Przejdź do treści
22:05 Awaria Starlink na wielu kontynentach - użytkownicy internetu satelitarnego Starlink zgłaszają problemy z dostępem do usługi
20:05 Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka bije na alarm - jej zdaniem Waldemar Żurek, nowy minister sprawiedliwości, może planować siłowe przejęcie siedziby KRS
18:45 USA: Hulk Hogan nie żyje - legendarny wrestler i symbol amerykańskiej popkultury zmarł w wieku 71 lat
17:03 NASZ NEWS: Prokuratura Tuska znów atakuje opozycję ws. „linii Wisły” - śledczy przyśpieszają postępowanie mimo coraz większych wątpliwości co do podstaw prawnych
16:35 Nowy minister sprawiedliwości Waldemar Żurek nie mógł objąć funkcji Prokuratora Generalnego - jego rezygnacja ze stanu sędziowskiego ważna jest dopiero od jutra
14:02 Prezydent Andrzej Duda w czasie centralnych obchodów święta Policji w Warszawie: policjant, który pomógł to symbol tego, co najlepsze i najważniejsze w służbie Rzeczypospolitej
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Garwolinie i Poseł Grzegorz Woźniak zapraszają do złożenia podpisów pod wnioskiem o referendum ws nielegalnej migracji, 26 lipca w godz. 8.30-11.00 na "rynku" w Garwolinie ul.Targowa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 11 maja – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia rozpoczęła działalność Krakowska Szkoła Pilotów; wybudowany we Włoszech transatlantyk MS Batory przypłynął do Gdyni; Wielopolu Skrzyńskim podczas wyświetlania filmu wybuchł pożar i zginęło 56 osób; w Mediolanie Władysław Kozakiewicz ustanowił rekord świata w skoku o tyczce (572 cm); premiera filmu sensacyjnego „Młode wilki”; Trybunał Konstytucyjny uznał Traktat akcesyjny za zgodny z Konstytucją RP. Urodzili się m. in. Jan Parandowski, Jerzy Jarocki. Andrzej Rottermund, Jan Englert, Wojciech Karpiński, Anna Komorowska, Jan Ołdakowski. Zmarli natomiast: Jędrzej Śniadecki, Leon Kozłowski, Rafał Wojaczek, Oskar Hansen, Maciej Kozłowski oraz Maryna Miklaszewska.

1573 - Pod Warszawą we wsi Kamień zakończyła się pierwsza wolna elekcja, w czasie której szlachta wybrała królem Polski Henryka Walezego, syna króla Francji Henryka II.

1702 - Pożar strawił doszczętnie drewnianą zabudowę miasta Żory.

1830 - W Warszawie przed Pałacem Staszica na Krakowskim Przedmieściu uroczyście odsłonięto pomnik Mikołaja Kopernika; odsłonięcia dokonał Julian Ursyn Niemcewicz.

1838 - W Wilnie zmarł Jędrzej Śniadecki, chemik, lekarz, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, prezes Towarzystwa Naukowego Lekarskiego.

1895 - We Lwowie urodził się Jan Parandowski, prozaik, eseista, tłumacz, znawca kultury starożytnej Grecji i Rzymu.

1910 - Prezydent USA William Taft odsłonił pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie.

1911 - W Warszawie zostało zarejestrowane Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Królestwie Polskim.

1918 - I wojna światowa: Pod Kaniowem wojska niemieckie rozbiły i zmusiły do kapitulacji II Korpus Polski dowodzony przez gen. Józefa Hallera.

1919 – W Krakowie rozpoczęła działalność Krakowska Szkoła Pilotów, jedna z pierwszych wojskowych szkół lotniczych w Polsce.

1919 - Na zjeździe spółdzielni robotniczych w Warszawie powołano Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1924 - Powstał Polski Związek Żeglarski z siedzibą w Tczewie. .

1926 - Zamach majowy: W rejonie Rembertowa zakończyła się koncentracja oddziałów wojskowych wiernych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

1929 - W Warszawie urodził się Jerzy Jarocki, reżyser teatralny; do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza: „Wyszedł z domu”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Na czworakach”, „Pułapka”; do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego: „Matka” i „Szewcy” oraz Sławomira Mrożka: „Tango”, „Rzeźnia”, „Garbus”, „Pieszo”, „Portret”.

1930 - Odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji.

1936 - Wybudowany we włoskiej stoczni transatlantyk MS Batory przypłynął do Gdyni.

1941 - W Warszawie urodził się Andrzej Rottermund, historyk sztuki, muzealnik, w latach 1991-2015 dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

1943 - W Warszawie urodził się Jan Englert, aktor, reżyser, wieloletni rektor warszawskiej PWST; dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie; wystąpił m.in. w filmach „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Akcja pod Arsenałem”, „Magnat”, „Wielka wsypa”, „Katyń”, „Tatarak”, „Tajemnica Westerplatte”, a także w serialach „Kolumbowie”, „Polskie drogi”, „Lalka”, „Rodzina Połanieckich”, „Dom” i „Czas honoru”.

1943 - Niemiecka żandarmeria i policja pomocnicza spacyfikowały Skałkę Polską na Kielecczyźnie, mordując 93 osoby.

1943 - W Warszawie urodził się Wojciech Karpiński, historyk idei, krytyk literacki, historyk sztuki.

1944 - Pierwsze natarcie 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino.

1944 - W Berlinie podczas bombardowania zginął Leon Kozłowski, archeolog, prof. Uniwersytetu Lwowskiego; działacz BBWR, parlamentarzysta, minister reform rolnych (1930-1932); premier RP w latach 1934-35; w czasie II wojny światowej więziony przez NKWD; od 1941 r. w armii gen. Władysława Andersa, z której zbiegł na stronę niemiecką, zgłaszając chęć kolaboracji; internowany przez Niemców.

1945 – Zakończyła się operacja praska, ostatni epizod II wojny światowej w Europie. W ostatniej ofensywie przeciwko siłom III Rzeszy wzięła udział 2. Armia Wojska Polskiego.

1945 – Po oswobodzeniu nastąpiło zniszczenie Starego Miasta w Legnicy przez żołnierzy Armii Czerwonej.

1953 - W Warszawie urodziła się Anna Komorowska z domu Dembowska, małżonka b. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

1955 - W Wielopolu Skrzyńskim podczas wyświetlania filmu przez objazdowe kino w szkolnym baraku wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 56 osób, w większości młodzież i dzieci (38), a 20 zostało rannych.

1958 - W Łazienkach Królewskich w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany po wojnie pomnik Fryderyka Chopina.

1960 - W okolicy Buenos Aires izraelscy agenci z Mosadu porwali Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza, byłego szefa wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), „mordercę zza biurka”, odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów; Eichmann skazany został w Izraelu na karę śmierci i powieszony w 1962 r.

1961 - Premiera filmu „Ludzie z pociągu” w reżyserii Kazimierza Kutza.

1971 - We Wrocławiu zmarł Rafał Wojaczek, poeta, prozaik.

1972 - W Warszawie urodził się Jan Ołdakowski, współtwórca i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

1980 - W Mediolanie Władysław Kozakiewicz ustanowił rekord świata w skoku o tyczce, osiągając wynik 572 cm.

1982 - Stan wojenny: W Poznaniu pobity został 19-letni Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, który w wyniku obrażeń zmarł kilka dni później; według rodziny wylegitymowany i pobity został przez patrol ZOMO.

1996 - Premiera filmu sensacyjnego Młode wilki w reżyserii Jarosława Żamojdy.

2001 – Oddano do użytku stacje metra warszawskiego Świętokrzyska i Ratusz Arsenał.

2005 - W Warszawie zmarł Oskar Hansen, architekt, malarz, rzeźbiarz, profesor warszawskiej ASP.

2005 - Trybunał Konstytucyjny uznał Traktat akcesyjny za zgodny z Konstytucją RP.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej.

2010 - W Warszawie, w wieku 52. lat, zmarł Maciej Kozłowski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie; znany m.in. z ról w filmach „Miasto prywatne”, „Nic śmiesznego”, „Ogniem i mieczem”, „Wiedźmin” i „Psy”.

2022 – Zmarła Maryna Miklaszewska, dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym Radiem Solidarność.



PAP

Wiadomości

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!

Wieczorni goście Republiki o rekonstrukcji, panice Tuska i nowym układzie władzy

Starlink nie działa na całym świecie! Użytkownicy alarmują

Lekarze oburzeni słowami Tuska. To hejt wobec medyków!

Rząd Tuska sięga po zemstę! Kukiz demaskuje prawdziwy cel rekonstrukcji

Teheran gotów wrócić do stołu negocjacyjnego. Kluczowe żądania wobec USA

Żurek ministrem bez pełni władzy. Rząd Tuska zaczyna od skandalu prawnego

Pululu bohaterem Jagiellonii! Gol w doliczonym czasie dał zwycięstwo w Serbii

Remis na wagę złota! Legia wyrównała w samej końcówce

Małgorzata Rozenek-Majdan na koncercie Jennifer Lopez w ekskluzywnym tureckim kurorcie! Polskie celebrytki na wakacjach dla milionerów

Niezależni prawnicy apelują do Prezydenta RP o obronę Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Groził wysadzeniem kamienicy. Policja wkroczyła w ostatniej chwili

Najnowsze

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Monika Borkowska program

Wieczorni goście Republiki o rekonstrukcji, panice Tuska i nowym układzie władzy

starlink awaria

Starlink nie działa na całym świecie! Użytkownicy alarmują

Premier Tusk w ogniu krytyki. Lekarze odpowiadają na kontrowersyjne słowa o "dobru pacjentów"

Lekarze oburzeni słowami Tuska. To hejt wobec medyków!

Kukiz o rekonstrukcji rządu Tuska: To będzie hardcore. Chodzi o zemstę

Rząd Tuska sięga po zemstę! Kukiz demaskuje prawdziwy cel rekonstrukcji

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Ministrem Sprawiedliwości został sędzia, który naruszał najważniejsze postanowienia Konstytucji - pisze Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!