Eksmisje rodzin palestyńskich są nielegalne. UE apeluje o złagodzenie konfliktu

Artykuł
Jerozolima
Pixabay

Eksmisje rodzin palestyńskich ze Wschodniej Jerozolimy są działaniem nielegalnym w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego — oświadczył w sobotę rzecznik wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josepa Borrella, Peter Stano.

- W ostatnich dniach napięcia i przemoc na okupowanym Zachodnim Brzegu, zwłaszcza we Wschodniej Jerozolimie, niebezpiecznie wzrosły. Zeszłej nocy doszło do poważnych starć na Wzgórzu Świątynnym, w wyniku których wiele osób zostało rannych. Przemoc i podżeganie do przemocy są niedopuszczalne, a sprawcy ze wszystkich stron konfliktu muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności — wezwał przedstawiciel unijnej dyplomacji.

Unia apeluje o łagodzenie napięć

- Unia Europejska apeluje do władz Izraela o pilne podjęcie działań w celu złagodzenia obecnych napięć w Jerozolimie. Przywódcy polityczni, religijni i społeczni wszystkich stron powinni wykazać się powściągliwością i odpowiedzialnością oraz dołożyć wszelkich starań, aby uspokoić tę niestabilną sytuację — podkreślił Stano.

- Sytuacja związana z eksmisjami rodzin palestyńskich również budzi poważne zaniepokojenie. Takie działania są nielegalne w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego i służą jedynie do podsycania napięć w terenie — ocenił.

Starcia w Jerozolimie

W piątek wieczorem co najmniej 184 osoby zostały ranne w starciach między Palestyńczykami a izraelską policją w pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Tysiące młodych Palestyńczyków zaatakowały kamieniami izraelskich policjantów. Siły porządkowe użyły gumowych kul, granatów hukowych i armatek wodnych.

Wcześniej w piątek trzech uzbrojonych Palestyńczyków ostrzelało bazę izraelskiej straży granicznej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Dwóch napastników zostało zabitych, a trzeci został ciężko ranny – podały izraelskie służby graniczne. Nie było doniesień o rannych Izraelczykach.

Associated Press przypomina, że do eskalacji napięć w Izraelu i na terenach okupowanych dochodzi w dużej mierze ze względu na plan wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

Źródło: dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy