Gmina Myślenice odczuła skutki nawałnic. Poniosła straty 20 mln zł

Artykuł
Gmina Myślenice zawnioskuje do premiera o budowę tymczasowego mostu
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Od 15 do 20 mln zł – na taką kwotę wstępnie szacowane są straty w gminie Myślenice, gdzie w nocy z soboty na niedzielę z powodu ulewnych deszczy doszło do podtopień w kilku miejscowościach. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Głogoczowa, Krzyszkowic, Jawornika i Myślenic.

Podczas ulewy miejscami spadło nawet 150 l wody na metr kw. Zalane tereny odwiedził w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Strażacy przez kilkanaście godzin odpompowywali zalane centrum Głogoczowa.

W Głogoczowie i sąsiednich Krzyszkowicach podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków. Ewakuowano 18 mieszkańców, którzy znaleźli zastępcze lokum u rodzin.

- Osoby te - poza jedną - wróciły już do swoich domów – powiedział w środę burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Do urzędu Gminy Myślenice do środy wpłynęły 162 zgłoszenia od mieszkańców. Najwięcej z Głogoczowa – 50, Myślenic – 37, Krzyszkowic – 26, Jawornika – 18 oraz po kilka z Bysiny, Bęczarki, Zawady, Trzemeśni, Polanki i Osieczan. Dotyczyły one zalania budynków mieszkalnych i gospodarczych, uszkodzenia dróg dojazdowych i podjazdów do posesji prywatnych. Do Centrum Usług Społecznych wpłynęło 108 wniosków od mieszkańców o udzielenie wsparcia finansowego do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby.

Od poniedziałku szkody wyrządzone po ulewach szacują powołane przez gminę komisje. Ze sporządzonych do tej pory 46 protokołów wynika, że co najmniej 12 gospodarstw będzie się kwalifikować do uzyskania zasiłków na remont i odbudowę budynków.

W Krzyszkowicach uszkodzony i wyłączony z użytkowania został most prowadzący do 100 domostw. Mieszkańcy korzystają obecnie z zastępczej drogi dojazdowej.

Gmina Myślenice zawnioskuje do premiera przy wsparciu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity o budowę tymczasowego mostu.

- To ważne dla mieszkańców trzech osiedli – Na Brzeg, Na Gaik i Pustać w Krzyszkowicach, dla których to jedyna możliwość dojazdu do domów, dlatego z niecierpliwością czekamy na odpowiedź, która określi, czy Wojsko Polskie będzie w stanie pomóc nam w kwestii budowy zastępczego mostu – dodał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

W Krzyszkowicach uszkodzonych jest 15 dróg gminnych, dach szkoły oraz oczyszczalnia ścieków, które jeszcze nie została w pełni uruchomiona.

- Spółka bardzo szybko poradziła sobie z awarią. Ścieki są odprowadzane do zbiornika rezerwowego. Trwa jeszcze naprawa prasy do osadów – mówił Szlachetka.

W Głogoczowie zalanych było dziewięć dróg, w tym zupełnie nowa prowadząca przez centrum. Woda uszkodziła trzy duże przepusty oraz zalała kotłownię i szatnię w miejscowej szkole. Uszkodzone jest ogrodzenie i zamulone boisko Ludowego Klubu Sportowego "Iskra". Przy cmentarzu komunalnym uaktywniło się osuwisko – być może konieczne będzie przeniesienie kilku nagrobków.

- Wstępnie szacujemy, że straty na terenie gminy wynoszą od 15 do 20 mln zł – mówił Szlachetka. Zaznaczył, że nie są to dane ostateczne. Władze gminy zwrócą się do wojewody, aby wystąpił do premiera o wydanie rozporządzenia, które umożliwi zastosowanie w gminie Myślenice uproszczonej procedury remontów i odbudowy zniszczonych budynków.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy