Przejdź do treści
Republika Szanowni Widzowie, prosimy o przesyłanie nam zdjęć publicznych miejsc: stacji benzynowych, sklepów, barów itd. gdzie włączana jest Republika - na adres: [email protected] Za wszystkie nadesłane zdjęcia serdecznie dziękujemy!
10:06 Raport PSNM: Polska nie zrealizuje tegorocznych celów przewidzianych w unijnym rozporządzeniu AFIR, dot. uruchomienia stref ładowania osobowych i dostawczych samochodów elektrycznych wzdłuż sieci transeuropejskiej
08:40 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla sześciu województw we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed możliwym wiatrem do 100 km/h, gradem i trąbami powietrznymi
08:17 Zabrze: mieszkańcy wybierają w niedzielę prezydenta miasta w przedterminowych wyborach, koniecznych po odwołaniu w majowym referendum prezydent Agnieszki Rupniewskiej
07:58 Londyn: zatrzymano 365 osób na Parlament Square podczas sobotniej propalestyńskiej demonstracji, za wyrażenie poparcia dla zdelegalizowanej grupy Palestine Action
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Wydarzenie Ryszard Majdzik zaprasza Wolnych Polaków Na Protest przeciwko nielegalnej imigracji przed konsulatem Niemiec ul. Stolarska 7 w Krakowie 13 sierpnia br. (środa), godz. 17.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ekspert ds. wojskowości: Konflikt szybko się nie skończy

Źródło: Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S

Każdy dzień wojny na Ukrainie pogrąża plan działań zbrojnych Rosjan i mobilizuje społeczeństwo ukraińskie do walki z agresorem - uważa prof. Antonio Telo, wykładowca z Akademii Wojskowej w Lizbonie. Portugalski ekspert w rozmowie z PAP zaznacza, że wojna na Ukrainie nie skończy się szybko, z uwagi na masowe włączenie się do walki z najeźdźcą cywilów.

Portugalski historyk i politolog odnotował, że plan prezydenta Rosji Władimira Putina polegający na zmasowanym i szybkim ataku służącym zastraszeniu społeczeństwa poprzez błyskawiczne zdobycie głównych miast i obsadzeniu marionetkowego rządu nie powiódł się.

- Putin wszedł w zaułek, z którego Rosji trudno będzie wyjść z twarzą. Szykował wojnę przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy, zaś napotkał ogromny opór ze strony ukraińskiego społeczeństwa. Dziś prowadzi de facto działania zbrojne przeciwko cywilom.

W ocenie portugalskiego politologa rosyjskie dowództwo zlekceważyło determinację ukraińskiego społeczeństwa, co "oznacza, że wojna szybko się nie skończy".

- Każdy dzień tego konfliktu działa jednak na korzyść Ukraińców i będzie ich determinować do stawiania oporu - dodał.

Prof. Telo przewiduje, że wraz z przedłużającymi się działaniami zbrojnymi należy oczekiwać wzrostu demoralizacji w szeregach najeźdźcy oraz częstszych przypadków zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. Przypomniał, że tego typu praktyki były udziałem np. Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

ZOBACZ: YouTube zareagował na zbrodnie Putina

- Obserwując walkę o miasta na Ukrainie możemy dostrzec, że wiele z metod walki i taktyk np. w Kijowie jest podobnych do tych z Warszawy z 1944 r. Okoliczności geopolityczne są jednak odmienne, a także fakt, że Ukraińcy w przeciwieństwie do polskich powstańców nie znajdowali się pod okupacją i mieli więcej czasu, aby lepiej przygotować się do działań militarnych - odnotował prof. Antonio Telo.

Portugalski politolog spodziewa się wzrostu brutalizacji konfliktu ze strony Rosjan, gdyż jak stwierdził "dla żołnierza nie ma nic bardziej demoralizującego niż walka przeciwko cywilom".

Wyraził sceptycyzm wobec argumentacji, że kapitulacja Kijowa osłabi morale Ukraińców.

- Nawet jeśli Rosji uda się zająć największe ukraińskie miasta miasta i padnie stolica, to nie będzie to wcale oznaczać końca wojny. Przeciwnie, należy się spodziewać raczej większej mobilizacji w szeregach ukraińskich - powiedział wykładowca lizbońskiej Akademii Wojskowej.

Odnotował, że wojna na Ukrainie wyraźnie demaskuje słabości sił zbrojnych Rosji. Przestrzegł jednak przed lekceważeniem Kremla, który dysponuje bronią atomową.

- Putin może jej użyć, jeśli poczuje się zagrożony. W chwili obecnej nie występuje jednak taka sytuacja. Nie jest on jeszcze na tyle zdesperowany, aby mógł sięgnąć po ten ostateczny środek walki - podsumował prof. Telo. 

PAP

Wiadomości

Amerykańska armia zainteresowana zakupem aut od Muska. Chce je zniszczyć

Kto zarabia na sprzedaży chińskich elektryków polskim samorządom? Oglądaj o 20:30 „Ściśle jawne”

KPO: od miesięcy działał proceder polegający na kupowaniu firm z branży HoReCa

Michał Wójcik zapowiada komisję śledczą w sprawie KPO

Prezes PiS: prezydent Lech Kaczyński zagrażał Putinowi, dlatego zginął

Prestiżowa amerykańska nagroda dla polskiej pracowni architektonicznej

Czy Polacy wierzą w powstanie koalicji KO – Konfederacja? Są wyniki sondażu

Będzie gorąco, pojawią się burze. IMGW wydał ostrzeżenia dla sześciu województw

Jest gorzej niż myśleliśmy. Afera KPO jest opłacana z... budżetu państwa, a KE może wstrzymać wypłaty!

Bocheński: Rząd Tuska splunął Polakom w twarz! KPO na żonę posła i jachty

Niezwykłe odkrycia archeologiczne pod Placem Weneckim w Rzymie

Za nami kolejne w tym roku zaprzysiężenie przemyskich Terytorialsów

Dramat na festynie: Byk staranował tłum. Pięć osób rannych

Dogmat klimatyczny wkracza na salę operacyjną. Ślad węglowy

Dziś odbywają się przedterminowe wybory w Zabrzu i Łące Opatowskiej

Najnowsze

Amerykańska armia zainteresowana zakupem aut od Muska. Chce je zniszczyć

Prezes PiS: prezydent Lech Kaczyński zagrażał Putinowi, dlatego zginął

Prestiżowa amerykańska nagroda dla polskiej pracowni architektonicznej

Czy Polacy wierzą w powstanie koalicji KO – Konfederacja? Są wyniki sondażu

Będzie gorąco, pojawią się burze. IMGW wydał ostrzeżenia dla sześciu województw

Kto zarabia na sprzedaży chińskich elektryków polskim samorządom? Oglądaj o 20:30 „Ściśle jawne”

KPO: od miesięcy działał proceder polegający na kupowaniu firm z branży HoReCa

Michał Wójcik zapowiada komisję śledczą w sprawie KPO