Przejdź do treści
21:30 PILNE: Pożar hali przy ulicy Modlińskiej w Warszawie - na miejscu trwają działania gaśnicze
20:15 USA: Sekretarz stanu USA Marco Rubio wybierze się w środę do Brukseli, by wziąć udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO
18:31 Szefowa Kancelarii Prezydenta RP: Decyzja o wypuszczeniu Cyby to kolejny dowód na kryzys w polskim wymiarze sprawiedliwości
18:01 Przemysław Czarnek o wypuszczeniu Ryszarda Cyby: To nie jest państwo prawa, to jest państwo, które staje się narzędziem politycznej gry
17:05 Ryszard Cyba, morderca działacza PiS Marka Rosiaka, wyszedł na wolność
16:47 Prezydent Litwy: Ciała trzech żołnierzy odnalezione - poszukiwania czwartego Amerykanina trwają
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem. 1 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Polska 21 marca – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia Mikołaj Kopernik wygłosił traktat o monecie; ukazał się pierwszy numer tygodnika dla kobiet „Przyjaciółka”; w pożarze w kopalni węgla „Barbara-Wyzwolenie” w Chorzowie zginęło 81. górników; Walenty Badylak dokonał aktu samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie. Urodzili się m. in. Władysław Przanowski, Bolesław Romanowski, Zygmunt Puławski, Andrzej Bursa, Krzysztof Varga, Piotr Adamczyk. Zmarli natomiast: Zygmunt Puławski, Franciszek Bujak, Jan Marcin Szancer, Stanisław Rembek, Anna Micińska, Henryk Giedroyc, Piotr Pawlukiewicz oraz Adam Zagajewski.

1063 - Zmarła Rycheza Lotaryńska, żona Mieszka II, pierwsza królowa polska; pochowana została w kościele Panny Marii ad Gradus w Kolonii.

1379 – We Fromborku powstał szpital dla trędowatych pod wezwaniem św. Jerzego. Po wygaśnięciu trądu na Warmii szpital zamieniono na przytułek dla ubogich. Rozebrany został w 1826r. podczas budowy szosy do Braniewa. Pamiątką po szpitalu jest Kapliczka św. Jerzego, stojąca naprzeciwko remizy strażackiej.

1522Mikołaj Kopernik na odbywającym się w Grudziądzu Sejmiku Generalnym Prus Królewskich wygłosił traktat o monecie „De aestimatione monetae”, w którym sformułował prawo „gorszy pieniądz wypiera lepszy”.

1633 – Posłowie margrabiego brandenburskiego Jerzego Wilhelma złożyli w jego imieniu hołd lenny nowemu królowi Polski Władysławowi IV Wazie.

1765 – Ukazało się pierwsze wydanie „Monitora”, czołowego czasopisma polskiego oświecenia wyrażającego opinię stronnictwa królewskiego.

1804 - We Francji przyjęto tzw. Kodeks Napoleona - pierwszy nowoczesny kodeks prawa cywilnego; obowiązywał na terenie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

1809 - Wodzem naczelnym wojsk Księstwa Warszawskiego został książę Józef Poniatowski.

1880 - W Słupcy urodził się Władysław Przanowski, inżynier, pedagog, propagator zastosowania prac ręcznych w nauczaniu szkolnym, twórca i dyrektor Państwowego Instytutu Prac Ręcznych.

1901 - We Lwowie urodził się Jerzy Marr (właśc. Oktawian Zawadzki), aktor teatralny i filmowy, wystąpił m.in. w filmach „Zew morza”, „Tajemnica skrzynki pocztowej”, „Szyb L-23”.

1908 – Założono Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową.

1910 - W Warklanach na Łotwie urodził się Bolesław Romanowski, komandor, dowódca walczących w II wojnie światowej polskich okrętów podwodnych „Jastrząb” i „Dzik”.

1926 - Złożono klub sportowy Broń Radom.

1928 - W Radomiu urodził się Benedykt Konowalski, kompozytor, dyrygent, pedagog.

1931 - W katastrofie lotniczej w Warszawie zginął Zygmunt Puławski, konstruktor samolotowy, autor projektów myśliwców PZL.P1 i PZL.P6.

1932 - W Krakowie urodził się Andrzej Bursa, poeta, prozaik, dziennikarz, autor m.in. poematu „Luiza” i powieści „Zabicie ciotki”.

1936 – Nad Gdańskiem przeleciały sterowce Graf Zeppelin i Hindenburg.

1936 - Policja brutalnie stłumiła strajk okupacyjny w Polskich Zakładach Gumowych „Semperit” w Krakowie.

1943 - Powstała Krajowa Reprezentacja Polityczna (KRP) - organ reprezentujący w kraju główne siły polityczne Polski Podziemnej. 9 stycznia 1944 r. została przekształcona w Radę Jedności Narodowej.

1945 - Jakub Prawin jako pełnomocnik rządu polskiego przejął w Olsztynie administrację Warmii i Mazur.

1945 – W Gdyni Niemcy wysadzili w powietrze pancernik Schleswig-Holstein.

1945 – Żołnierze LWP dokonali we wsiach Nowy Lubliniec i Stary Lubliniec masakry co najmniej 100 Ukraińców, którzy odmówili wyjazdu do Ukraińskiej SRR.

1948 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer tygodnika dla kobiet „Przyjaciółka”. Była to próba nawiązania do przedwojennej „Mojej Przyjaciółki” powstałej w 1934 roku w Żninie. Dwutygodnik ze Żnina był ogólnopolski.

1951 – Założono Akademię Wojskowo-Polityczną w Warszawie (od czerwca 1957r. Wojskowa Akademia Polityczna). Jednym z jej pracowników był kpt. Stefan Michnik, który po wydarzeniach marcowych w 1968 roku, odszedł z WAP. Z kolei 28 lipca 1975r. Szef MON gen. Wojciech Jaruzelski w rozkazie personalnym nr 0141 zdegradował Stefana Michnika do stopnia szeregowca z powodu „braku wartości moralnych”.

1953 - W Krakowie zmarł Franciszek Bujak, badacz polskiej historii gospodarczej, także dziejów wsi; autor monografii „Żmiąca. Wieś powiatu limanowskiego. Stosunki gospodarcze i społeczne” z 1903 r.

1954 – W pożarze w kopalni węgla kamiennego „Barbara-Wyzwolenie” w Chorzowie zginęło 81. górników.

1955 - Adam Harasiewicz zwyciężył w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

1957 – Zarejestrowano Polski Związek Brydża Sportowego.

1960 - Premiera filmu Stanisława Różewicza „Miejsce na ziemi”.

1962 - Premiera filmu Tadeusza Chmielewskiego „Dwaj panowie N”.

1968 - W Warszawie urodził się Krzysztof Varga, pisarz, dziennikarz, krytyk literacki; autor książek „Chłopaki nie płaczą”, „Śmiertelność”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Gulasz z turula”, „Aleja Niepodległości”, „Trociny” i „Czardasz z mangalicą”.

1972 - W Warszawie urodził się Piotr Adamczyk, aktor znany m.in. z ról w filmach „Chopin. Pragnienie miłości”, „Karol. Człowiek, który został papieżem” oraz „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, „Tajemnica Westerplatte”, „Sztuka kochania, czyli historia Michaliny Wisłockiej”, a także z seriali „Czas honoru” i „Naznaczony”.

1972 - Premiera filmu Brylanty pani Zuzy w reżyserii Pawła Komorowskiego.

1973 - W Warszawie zmarł Jan Marcin Szancer, grafik, scenograf filmowy i teatralny, ilustrator książek, autor scenografii do filmów „Żołnierz królowej Madagaskaru”, „Panienka z okienka”, „Awantura o Basię”.

1976 - Odbyły się wybory do Sejmu i Rad Narodowych.

1979 - Utworzono dzisiejszy Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

1979 – Członkowie Socjalistycznego Związku Studentów Polskich (SZSP) napadli na mieszkanie Jacka Kuronia, gdzie odbywał się wykład Uniwersytetu Latającego.

1980 - Protestując „przeciw zmowie milczenia wokół zbrodni w Katyniu, demo ralizacji młodzieży i zniszczeniu rzemiosła” były żołnierz AK Walenty Badylak dokonał aktu samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie.

1985 - W Warszawie zmarł Stanisław Rembek, pisarz, autor m.in. powieści „Wyrok na Franciszka Kłosa” i „W polu”.

1995 - Rozpoczęła działalność Canal+ Polska, pierwsza w kraju płatna stacja telewizyjna.

1996 - 30 tys. młodzieży uczestniczyło w Warszawie w „marszu milczenia” po zabójstwie studenta Wojciecha Króla.

1996 - Premiera filmu Słodko gorzki w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

2001 - W Warszawie zmarła Anna Micińska, historyczka literatury, eseistka, wybitna znawczyni i popularyzatorka twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.

2003 - W katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert grupy „Paktofonika”.

2003 - II wojna w Zatoce Perskiej: w nocy z 20 na 21 marca dwie sekcje jednostki specjalnej GROM wsparły działania sojuszników w irackim porcie Umm-Kasr, zapobiegając wysadzeniu urządzeń portowych.

2003 - Premiera filmu Show w reżyserii Macieja Ślesickiego.

2010 - W Maisons-Laffitte zmarł Henryk Giedroyc, brat Jerzego Giedroycia, założyciela i redaktora paryskiej „Kultury”; przez blisko pół wieku - od 1952 do 2000 r. - należał do jego najbliższych współpracowników; ostatni dyrektor Instytutu Literackiego w Paryżu (2003-10).

2011 - Andrzej Wajda został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

2020 – W Warszawie zmarł ksiądz Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista, dziennikarz mediów katolickich, kapelan kaplicy w Sejmie RP i duszpasterz parlamentarzystów.

2021 – W Krakowie zmarł Adam Zagajewski, poeta i eseista, jeden z liderów literackiego pokolenia ’68, działacz opozycji antykomunistycznej. W 1982 r. wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z miesięcznikiem „Kultura” i „Zeszytami Literackimi”. Był autorem zbiorów wierszy: „List. Oda do wielości”, „Lotnisko w Amsterdamie”, „Prawdziwe życie” i esejów „Dwa miasta”, „W cudzym pięknie”, „Obrona żarliwości” i „Substancja nieuporządkowana” (2019).



PAP

Wiadomości

Wiemy, gdzie polscy siatkarze rozpoczną sezon reprezentacyjny

Pilne! Pożar na warszawskiej Białołęce. Są poszkodowani

Morderca działacza PiS opuszcza więzienie. „To wygląda jak prowokacja”

Kolejna ofiara tragedii w Prusicach. To dziewięciolatek

Pamiątkowa naszywka "Smoleńsk 2010 – Pamiętamy" już w sklepie Republiki!

Trzej zabójcy izraelskiego rabina skazani na karę śmierci

Zbigniew Ziobro dosadnie o zwolnieniu Cyby z więzienia

Schreiber: Komisja ds. Pegasusa to parodia! Bezczelne kłamstwa na oczach wszystkich!

Musk skrytykował wyrok dla Marine Le Pen

Polak jedynym kandydatem na prezydenta WADA

Ziobro: decyzja sądu była oczywista – brak podstaw do aresztu!

Ryszard Cyba chciał "powystrzelać wszystkich pisowców"

Cyba na wolności. Może być wciąż niebezpieczny

Sakiewicz ujawnia: Cyba polował na Kaczyńskiego, ale nie dał rady!

Sakiewicz o Cybie na wolności: Morderca PiS-owskiego działacza nadal niebezpieczny

Najnowsze

Wiemy, gdzie polscy siatkarze rozpoczną sezon reprezentacyjny

Pamiątkowa naszywka "Smoleńsk 2010 – Pamiętamy" już w sklepie Republiki!

Trzej zabójcy izraelskiego rabina skazani na karę śmierci

Zbigniew Ziobro dosadnie o zwolnieniu Cyby z więzienia

Schreiber: Komisja ds. Pegasusa to parodia! Bezczelne kłamstwa na oczach wszystkich!

Pilne! Pożar na warszawskiej Białołęce. Są poszkodowani

Morderca działacza PiS opuszcza więzienie. „To wygląda jak prowokacja”

Kolejna ofiara tragedii w Prusicach. To dziewięciolatek