Przejdź do treści
21:30 Sport: Iga Świątek w ćwierćfinale Wimbledonu - rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Dunką Clarą Tauson
19:45 Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał z funkcji prezesa PGW Wody Polskie Joannę Kopczyńską
18:50 Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego - powodem jest brak komunikacji ze strony Instytutu Pileckiego oraz zniesienie kategorii dotyczącej agresji Rosji na Ukrainę i protestów na Białorusi
17:13 Świecie: 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie). Grozi mu dożywotnie więzienie. Pozostali uczestnicy bójki – w tym dziewięciu innych obcokrajowców – usłyszeli zarzuty
16:01 Czechy: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem zapewnił o swym przekonaniu, że polityka bliskiej współpracy pomiędzy Polską i Czechami będzie kontynuowana przez Karola Nawrockiego
15:52 USA: Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyleciał w poniedziałek rano do USA - wieczorem spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Francuzi protestują przeciwko przepustkom sanitarnym. W całym kraju zgromadziły się tłumy

Źródło: Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Już piąty tydzień z rzędu Francuzi protestują na ulicach przeciwko obowiązkowym przepustkom sanitarnym i nowym obostrzeniom dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

W Paryżu w dwóch zapowiadanych pochodach ludzie krzyczeli: „Uwolnijmy Francję”, „Macron, zabierz swoją przepustkę i spadaj”.

- Szczepionki powodują szkody — uważa 71-letni emeryt Philippe Bailleul, uczestnik demonstracji zorganizowanej w stolicy przez Floriana Philippota, byłego zastępcę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, założyciela małej eurosceptycznej partii Patrioci.

W konkurencyjnym pochodzie zorganizowanym przez ruch „żółtych kamizelek” emerytka Marie Huguet pomstowała na „ideę, że nie może iść tam, gdzie chce”.

Demonatracje przybierają na sile

Od połowy lipca antyrządowe demonstracje stale rosną w siłę. W ubiegły weekend, według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w całym kraju brało w nich udział ponad 237 tys. ludzi.

Jak dotąd protesty bez większych incydentów przyciągają całe rodziny i apolitycznych demonstrantów, a także opiekunów medycznych lub strażaków w mundurach i wykraczają poza sam ruch antyszczepionkowy.

Od poniedziałku przepustka sanitarna, informująca o pełnym zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub posiadaniu negatywnego testu, we Francji obowiązywać będzie także w kawiarniach, sklepach, na wystawach, w restauracjach i pociągach. Do tej pory obowiązywała jedynie osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki. Nie obowiązuje w metrze i w transporcie podmiejskim.

Zaplanowano ponad 200 demonstracji w całym kraju

Demonstranci oskarżają rząd o niedoszacowanie ruchu protestu antyprzepustkowego.

Na ten weekend zaplanowało ponad 200 demonstracji w całym kraju. Władze szacują je na „około 250 tys. uczestników”.

Statystyki dotyczące osób zaszczepionych wzrosły ostatnio, gdy prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w ubiegłym miesiącu plan wprowadzenia obowiązkowych przepustek sanitarnych. Do tej pory jedną dawkę szczepionki przyjęło prawie 70 proc. Francuzów, całkowicie zaszczepionych jest 57,5 proc.

PAP

Wiadomości

Marcin Rogacewicz zatańczy z Agnieszką Kaczorowską w „Tańcu z Gwiazdami”? Plotki o romansie znów wracają!

Polka zdobyła ośmiotysięcznik Himalajów! Udana wyprawa Doroty Rasińskiej-Samoćko

Grok zgasił europosła PO. To Morawiecki rozpoczął budowę polskich wiatraków

Niemcy wjeżdżają do Polski, Tusk ogranicza obywateli

Lis nie odpuszcza Hołowni. Mniej pisze, ale częściej podaje posty swoich fanów

Horała i Osmalak o dialogu politycznym w „Gościu Dzisiaj”

Mandaryna wróciła na scenę w Sopocie! Michał Wiśniewski przerwał milczenie po 20 latach: „Nigdy nie skrzywdziłbym swojej żony”

Władza traci słuch społeczny. Siemoniak zapowiada twarde działania wobec obywatelskich patroli na granicy

SOP wszczyna postępowanie po przejeździe ministra Bodnara

Brudna kampania PO. Szokujące doniesienia o ataku na Karola Nawrockiego

Śliwka o Hołowni: "Wszystko zależy, czy realnie oceni sytuację – ta władza się kończy"

Syn legendarnego bramkarza z pierwszym kontraktem!

Dymisja szefowej Wód Polskich tuż przed nadejściem niżu

Obajtek ostrzega przed działaniami rządu: Kowalski może zapłacić 1600 zł za prąd

Znamy nowego trenera mistrzów Polski w siatkówce!

Najnowsze

Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego

Niemcy wjeżdżają do Polski, Tusk ogranicza obywateli

Lis nie odpuszcza Hołowni. Mniej pisze, ale częściej podaje posty swoich fanów

Horała i Osmalak o dialogu politycznym w „Gościu Dzisiaj”

Mandaryna wróciła na scenę w Sopocie! Michał Wiśniewski przerwał milczenie po 20 latach: „Nigdy nie skrzywdziłbym swojej żony”

Marcin Rogacewicz zatańczy z Agnieszką Kaczorowską w „Tańcu z Gwiazdami”? Plotki o romansie znów wracają!

Polka zdobyła ośmiotysięcznik Himalajów! Udana wyprawa Doroty Rasińskiej-Samoćko

Grok zgasił europosła PO. To Morawiecki rozpoczął budowę polskich wiatraków