Przejdź do treści
21:45 Z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okolicznościową iluminację. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, na centralnej części budynku widoczny jest podświetlony napis „Jan Paweł II”
21:20 Przemysław Czarnek w Republice: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech
20:10 Kolejny gracz chce przejąć TVN. Od lat gości na polskim rynku medialnym. Według informacji "Pulsu Biznesu", do walki wchodzi Ringier Axel Springer Polska (RASP)
19:41 Węgry opuszczają Międzynarodowy Trybunał Karny. Minister sprawiedliwości Węgier Bence Tuzson ujawnił podczas spotkania z ambasadorami, że Węgry planują wycofać się z Międzynarodowego Trybunału Karnego
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Polska 23 lutego – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia Henryk Sienkiewicz rozpoczął podróż do Ameryki Północnej; skapitulował niemiecki garnizon w poznańskiej cytadeli; w Katowicach powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych; papież Jan Paweł II i prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikowali konkordat; z linii montażowej FSO zjechał ostatni wyprodukowany tam samochód. Urodzili się m. in. Kazimierz Funk, Stefan Osiecki, Antoni Uniechowski, Janusz Durko, Teresa Modrzyńska, Ewa Bem, Tomasz Stockinger, Radosław Sikorski, Andrzej Saramonowicz, Michał Kubiak. Zmarli natomiast: Stanisław Leszczyński, Jan Piotr Norblin, Zygmunt Krasiński, Bolesław Szarecki, Leon Wójcikowski, Zdzisław Karos, Eugeniusz Szyc, Mieczysław Milecki, Lech Falandysz, Franciszek Starowieyski oraz Tadeusz Chyła.

1280 - Zwycięstwo rycerstwa polskiego nad wojskami rusko-tatarskimi w bitwie pod Goźlicami.

1766 - W Luneville we Francji zmarł Stanisław Leszczyński, król Polski w latach 1704-1709 i 1733-1736; książę Lotaryngii.

1830 - W Paryżu zmarł Jan Piotr Norblin, francuski malarz, rysownik, grafik; od 1774 r. przez ponad trzydzieści lat mieszkał w Polsce.

1850 - W Warszawie urodził się Julian Ochorowicz, psycholog, filozof, fotografik i wynalazca.

1859 - W Paryżu zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, filozof; autor „Nie-Boskiej komedii”, zaliczany w XIX wieku obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza do trójki polskich „wieszczów”.

1863 - Powstanie Styczniowe: po porażkach odniesionych pod Krzywosądzem i Nową Wsią Ludwik Mierosławski zr zekł się stanowiska dyktatora powstania i opuścił Królestwo Polskie.

1863 - Powstanie styczniowe: pod Małogoszczą doszło do bitwy pomiędzy oddziałami gen. Mariana Langiewicza i wojskami rosyjskimi; w wyniku starcia gen. Langiewicz zmuszony był wycofać się w stronę granicy Galicji.

1876 - Henryk Sienkiewicz wypłynął z Liverpoolu na transatlantyku SS Germanic w podróż do Ameryki Północnej.

1884 - W Warszawie urodził się Kazimierz Funk, biochemik, odkrywca witamin i twórca nauki o nich.

1902 - W Warszawie urodził się Stefan Osiecki, filmowiec, grafik, alpinista, żołnierz kampanii wrześniowej; jego imieniem nazwano jeden ze szczytów w chilijskich Andach - Cerro Osiecki.

1903 - W Wilnie urodził się Antoni Uniechowski, plastyk, scenograf, ilustrator książek m.in. „Popiołów” Stefana Żeromskiego, „Lalki” Bolesława Prusa.

1915 - W Warszawie urodził się Janusz Durko, historyk, muzeolog, archiwista, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, w latach 1952-2004 dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy.

1921 - Strajk powszechny kolejarzy węzła warszawskiego.

1928 - W Srebrnikach urodziła się Teresa Modrzyńska, aktorka filmowa i teatralna, odtwórczyni ról Doroty w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy oraz Jagienki w „Krzyżakach” Aleksandra Forda.

1930 – W Wilnie przy Uniwersytecie Stefana Batorego rozpoczął działalność Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej.

1943 – Oddział Gwardii Ludowej opanował Głogów Małopolski.

1945 - Skapitulował niemiecki garnizon w poznańskiej cytadeli. Dzień ten uznaje się za datę wyzwolenia miasta Poznań spod okupacji niemieckiej.

1951 - W Warszawie urodziła się Ewa Bem, piosenkarka i wokalistka jazzowa, autorka tekstów, wykonawczyni takich przebojów jak: „Wyszłam za mąż zaraz wracam”, „Żyj kolorowo”, „Moje serce to jest muzyk”.

1955 - W Warszawie urodził się Tomasz Stockinger, aktor, znany m.in. z ról w filmach „Sto koni do stu brzegów”, „Znachor”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” oraz roli doktora Lubicza w serialu „Klan”.

1960 - W Warszawie zmarł gen. Bolesław Szarecki, lekarz-chirurg; od 1941 r. szef służby zdrowia Armii Polskiej w ZSRS, następnie naczelny chirurg II Korpusu Polskiego (1944-1945); po wojnie powrócił do kraju; w latach 1949-1957 naczelny chirurg WP.

1963 - W Bydgoszczy urodził się Radosław Sikorski, polityk, minister obrony narodowej w rządzie PiS (2005-2007) i spraw zagranicznych w rządzie Platformy Obywatelskiej (2007-2014), marszałek Sejmu VII kadencji; od 2015 r. wykładowca Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie.

1965 - W Warszawie urodził się Andrzej Saramonowicz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, autor komedii „Ciało” i „Testosteron”.

1965 – Otwarto Ogród Botaniczny w Lublinie.

1975 - W Warszawie zmarł Leon Wójcikowski, tancerz, choreograf, solista Les Ballets Russes Sergiusza Diagilewa i baletu Anny Pawłowej, kierownik Polskiego Baletu Reprezentacyjnego, profesor warszawskiej PWST.

1978 - W Katowicach powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych, jego założycielami byli Kazimierz Świtoń, Roman Kściuczek, Władysław Sulecki, Ignacy Pines i Tadeusz Kicki. Dwaj ostatni pod wpływem presji SB wycofali się jednak z działalności w ramach WZZ. Inwigilacja, szykany i represje spowodowały, że komitetowi nie udało się rozwinąć szerszych działań, przede wszystkim przenieść działalności wolnozwiązkowej na teren zakładów pracy regionu. Mimo to utworzenie katowickich WZZ miało wpływ na powstanie dwóch kolejnych niezależnych inicjatyw skierowanych do środowisk pracowniczych. W końcu kwietnia powołany został w Trójmieście Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w październiku roku następnego podobna organizacja powstała na Pomorzu Zachodnim.

1981 - W Moskwie rozpoczął się XXVI Zjazd KPZR; w jego obradach uczestniczyła polska delegacja z Wojciechem Jaruzelskim i Stanisławem Kanią na czele.

1981 - Kazimierz Deyna podpisał kontrakt z amerykańskim klubem San Diego Sockers.

1982 - Stan wojenny: Zmarł funkcjonariusz MO st. sierżant Zdzisław Karos, którego pięć dni wcześniej w Warszawie, w tramwaju, próbowali rozbroić członkowie organizacji Siły Zbrojne Polski Podziemnej: 17-letni Robert Ch. i 18-letni Tomasz Ł. W wyniku szamotaniny milicjant został postrzelony. Organizację SZPP założyła grupa nastolatków w Grodzisku Mazowieckim po wprowadzeniu stanu wojennego.

1986 - Premiera filmu „Bohater roku” w reżyserii Feliksa Falka, z Jerzym Stuhrem w roli głównej.

1987 - W Poznaniu zmarł Eugeniusz Szyc, piłkarz, działacz sportowy, współzałożyciel klubu Warta Poznań (1912), powstaniec wielkopolski.

1988 - W Wałczu urodził się Michał Kubiak, siatkarz, mistrz świata z 2014 roku, członek zwycięskiej drużyny Ligi Światowej, medalista mistrzostw Europy i Pucharu Świata.

1988 - W Warszawie zmarł Mieczysław Milecki, właściwie Mieczysław Loretz, aktor teatralny i filmowy, znany z filmów „Zbrodniarz i panna”, „Pingwin” i serialu „Podziemny front”; żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego.

1990 - Nowelizacja kodeksu karnego zniosła karę konfiskaty majątku.

1991 - Marian Krzaklewski został wybrany przewodniczącym NSZZ „Solidarność”.

1992 - We francuskim Albertville zakończyły się XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Dla naszych zawodników był to najgorszy występ w historii startów olimpijskich. Najlepszym osiągnięciem było 8. miejsce Stanisława Ustupskiego w komb. norw. oraz 9. miejsce biathlonowej sztaf. męsk.. W igrzyskach wzięło udział 1801 sportowców z 64 państw, w tym 53-osobowa ekipa polska.

1998 - Papież Jan Paweł II i prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikowali konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.

1999 - Premier Jerzy Buzek złożył kontrasygnatę pod Aktem Ratyfikacyjnym Traktatu Północnoatlantyckiego.

1999 - Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Rodzina zastępcza.

2001 - W fińskiej miejscowości Lahti Adam Małysz zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata. Był to pierwszy złoty medal narciarskich mistrzostw świata od czasów zwycięstwa Józefa Łuszczka w 1978 (także w Lahti).

2001 - Ustanowiono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

2003 - W Warszawie zmarł prof. Lech Falandysz, prawnik, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.

2005 - Ukazała się książka Pamięć i tożsamość papieża Jana Pawła II.

2009 - W Warszawie zmarł Franciszek Starowieyski ps. Jan Byk, malarz, grafik, scenograf, twórca tzw. Teatru Rysowania, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, autor ilustracji, kolekcjoner.

2011 – Z linii montażowej Fabryki Samochodów Osobowych zjechał ostatni wyprodukowany tam samochód (Chevrolet Aveo).

2012 - W Warszawie zmarł Kazimierz Żygulski, socjolog kultury, działacz polityczny, więzień sowieckich łagrów, minister kultury w latach 1982-1986.

2014 – W Soczi zakończyły się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, w których wzięli udział reprezentanci 88 krajów (2856 zawodników). Na igrzyskach wystartowało 59 reprezentantów naszego kraju - Polacy zdobyli na nich 6 medali: 4 złote (dwa Kamil Stoch w skokach narc. na skocz. norm. oraz dużej; Justyna Kowalczyk – bieg narc. na dyst. 10 km styl. klas.; Zbigniew Bródka łyżw. szybk. na dyst. 1500m) oraz po jednym srebrnym (Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska – łyżw. szybk., bieg druż. kobiet) i brązowym (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański – łyżw. szybk., bieg druż. mężcz.).

2014 - Zmarł Tadeusz Chyła, piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, satyryk, aktor, członek „Silnej Grupy Pod Wezwaniem”, autor muzyki i wykonawca m.in. tekstu Andrzeja Waligórskiego „Ballada o cysorzu”.

2022 – Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli wizytę w Kijowie i spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przyjęli wspólną deklarację potępiającą decyzję Kremla o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” na okupowanych terenach Ukrainy.



PAP

Wiadomości

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"

Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny, nigdy nie uchylał się od odpowiedzialności

Żarty się skończyły? OKO.press teatralnie zamyka portal na jeden dzień

Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023

Nawrocki w Suchej Beskidzkiej: nie możemy pozwolić odebrać sobie św. papieża Polaka, krzyża i Polski

Podpisz petycję! Zablokujmy bluźnierczy festiwal antychrześcijańskiej nienawiści

Najnowsze

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków