83 lata temu zmarł Roman Dmowski – jeden z Ojców Niepodległości. Dopiero co jego zasługi dla Polski doczekały się upamiętnień, a już próbuje się je wymazywać – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
„83 lata temu zmarł Roman Dmowski – jeden z Ojców Niepodległości. Dopiero co jego zasługi dla Polski doczekały się upamiętnień, a już próbuje się je wymazywać. My konsekwentnie honorujemy wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i tak będziemy postępować nadal. Ocen postaci historycznych należy zawsze dokonywać całościowo oraz w kontekście czasów i uwarunkowań, w których żyły. Chwała Bohaterom” – napisał Gliński.
83 lata temu zmarł Roman Dmowski - jeden z Ojców Niepodległości. Dopiero co jego zasługi dla Polski doczekały się upamiętnień, a już próbuje się je wymazywać. My konsekwentnie honorujemy wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i tak będziemy postępować nadal. 1/2 pic.twitter.com/kC1gT0sGlR
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) January 2, 2022
Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. Po wybuchu I wojny światowej wszedł w skład utworzonego 25 listopada 1914 r. w Warszawie Komitetu Narodowego Polskiego, który, reprezentując orientację prorosyjską, skupiał głównie przedstawicieli Narodowej Demokracji oraz Stronnictwa Polityki Realnej.
CZYTAJ: IPN: próba zmiany nazwy ronda Dmowskiego nosi znamiona wplatania historii w walkę polityczną
W 1919 r. Dmowski, wraz z premierem Ignacym Paderewskim, reprezentował Polskę na paryskiej konferencji pokojowej. 28 czerwca 1919 r. wspólnie z nim podpisał w jej imieniu Traktat Wersalski. W latach 1919-1922 Roman Dmowski był posłem na Sejm (wybrano go zaocznie podczas jego pobytu na konferencji w Paryżu). W 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej wszedł w skład Rady Obrony Państwa. W 1923 r. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa.
-Obowiązki względem ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych co po nas przyjdą.
— PL1918 (@PL1918) January 2, 2022
82 lata temu zmarł jeden z Ojców naszej niepodległości - Roman Dmowski. Pamięć! pic.twitter.com/mWtORGNDlc
Po przewrocie majowym 1926 r. Dmowski założył opozycyjny wobec władz rządowych Obóz Wielkiej Polski, organizację o charakterze pozaparlamentarnym i ponadpartyjnym. Jej deklaracja ideowa, której był autorem, zakładała m.in. solidarność narodową, ścisły związek państwa z Kościołem oraz potrzebę kształtowania dyscypliny społecznej i obyczajowej.
CZYTAJ: Nagły zwrot akcji ws. Ronda Dmowskiego. Mogło dojść do naruszenia konstytucji
Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Była to jedna z największych manifestacji narodowych w międzywojennej Polsce. W orszaku żałobnym z katedry św. Jana Chrzciciela na Bródno uczestniczyło - według różnych źródeł - od 100 do 200 tys. osób.
+ W nocy z 1 na 2 stycznia 1939 r. zmarł Roman Dmowski. Pamiętajcie o nim w modlitwach. pic.twitter.com/lU5XkJZvsj
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) January 2, 2022
#TegoDnia 1939 roku, pod długiej chorobie, w Drozdowie pod Łomżą zmarł Roman Dmowski – dyplomata, jeden z ojców niepodległej Polski, główny ideolog polskiego obozu narodowego i jego przywódca.
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) January 2, 2022
???? Dowiedz się więcej: https://t.co/6FQ8kLOGeI pic.twitter.com/41OAhHrVEG
#Historia I 2 stycznia 1939 r. zmarł Roman #Dmowski , jeden z ojców niepodległej #Polski @PrzystanekH #kulturaidziedzictwo #MKiDN https://t.co/8hLLRlzXmU
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 2, 2022
>Chcemy zmienić nazwę ronda
— Tomasz Kalinowski (@kalinowski__) December 14, 2021
>A kim był Dmowski
>.... pic.twitter.com/mHNLAKSXp2