Gliński: ofiarność żołnierzy gen. Maczka na stałe zapisała się w historii Bredy
Ofiarność i poświęcenie żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka na stałe zapisały się w historii Bredy oraz w historii relacji polsko-niderlandzkich - napisał w liście do uczestników uroczystości w Memoriale Generała Maczka w Bredzie wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński. Oby pamięć o nich nigdy nie zagasła - dodał.
W niedzielę w Memoriale Generała Maczka w Bredzie odbywa się inauguracja ściany multimedialnej, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Breda–Polen 1939–1945. List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Odczytał go ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak.
W niedzielę 24 października w Bredzie odbyła się oficjalna inauguracja Memoriału gen. Stanisława Maczka prezentującego losy żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, współtworzonego przez Muzeum Historii Polski.https://t.co/2REJQn9zdT pic.twitter.com/jG0dtPrduW
— MuzeumHistoriiPolski (@MuzHistPolski) October 24, 2021
- Ofiarność i poświęcenie polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka na stałe zapisały się w historii Bredy oraz w historii relacji polsko-niderlandzkich. Dla wielu żołnierzy miasto to stało się ich miastem – miejscem, z którym pozostali związani do końca życia - przypomniał w liście wicepremier Gliński.
Wskazał, że "dziś głównym świadectwem ofiarności Polaków są oczywiście dwa cmentarze w Bredzie".
- Ale ogromną rolę w kultywowaniu pamięci o polskich żołnierzach i ich dowódcy odgrywa także Memoriał Maczka w Bredzie - podkreślił.
Wyraził wdzięczność partnerom tego przedsięwzięcia – Fundacji Breda-Polen 1939-1945, która odpowiadała za budowę nowej siedziby muzeum oraz Muzeum Historii Polski, które stworzyło niezwykłą multimedialną ekspozycję, w trzech wersjach językowych.
- To, co państwo widzicie, to największa multimedialną instalacją na terenie Niderlandów. Na ogromnym ekranie odwiedzający Muzeum będą mogli zapoznać się z historią, losami i wojennym szlakiem żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, na czele z generałem Stanisławem Maczkiem. Animacje zostały uzupełnione, często filmami wcześniej niepublikowanymi, zdjęciami z archiwów rodzinnych - zwrócił uwagę minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Podziękował twórcom ekspozycji – Muzeum Historii Polski, na czele z dyrektorem Robertem Kostro oraz wszystkim osobom zaangażowanym w techniczną realizację projektu po stronie niderlandzkiej.
Przy cmentarzu Ettensebaan w Bredzie w niedawno powstałym memoriale gen. Maczka trwa właśnie uroczystość odsłonięcie unikalnej tablicy multimedialnej poświęconej 1.Polskiej Dywizji Pancernej. Żołnierze Czarnej Dywizji jak zawsze na miejscu ???????????? pic.twitter.com/EjbU2LbEWR
— 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (@11LDKPanc) October 24, 2021
- Dzięki państwa pracy pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy nie zagaśnie i będzie podtrzymywana wśród kolejnych pokoleń Holendrów, Polaków i gości z całego świata, odwiedzających Muzeum. Cieszę się także, że to właśnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, którym mam zaszczyt kierować, finansowo przyczyniło się do powstania ekspozycji - napisał Gliński.
Dodał, że ma nadzieję, iż "polsko-niderlandzka współpraca w przygotowaniu nowej ekspozycji w Memoriale Maczka w Bredzie będzie kontynuowana". "Jesteśmy to winni wszystkim naszym wspólnym bohaterom – żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Oby pamięć o nich nigdy nie zagasła" - podkreślił.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty