Podczas okupacji hitlerowcy przeprowadzali w Puszczy Kampinoskiej masowe egzekucje polskich obywateli. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oddał hołd Polakom pomordowanym przez Niemców.
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Mateusz Szpytma złożył kwiaty na grobach olimpijczyka Janusza Kusocińskiego, marszałka Sejmu Macieja Rataja i posła Mieczysława Niedziałkowskiego.
Szpytma podkreślił, że jest to miejsce szczególne dla pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
- Palmiry są symbolicznym miejscem niemieckiej zbrodni, tak jak symbolem sowieckich zbrodni jest Katyń - zaznaczył.
???? 81 lat temu, w ramach akcji AB, w Palmirach pod Warszawą Niemcy rozstrzelali wybitnych przedstawicieli polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego i sportowego.
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) June 21, 2021
Od września 1939 r. do lipca 1941 r. Palmiry stały się miejscem mordu ponad 1700 osób. pic.twitter.com/B2sZJsode4
Wiceprezes IPN dodał, że obie zbrodnie miały miejsce niemal w tym samym czasie. Przypomniał, że miały na celu likwidację polskiej inteligencji, a w konsekwencji pozbawienie Polaków swojej elity tak, by stali się narodem niewolników.
Kwiaty na grobach zostały złożone również przez przedstawicieli Kampinoskiego Parku Narodowego i Dowództwa Garnizonu Warszawa.
- Około dwustu żołnierzy wyruszyło z Cmentarza Palmiry na okolicznościowy bieg - poinformował dowódca jednostki generał dywizji Robert Głąb.
Dodał, że to okazja, aby oddać hołd polskiemu olimpijczykowi Januszowi Kusocińskiemu, który poświęcił życie dla wolnej Polski.
Niemcy przeprowadzali w Puszczy Kampinoskiej potajemne egzekucje, a ciała ofiar grzebali tak, aby nie można było je odnaleźć.
Jedną z ofiar niemieckiej zbrodni w Palmirach, przeprowadzonej w nocy z 20 na 21 czerwca 1940 r., był wybitny polski sportowiec – Janusz Kusociński. pic.twitter.com/pQxf1YoZUQ
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) June 21, 2021