Atak na irański ośrodek nuklearny. Izraelskie radio: Stał za tym nasz wywiad

Artykuł
Zniszczenia w ośrodku w Natanz są znacznie większe, niż podawano w Iranie
Fot. PAP/EPA/KAZEM GHANE

Radio publiczne Izraela podało w niedzielę, powołując się na źródła w służbach specjalnych, że to izraelski wywiad Mosad przeprowadził cyberatak na irański ośrodek nuklearny Natanz, co spowodowało tam awarię. Izraelskie władze dotychczas nie skomentowały incydentu w Iranie.

Wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oświadczył, że awaria z dostawą energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanz, została spowodowana przez akt terroryzmu jądrowego".
- Iran zastrzega sobie prawo do odwetu na sprawcach - oświadczył Salehi, przypominając społeczności międzynarodowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o potrzebie zwalczania takich przejawów terroryzmu jądrowego".

Wcześniej rzecznik irańskiej Organizacji Behruz Kamalwandi poinformował, że przyczyną incydentu był problem z siecią dystrybucji energii elektrycznej w Natanz - podały irańskie media. Dodał, że incydent nie spowodował ofiar ani skażenia.

Do awarii doszło nazajutrz po tym, jak uruchomiono w tym ośrodku nowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu. Obiekt ten, położony na pustyni w prowincji Isfahan w środkowym Iranie, jest centralnym punktem irańskiego programu wzbogacania uranu i jest monitorowany przez inspektorów MAEA.

Izraelskie Radio Kan, powołując się na źródła wywiadowcze, podało, że zniszczenia w ośrodku w Natanz są znacznie większe, niż podawano w Iranie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy