Fundacja Churchilla wyrzeka się swojego patrona. Powodem „rasizm”

Artykuł
Fundacja Pamięci Winstona Churchilla zmieniła nazwę. Ze strony zniknęły zdjęcia i wymieniająca zasługi dotychczasowego patrona biografia.
Fot. Twitter/@MaciejGnyszka

Fundacja Pamięci Winstona Churchilla zmieniła nazwę. Ze strony zniknęły zdjęcia i wymieniająca zasługi dotychczasowego patrona biografia. Powodem są rzekomo rasistowskie poglądy wojennego przywódcy Wielkiej Brytanii, od których odżegnują się obecni liderzy organizacji.

Fundacja Pamięci Winstona Churchilla znalazła dla siebie nowe imię. Od teraz będzie znana jako „Towarzystwo Churchilla”. Zmianie nazwy towarzyszyła kompletna rewolucję wizualna instytucji. Z prowadzonej przez siebie strony internetowej pozbyła się wszystkich zdjęć patrona, zastępując je fotografiami rady powierniczej.

Odwiedzając adres internetowy organizacji można też natknąć się na nowy element: zapewnienia, że nie zrzesza ona rasistów i nie wspiera białej supremacji. Takie oskarżenia pod adresem brytyjskiego męża stanu są bowiem coraz częstsze. Z ich powodu przedstawiane jeszcze do niedawna pochwały Churchilla stały się niewygodne, podobnie jak biografia wyliczająca jego osiągnięcia. Pozbyto się ich z witryny ku niezadowoleniu licznych wolontariuszy fundacji.

Odpowiedzialne za decyzję kierownictwo tłumacz, że o zmianie nazwy postanowiono dwa lata temu a najważniejszy element, samo nazwisko męża stanu, zostało w niej zachowane. Rzecznik organizacji mówił również, że pozostaje ona dumna z walki wojennego przywódcy przeciwko nazizmowi, „jednocześnie jednak część jego poglądów na rasę jest dziś uważana za nieakceptowalne” - dodał.

Winston Churchill dąży do zatrzymania kolonii w posiadaniu Imperium Brytyjskiego. Polityk był zwolennikiem utrzymania władzy w Indiach oraz prywatnie wypowiadał się negatywnie o obcych ludach i kulturach. Ponadto, część historyków uważa, iż był on współodpowiedzialny za głód w indyjskim Bengalu, który pochłonął miliony ludzkich istnień w roku 1943.

 

Źródło: PCh24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy