyna”, „Schodami w górę, schodami w dół”, „Słowacki wysp tropikalnych”, „Skandal w Wesołych Bagniskach”.

1976 - Premiera filmu Con amore w reżyserii Jana Batorego.

1977 - Początek głodówki działaczy KOR w warszawskim kościele św. Marcina, której intencją było uwolnienie robotników skazanych za udział w protestach w Radomiu i Ursusie oraz członków i współpracowników KOR aresztowanych po śmierci Stanisława Pyjasa.

1982 - W Warszawie zmarła Stanisława Perzanowska, aktorka, reżyser, wieloletnia wykładowczyni warszawskiej PWST.

1988 - W Środzie Śląskiej odkryto drugą część tzw. skarbu średzkiego, m.in. złotą koronę ślubną z XIV w., biżuterię oraz kilka tysięcy monet.

1996 - W Krakowie zmarł prof. Marek Rostworowski, historyk sztuki, muzealnik, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Krakowie, minister kultury i sztuki.

1996 - Premiera filmu „Gry uliczne” w reżyserii Krzysztofa Krauze.

2001 – Odsłonięto Pomnik Ofiar Katynia w Katowicach.

2002 - Na festiwalu w Cannes odbyła się prapremiera filmu „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego, opowiadającego historię Władysława Szpilmana.

2002 - Sejm RP przyjął ustawę o rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa i powołaniu w jego miejsce Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

2008 - W Gliwicach zmarł Józef Szaflik, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

2015 - W Warszawie zmarł Krzysztof Kąkolewski, reportażysta, pisarz, autor m.in. reportaży-wywiadów ze zbrodniarzami III Rzeszy „Co u pana słychać”.

2015 - Odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,55 proc. głosów, pokonując Bronisława Komorowskiego (48,45 proc.). Frekwencja wyniosła 55,34 proc. uprawnionych.



PAP

Wiadomości

SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

HIT DNIA

Uwaga! Kup najnowszy numer „Gazety Polskiej”, a otrzymasz naklejkę z logiem Republiki

Polska importuje nawozy z Rosji. Tymczasem Grupa Azoty ma się coraz gorzej

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Wielki paraliż polskiej kolei. Opóźnienia nawet o kilkanaście godzin!

NEWS REPUBLIKI: Trzeci etat generała Stróżyka

Wymienią uszkodzone medale z igrzysk w Paryżu!

Będzie inna definicja mobbingu. Szykują się zmiany w prawie

Australian Open - w czwartek mecze Świątek i Hurkacza

Zima trwa w najlepsze. Kierowco, zachowaj szczególną ostrożność

Szefowa AfD: zamkniemy granice Niemiec! Co zapowiada jeszcze?

Gdzie można kupić okazyjnie firmę za 3 złote?

Planują zbudować olbrzymią elektrownię słoneczną w kosmosie

Chcą odciąć fundusze dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Ona nie przyjdzie na inaugurację Trumpa. Nie chce płakać

Spełni się jego marzenie. Czegoś takiego nie ma w całym kosmosie

Najnowsze

SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

NEWS REPUBLIKI: Trzeci etat generała Stróżyka

Wymienią uszkodzone medale z igrzysk w Paryżu!

mobbing praca

Będzie inna definicja mobbingu. Szykują się zmiany w prawie

Australian Open - w czwartek mecze Świątek i Hurkacza

Uwaga! Kup najnowszy numer „Gazety Polskiej”, a otrzymasz naklejkę z logiem Republiki

HIT DNIA

Polska importuje nawozy z Rosji. Tymczasem Grupa Azoty ma się coraz gorzej

Wielki paraliż polskiej kolei. Opóźnienia nawet o kilkanaście godzin!

TRZEBA ZOBACZYĆ!