Przejdź do treści
77 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow
Zrzut ekranu z youtube.com

Mija 77 lat od podpisania paktu o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, który w 1939 roku zdecydował o dalszych losach wschodniej Europy.

Dzisiaj mija 77. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. 23 sierpnia 1939 roku, minister spraw zagranicznych hitlerowskiej III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow - obaj reprezentujący totalitarne mocarstwa – podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, nazywany "IV rozbiorem Polski".

Składał się on z dwóch części. W jawnym traktacie oba państwa zobowiązały się do powstrzymywania się od wzajemnych działań agresywnych, zachowania neutralności, gdyby druga strona "stała się przedmiotem działań wojennych ze strony trzeciego państwa". Tajny, dodatkowy protokół podejmował kwestię "rozgraniczenia obustronnych stref interesów w Europie Wschodniej". Strefa wpływów III Rzeszy obejmowała Litwę (z Wileńszczyzną), część Polski na zachodzie od linii rzek: Narew, Wisła, San, większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała państwa bałtyckie (Estonię i Łotwę), pozostałą część Polski i Besarabię. 

Tajny protokół dodatkowy o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRS zawierał cztery punkty. 

W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa) północna granica Litwy stanowić będzie jednocześnie granicę stref interesów Niemiec i ZSRS. W związku z tym obie strony uznają zainteresowanie Litwy w stosunku do rejonu Wilna – brzmiał punkt pierwszy.

Drugi odnosił się bezpośrednio do Polski: W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia.

Trzeci punkt odnosił się do obszaru Europy Południowo-Wschodniej. Strona sowiecka podkreśliła w nim swoje zainteresowanie Besarabią (należącą do Rumunii), natomiast strona niemiecka wyraziła całkowity brak zainteresowania, co do tych terenów.

W ostatnim, czwartym punkcie dokumentu stwierdzano: Niniejszy protokół będzie traktowany przez obie strony, jako najściślej tajny.

Po agresji obu państw na Polskę (1 września Niemiec, 17 września ZSRR) zawarto 28 września układ o "granicy przyjaźni" (tzw. czwarty rozbiór Polski), w którym dokonano zmiany rozgraniczenia stref wpływów - do strefy radzieckiej włączono Litwę, natomiast do niemieckiej tereny między Wisłą a Bugiem. Ustalono przesiedlenie Niemców ze strefy radzieckiej oraz Białorusinów i Ukraińców ze strefy niemieckiej.

Zobowiązano się wzajemnie do współpracy w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych. Pakt miał obowiązywać do 1949, lecz został zerwany przez III Rzeszę 22 VI 1941 napaścią na ZSRR.

W 1989, w 50. rocznicę podpisania paktu, polski Sejm i Senat podjęły uchwałę uznającą go za niezgodny z prawem międzynarodowym i nieważny od samego początku.

Usunięto obraz.

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Gembicka: Trzaskowski próbuje udawać osobę o poglądach centrowych

Morawiecki do młodych konserwatystów: można przełamać wielkie lewicowe fale

Cywile i rebelianci splądrowali pałac Asada

Hołda: Hołownia opowiada o swojej niezależności!

Za siódmą górą | Nieznane tajemnice Fatimy

Lisicki: kandydat PO zaczyna swoją kampanię wyborczą cytatem z Jaruzelskiego

Wojna na Ukrainie. Ilu żołnierzy poległo od początku jej trwania?

Kaleta: Karol Nawrocki pomaga, a KO robi wypasioną konwencję!

Gorąca sytuacja w Syrii. Jesteśmy na miejscu! [NA ŻYWO]

Saryusz-Wolski: Europa żeby była bezpieczna militarnie i gospodarczo musi być niezależna żywnościowo

Piękny moment w naszej historii. Republika zawierzona Matce Bożej

Jak PO „dba” o polskie bezpieczeństwo? BLOKUJĄC ważny projekt ustawy!

Akcja "dobry ruch" z Karolem Nawrockim w Lublinie | Przyjaciele Republiki

W Karkonoszach zamknięto szlaki turystyczne. O co chodzi?

Gosiewska: PO gardzi ludźmi, którym się gorzej wiedzie.

Najnowsze

Gembicka: Trzaskowski próbuje udawać osobę o poglądach centrowych

Za siódmą górą | Nieznane tajemnice Fatimy

Lisicki: kandydat PO zaczyna swoją kampanię wyborczą cytatem z Jaruzelskiego

Wojna na Ukrainie. Ilu żołnierzy poległo od początku jej trwania?

Kaleta: Karol Nawrocki pomaga, a KO robi wypasioną konwencję!

Morawiecki do młodych konserwatystów: można przełamać wielkie lewicowe fale

Cywile i rebelianci splądrowali pałac Asada

Hołda: Hołownia opowiada o swojej niezależności!