Przejdź do treści
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
18:55 Rzym: Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przybyli do stolicy Włoch, gdzie złożyli kwiaty na grobie Papieża Franciszka - w niedzielę w Watykanie wezmą udział w Mszy św. inaugurującej pontyfikat Leona XIV
18:30 Departament Stanu USA: Sekretarz Stanu M. Rubio wezwał w rozmowie z Ławrowem do natychmiastowego rozejmu
16:36 Finlandia: W miejscowości Eura doszło do zderzenia dwóch helikopterów - w maszynach znajdowało się pięć osób
15:20 Policja: Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecie
14:39 Rumunia: Lider prawicowej partii AUR i kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii George Simion ogłosił na dzień przed drugą turą głosowania, że zamyka swoje konta na TikToku i Facebooku. Uzasadnił decyzję szacunkiem dla ciszy wyborczej
14:02 Anglia: Trwa obława na nożownika, który ranił 5 osób w Londynie. Ofiary z ranami kłutymi trafiły do szpitala
13:40 Od soboty przez około dwa tygodnie remontowany będzie węzeł Poznań-Wschód na skrzyżowaniu trasy A2 z drogą ekspresową S5 od strony Bydgoszczy. W związku z pracami drogowcy zamknęli w tym miejscu wjazd na autostradę A2
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Duda: Ostatecznie solidarny opór doprowadził do upadku reżimu

Źródło: Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił, że chyli „czoła przed bohaterami, którzy przed 40 laty walczyli o naszą wolność i niezbywalne prawa żywiciela naszego narodu".

W Rzeszowie 19 lutego 1981 r. podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL; dzień później podobne podpisano w Ustrzykach Dolnych.

List prezydenta Polski odczytano w niedzielę podczas uroczystości rocznicowych w Rzeszowie. Do uczestników uroczystości list skierował także premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent przypomniał, że „rolnicy, którzy zaraz po wojnie skutecznie przeciwstawili się kolektywizacji", a przez kolejne dekady byli ostoja tradycji narodowej 40 lat temu „znów wystąpili w obronie praw i swobód obywatelskich".

- Stanowcze i konsekwentne stwierdzenie żądań poparte strajkami okupacyjnymi w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie oraz manifestacjami poparcia w wielu innych miejscowościach zmusiło reżim do ustępstw – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że podpisując porozumienia „w istocie władza przyznała, że Polacy kategorycznie odrzucają nakazany z Moskwy".

- Jestem przekonany, że nasza narodowa tożsamość i kultura, gospodarka i bezpieczeństwo zawsze będą mieć mocne oparcie w społeczności wiejskiej. Pełnej miłości ojczyzny i wiernej wartościom, które jednoczą nasza wspólnotę – dodał Duda.

- Chylę czoła przed bohaterami, którzy przed 40 laty walczyli o naszą wolność i niezbywalne prawa żywiciela naszego narodu. Jako spadkobiercy tego dziedzictwa jesteśmy zobowiązani by strzec bogactwa polskiej wsi, by bronić polskiej ziemi i skutecznie dbać o interesy polskich rolników w Unii Europejskiej – stwierdził Morawiecki.

Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień rozpoczęła msza św. w rzeszowskiej katedrze. Nabożeństwu przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, a homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal.

✌???????? #OpozycjawPRL

Rozpoczęła się Msza św. w rzeszowskiej katedrze w 40. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i dr Dariusza Iwaneczko, dyrektora @ipnrzeszow. pic.twitter.com/9yn1tj8gt7

— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) February 21, 2021

Manifestacje 

W konsekwencji strajków rolnicy wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Władze PRL zgodziły się również na postulaty światopoglądowe, które dotyczyły swobody w budownictwie sakralnym oraz dostępu do praktyk religijnych na koloniach dla dzieci, w więzieniach i wojsku. Strajkujący uzyskali także zapewnienie zwiększania nakładu prasy katolickiej. W porozumieniach mówiono też o rozbudowie sieci szkół i przedszkoli oraz zmniejszeniu sprzedaży alkoholu na wsi.

Strajki rozpoczęła 29 grudnia 1980 r. okupacja budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach. Kilka dni później rolnicy wraz przedstawicielami regionu rzeszowskiego NSZZ Solidarność zajęli także Dom Kolejarza, byłą siedzibę Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie.

12 stycznia 1981 r. protestujących w Ustrzykach Dolnych milicja usunęła siłą. Natomiast 15 stycznia komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Rzeszowie zatwierdził plan rozbicia strajku okupacyjnego w tym mieście; nosił on kryptonim „Kret".

Przewidywał użycie plutonu specjalnego, którego zadaniem było obezwładnienie straży strajkowej i wejście do budynku. Uczestnicy strajku mieli zostać przewiezieni do więzienia w Załężu. Zakładano, że do opanowania budynku potrzeba będzie 420 milicjantów. Ostatecznie operacja nie została wykonana.

Początki Solidarności RI

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie nie dawały jeszcze rolnikom indywidualnym prawa do tworzenia związku zawodowego, a to było główne żądanie strajkujących. Jednak formuła porozumienia, gdzie komitet strajkowy działający w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych był stroną dla komisji rządowej, oznaczała zapowiedź uznania związku rolników. "Solidarność" RI zalegalizowano w maju 1981 roku.

Protest rolników wspierała Solidarność oraz duchowieństwo diecezji przemyskiej z ówczesnym jej ordynariuszem abp. Ignacym Tokarczukiem. W strajkach okupacyjnych w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych posługę duszpasterską pełniło 38 duchownych diecezji przemyskiej; wśród nich był ówczesny biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Tadeusz Błaszkiewicz.

Oryginalny egzemplarz Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, który należał do rzeszowskiej "S", w 2006 r. związkowcy przekazali jasnogórskiej fundacji Pro Patria Bastion św. Rocha.

Ostatecznie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych zarejestrowano 12 maja 1981 r., m.in. dzięki zabiegom ówczesnego prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Z okazji obchodów 40 rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich przypominamy historię walki rolników z komunizmem.

Dowiedz się więcej dzięki naszym dodatkom do prasy (pdf):
https://t.co/DTMnW6xNjM
https://t.co/uI9C8Oubvp pic.twitter.com/XFJMZV5LN7

— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) February 21, 2021
PAP

Wiadomości

Andrzej Duda w Rzymie. Prezydent oddał hołd Papieżowi Franciszkowi

Trump zapowiada rozmowy z Putinem i Zełenskim

Prof. Cenckiewicz po wygranej z Wałęsą: „Prawda zwyciężyła”

Warzocha: Ruch Obrony Granic to odpowiedź na bezruch ze strony władz

Zanim psycholog poda rękę, musisz wybrać swój zaimek. Brytyjski formularz, który zniechęca do terapii

Pokazano Pierścień Rybaka. Leon XIV włoży go w dniu inauguracji

Sachajko: Bodnar chce zacementować władzę sądowniczą

Polonia w USA głosuje w wyborach prezydenckich

Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina

W Krakowie ruszył „Marsz Równości”. Spodziewane utrudnienia dla kierowców

Piotr Bakun: Sondaże to manipulacja! Cisza wyborcza powinna obowiązywać wcześniej.

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Prezydent Andrzej Duda przesyła życzenia

Simion zamyka przed wyborami konto na TikToku i Facebooku. Wiemy dlaczego

Wiemy ile Real Madryt zapłacił za młodego Hiszpana!

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: nałożenie insygniów Piotrowych

Najnowsze

Andrzej Duda w Rzymie. Prezydent oddał hołd Papieżowi Franciszkowi

Zanim psycholog poda rękę, musisz wybrać swój zaimek. Brytyjski formularz, który zniechęca do terapii

Pokazano Pierścień Rybaka. Leon XIV włoży go w dniu inauguracji

Sachajko: Bodnar chce zacementować władzę sądowniczą

Polonia w USA głosuje w wyborach prezydenckich

Trump zapowiada rozmowy z Putinem i Zełenskim

Prof. Cenckiewicz po wygranej z Wałęsą: „Prawda zwyciężyła”

Warzocha: Ruch Obrony Granic to odpowiedź na bezruch ze strony władz