Przejdź do treści
21:30 USA: James Hewitt z Rady Bezpieczeństwa Narodowego potwierdził dla Telewizji Republika, że decyzja o zniesieniu ograniczeń na eksport chipów do Polski to rezultat m.in. rozmów Karola Nawrockiego z politykami w Waszyngtonie
20:02 PKW: wyborcy mogą potwierdzać tożsamość aplikacją mObywatel; nie można uzyskać kilku zaświadczeń o prawie do głosowania
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Polska 16 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia zwiedzający wystawę w Zachęcie Gabriel Narutowicz został zastrzelony; na podstawie wyroku straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski; na rozkaz Zenona Kliszki zablokowano stocznię w Gdańsku - do próbujących z niej wyjść wojsko otworzyło ogień; w Gdańsku odsłonięto Pomnik Poległych Stoczniowców; w czasie pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” milicja otworzyła ogień zabijając dziewięciu górników; prezydent Aleksander Kwaśniewski zastosował prawo łaski wobec Zbigniewa Sobotki. Urodzili się m.in. Ludwik Nabielak, Tadeusz Zagajewski, Edward Dziewoński, Andrzej Wielowieyski, Jerzy Markuszewski, Zbigniew Religa, Anna Nehrebecka. Zmarli natomiast: Jan II. Kazimierz Waza, Andrzej Stanisław Załuski, Karol Lipiński, Adam Piłsudski, Zbigniew Przybyszewski, Stanisław Mieszkowski, Stanisław Tatar, Jan Fethke, Tadeusz Łepkowski, Andrzej Dłużniewski oraz Jadwiga Has.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Alina, Euzebiusz, Zdziesława oraz Agrykola, Ananiasz, Adelajda, Albina, Deder, Dyter, Konkordiusz, Maria, Sebastian, Tyter, Walenty, Walentyn, Wolisław, Wolisława, Zdziesław. 

Nietypowe święta: Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą, Dzień Pojednania. 

1577 - Po zakończeniu wojny Rzeczypospolitej z Gdańskiem król Stefan Batory wjechał uroczyście do miasta i przyjął przysięgę wierności od rady miejskiej oraz potwierdził jego przywileje. 

1637 - Pod Kumejkami wojska polskie dowodzone przez hetmana Mikołaja Potockiego  zwyciężyły armię kozacką Pawła Pawluka, przywódcy powstania kozackiego na prawobrzeżnej Ukrainie. 1653 – Powstanie Chmielnickiego: została zawarta polsko-kozacka  ugoda, która zakończyła oblężenie polskiego obozu pod Żwańcem. 

1672 - W opactwie Nevers we Francji zmarł były król polski Jan II. Kazimierz Waza, panujący w latach 1648-68. 

1703 - W nocy z 15. na 16. grudnia  wichura zerwała hełm Wieży Zegarowej na Wawelu. 

1740 - Wojska króla pruskiego Fryderyka II. Wielkiego wkroczyły na Śląsk - początek wojen śląskich pomiędzy Austrią i Prusami, zakończonych przyłączeniem Śląska do Prus. 

1758 - W Kielcach zmarł biskup krakowski Andrzej Stanisław Załuski, kanclerz wielki koronny (1735-1746); współfundator Biblioteki Załuskich w Warszawie.

1792 - W Livorno urodził się Antonio Corazzi, włoski architekt, wybitny przedstawiciel późnego klasycyzmu; zaprojektował i zrealizował w Warszawie m.in. Pałac Staszica, Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz budynek Teatru Wielkiego. 

1795 – Papież Pius VI. wydał brewe potępiające insurekcję Kościuszkowską, nazywając ją przedsięwzięciem bezbożnym. 

1804 - Urodził się Ludwik Nabielak, działacz polityczny, poeta, krytyk literacki, historyk, inżynier górnictwa. Wraz z Sewerynem Goszczyńskim w 1830 roku poprowadził atak na Belweder.

1861 - W Urłowie koło Zborowa zmarł Karol Lipiński, skrzypek – wirtuoz, porównywany z Paganin, kompozytor. 

1863 – W bitwie pod Bodzechowem jazda powstańcza z II. Korpusu gen. Józefa Hauke-Bosaka została rozbita przez pułk smoleński płk. Ksawerego Czengiery'ego. W starciu dostał się do niewoli rosyjskiej ciężko ranny płk. Zygmunt Chmieleński

1899 - W Dąbrowie Górniczej urodził się Aleksander Zawadzki, funkcjonariusz Międzynarodówki Komunistycznej, członek władz KPP, PPR i PZPR; wicepremier (1949; 1950-52), a następnie przewodniczący Rady Państwa (1952-64); w młodości odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w wojnie polsko-bolszewickiej. 

1912 - We Lwowie urodził się Tadeusz Zagajewski, inżynier elektryk, pionier polskiej radiotechniki i telekomunikacji. Do 1968 r. dziekan Wydziału Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, stracił stanowisko, bo ujął się za protestującymi studentami. Jego synem był poeta Adam Zagajewski

1916 - W Moskwie urodził się Edward Dziewoński, aktor, reżyser, założyciel literacko-satyrycznego kabaretu „Dudek”; jego najsłynniejszą rolą filmową był Dzidziuś w „EroiceAndrzeja Munka

1918 – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret na mocy którego cały majątek Kościoła prawosławnego został oddany pod zarząd państwowy. 

1918 - W Warszawie w czasie zjazdu zjednoczeniowego PPS-Lewicy i SDKPiL utworzono Komunistyczną Partię Robotniczą Polski. 

1920Julian Fałat założył w Toruniu Konfraternię Artystów

1922 - Podczas zwiedzania wystawy w warszawskiej Zachęcie zastrzelony został prezydent RP Gabriel Narutowicz; zamachowcem okazał się Eligiusz Niewiadomski, malarz, krytyk sztuki, związany ideowo z Narodową Demokracją.

1922 - Powołano rząd gen. Władysława Sikorskiego.

1927 - W Warszawie urodził się Andrzej Wielowieyski, działacz polityczny, żołnierz AK; od 1957 r. związany z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej; redaktor miesięcznika „Więź”; w 1980 r. ekspert MKS w Stoczni Gdańskiej, doradca Komisji Krajowej NSZZ S; członek Prymasowskiej Rady Społecznej (1981-85); od 1988 r. w Komitecie Obywatelskim przy przewodniczącym NSZZ S; uczestnik obrad Okrągłego Stołu; wicemarszałek Senatu (1989-91); działacz Unii Demokratycznej i Unii Wolności; poseł na Sejm (1991-2001); senator (2001-05); poseł do Parlamentu Europejskiego (2008-09). 

1930 - W Warszawie urodził się Jerzy Markuszewski, reżyser teatralny, twórca STS-u (Studenckiego Teatru Satyryków), scenarzysta, aktor.

1935 - Zmarł Adam Piłsudski, wiceprezydent Wilna, senator IV. kadencji w II. RP, członek Zjednoczenia Państwowego na Kresach w 1922 roku. Brat Bronisława, Józefa, Kazimierza i Jana

1938 - W Miedniewicach w woj. mazowieckim urodził się Zbigniew Religa, kardiochirurg, minister zdrowia; twórca oddziału kardiochirurgii w Zabrzu, gdzie w 1985 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. 

1941 – Niemcy utworzyli getto żydowskie w Brześciu nad Bugiem. 1943 – W Wygodzie pod Częstochową Niemcy  rozstrzelali 20. żołnierzy Armii Ludowej i Armii Krajowej za sabotaż w hucie Raków. 1945 - Rozpoczęto zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. 

1947 - W Bytomiu urodziła się Anna Nehrebecka, aktorka, znana m.in. z filmu „Ziemia obiecanaAndrzeja Wajdy oraz serialu „Rodzina PołanieckichJana Rybkowskiego; od 2010 r. radna m. st. Warszawy.

1948 - Ukazał się pierwszy numer „Trybuny Ludu” - organu KC PZPR.

1952 - Na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Wojskowego straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski - obaj oskarżeni o „próbę obalenia władzy ludowej”; cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewcz; wszyscy wymienieni oficerowie w okresie międzywojennym służyli w Marynarce Wojennej; w kampanii polskiej 1939 r. walczyli na Helu.

1956 - W krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” odbyła się premiera pierwszego piwnicznego kabaretu, zatytułowanego „Polska Stajnia Narodowa”. 

1958 - W Warszawie urodził się Mirosław Bałka, rzeźbiarz. 

1963 - Nieznani sprawcy podpalili stadion „Cracovii”, który doszczętnie spłonął. 

1966 - W Nowym Jorku ONZ uchwaliła Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka, które określają prawa i wolności człowieka. 

1970 - Grudzień '70: Kolejny dzień demonstracji w Gdańsku; na polecenie Zenona Kliszki zablokowano Stocznię im. Lenina, a do próbujących z niej wyjść na ulicę robotników, wojsko otworzyło ogień; fala strajków rozlała się na całe Wybrzeże, przybierając charakter powstania robotniczego.

1972 - Oddano do użytku halę widowiskowo-sportową „Olivia” w Gdańsku. 

1975 - Premiera serialu „Dyrektorzy” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego

1980 - W Gdańsku odsłonięto Pomnik Poległych Stoczniowców, którzy zostali zabici w czasie tłumienia przez władze komunistyczne robotniczych protestów w grudniu 1970 r. 

1980 - W Warszawie zmarł gen. Stanisław Tatar, w czasie II wojny światowej jedna z kluczowych postaci Polskiego Państwa Podziemnego; współautor planu Akcji Burza, w 1947 r. przekazał władzom Polski Ludowej złoto należące wcześniej do rządu RP na emigracji, po przyjeździe do Warszawy został jednak oskarżony o szpiegostwo i skazany na karę dożywotniego więzienia; w 1956 r. Tatara zwolniono i zrehabilitowano. 

1980 - W Berlinie Zachodnim zmarł Jan Fethke, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Zapomniana melodia”, „Złota maska” i „Irena do domu!”. 

1981 - Stan wojenny: W czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach milicja użyła broni palnej; zginęło dziewięciu górników, wielu zostało rannych. 

1984 - Zakończył się strajk szkolny w obronie krzyża w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. 

1989 - W Warszawie zmarł prof. Tadeusz Łepkowski, historyk, badacz dziejów Ameryki Łacińskiej i historii Polski XVIII-XIX wieku.

1991 - W Brukseli podpisany został Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. 

1995 - W Warszawie  rozpoczął się kongres założycielski Ruchu Odbudowy Polski , któremu przewodniczył Jan Olszewski

1997 - W Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali Protokoły Akcesyjne dla Polski, Czech i Węgier; w 1998 r. protokoły te stanowiły przedmiot ratyfikacji w szesnastu krajach Sojuszu.. 

1997 – W Suwałkach odnotowano krajowe rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne (1054 hPa). 2000 - Bronisław Geremek zastąpił Leszka Balcerowicza na stanowisku szefa Unii Wolności . 2005 - Odchodzący prezydent Aleksander Kwaśniewski zastosował prawo łaski wobec byłego wiceministra spraw wewnętrznych Zbigniewa Sobotki, skazanego za udział w tzw. aferze starachowickiej. 

2012 - W Warszawie zmarł Andrzej Dłużniewski, malarz, rysownik, twórca instalacji artystycznych, pisarz, profesor warszawskiej ASP.

2017 – W Warszawie zmarła Jadwiga Has, polska poetka i dramatopisarka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka oraz aktorka. Jej piosenki wykonywało wielu polskich artystów, między innymi Iga Cembrzyńska, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Irena Jarocka, Dariusz Kordek, Seweryn Krajewski, Łucja Prus, Danuta Rinn i Maryla Rodowicz

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Papież Leon XIV przemówił w sieci. Jego pierwszy post wzywa do pokoju

Szykuje się wielki transfer! W grze 70 milionów euro

Nasz News: Nawrocki przyczynił się do decyzji Białego Domu ws. zniesienia ograniczeń eksportu AI

Grzegorz Braun: Nie poślę polskiego wojska na nie naszą wojnę

Przewodnicząca Rady Warszawy ucieka z sali po skandalu? W sieci burza

Kuźmiuk ostro: media patrzące władzy na ręce tracą koncesje!

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Najnowsze

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera