Euro 2020. Włochy, czyli jak w krótkim czasie zostać jednym z najlepszych. Droga do finału

Włosi grają świetnie. Pięciu zawodników ma po dwie bramki na Euro
Fot: Twitter/Euro 2020

Po nieudanych eliminacjach do mundialu w Rosji selekcjonerem Squadra Azzurra został Roberto Mancini. Dokonał on rewolucji w składzie i wprowadził ofensywny styl gry. Zaufał młodym piłkarzom m.in. Nicolo Barelli z Interu czy Federico Chiesie z Juventusu. Ci odwdzięczyli się Manciniemu świetną grą i bramkami, także na Euro 2020.

Reprezentacja Włoch przez dziesięciolecia była jedną z najlepszych drużyn na świecie, jednak nie potrafili awansować na ostatnie Mistrzostwa Świata. W tych eliminacjach grali tragicznie i wydawało się, że Włochy wpadły w wieloletnie problemy. Wszystko poukładał dopiero Mancini. Efekty były widoczne podczas eliminacji do Euro. Wygrali wszystkie mecze, tracąc tylko cztery bramki.

Droga na Euro. Od Rzymu po Londyn

Włosi wygrali w meczu otwarcia z Turcją 3:0, po bramkach ImmobileInsigne. Jednak pierwszą bramkę dla Włochów i pierwszą na Euro 2020 strzelił… Merih Demiral, turecki obrońca Juventusu. Co ciekawe mecz był rozgrywany w Rzymie, ale gospodarzem meczu byli Turcy. Następnie Squadra Azzura pozwoliła Szwajcarom tylko na 15 minut dobrej gry. Ograli Helwetów 3:0 (Locatelli X2 i Immobile).
Na zakończenie fazy grupowej, Włosi pokonali Walię 1:0. Mancini postanowił dać zagrać piłkarzom rezerwowym. Bramkę strzelił Matteo Pessina z Atalanty Bergamo. Piłkarz został powołany na turniej za kontuzjowanego kolegę.

Faza pucharowa. Problemy nie przeszkodziły w zwycięstwach

W 1/8 finału i pierwsza podróż… na Wembley. Mecz z Austrią był ciężki, widać było trudy podróży do Londynu. Bardzo prawdopodobnie Włosi byli zbyt pewni siebie. Sądzili, że ograją podopiecznych Franco Fody bez mrugnięcia okiem. Potrzebna była dogrywka. W niej Włosi, prowadząc 2:0, gole Chiesy i Pessiny, stracili pierwszą bramkę w turnieju. Gola strzelił Sasa Kalajdzic. Awans do ćwierćfinału i pojedynek gigantów z Belgią. Był to niezwykle dynamiczny mecz. Okazje były z obu stron. Bramki strzelili Barella i Insigne. Chwilę później Belgowie wykorzystali rzut karny. Strzelcem był Romelu Lukaku. W drugiej połowie wynik nie uległ zmianie i do półfianału na Wembley awansowała Squadra Azzurra.
Półfinał i najdłuższe starcie na tym turnieju dla reprezentacji Włoch. Mecz z Hiszpanią. Do wyłonienia finalisty potrzeba było rzutów karnych. W 120 minutach gry, na tablicy świetlnej widniał wynik 1:1. Gole strrzelali Federico Chiesa i Alvaro Morata. W serii jedenastek częściej mylili się Hiszpanie. Włosi pomylili się tylko w pierwszym rzucie karnym. Wynik półfinału to 1:1 (4:2).

Włoski Futbol. Przez lata potęga

Jeśli chodzi o włoskie zdobycze w postaci medalu na wielkim turnieju, to są one duże. Na Mistrzostwach Świata, Włochy zwyciężali czterokrotnie, dwukrotnie byli wicemistrzami świata, a raz zdobyli brązowe medale. Jeśli chodzi o Euro, to Włosi mistrzami byli raz – w 1968 roku. Wicemistrzami Europy byli dwa razy – w 2000 roku i w 2012. Na trzecim miejscu byli w 1988 roku.

banner_euro_750x200_00237_670_01

Źródło: Portal TV Republika