Zrównoważony rozwój w biznesie. Nowe obowiązki dla firm [wideo]
Wprowadzanie zrównoważonego rozwoju wśród przedsiębiorstw to już nie tylko korzyści, ale i obowiązek firm. W ostatnich latach powstaje coraz więcej regulacji dotyczących prowadzenia działalności w sposób odpowiedzialny, z korzyścią dla klimatu i środowiska. Firmy zobowiązane są do inwestycji na rzecz odnawialnych źródeł energii, obiegu zamkniętego czy recyklingu. Kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim sektor finansowy, który wprowadza w swojej ofercie korzystniejsze oferty i lepsze finansowanie dla firm dbających o przyszłość środowiska. Eksperci zaznaczają, że tylko przedsiębiorstwa wdrażające zrównoważony rozwój będą w stanie utrzymać się na rynku.
Zofia Piwowarek, lider oddziału ESG Santander Bank Polska podkreśla, że zrównoważony rozwój został wprowadzony w 2015 roku, a jego główne cele zostały wyznaczone w Porozumieniu Paryskim. Istotą zrównoważonego rozwoju jest poprawa jakości życia, troska o klimat i środowisko, ale także przeciwdziałanie korupcji oraz dbanie o równouprawnienie.
Z kolei dr Cezary Mech, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego zaznacza, że kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju praktykowane były już od XIX wieku. Początkowo dążono do zalesiania lasów po wcześniejszej wycince drzew. W późniejszym etapie skupiono się na dbaniu o środowisko i ograniczeniu emisji szkodliwych pochodzących głównie z przemysłu. Obecnie teoria zrównoważonego rozwoju opiera się na rozwoju energii odnawialnych i ograniczeniu wytwarzania energii z paliw kopalnych. Jak podkreśla, firmy ubezpieczeniowe na lepszych warunkach zabezpieczają, a banki chętniej udzielają finansowania firmom, które wprowadzają zrównoważony rozwój w swojej działalności.
„Zrównoważony rozwój to przede wszystkim odpowiedzialne planowanie działań firmy w taki sposób, żeby zminimalizować czy wyeliminować w niektórych przypadkach negatywny wpływ na środowisko” – dodała Natalia Owdziej-Pietrzak, starszy specjalista partnerstw strategicznych w WWF Polska.
Zofia Piwowarek zauważa, że sektor bankowy, który jest sercem gospodarki, jest bardzo zaangażowany we wdrażanie zrównoważonego rozwoju. Na rynek wprowadzane są kolejne eko-kredyty gotówkowe, finansujące budowę instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych czy pomp ciepła. W ofercie banków istnieje również leasing dla firm, który finansuje zakup samochodów elektrycznych czy odnawialnych źródeł energii oraz zielone kredyty hipoteczne. Wiele działań i nowych, ekologicznych rozwiązań wprowadzają również duże firmy i korporacje, chociażby sektor modowy, który stara się ograniczać swój ślad węglowy, skraca łańcuchy dostaw oraz zmniejsza produkcję w krajach Trzeciego Świata.
„Prowadzimy bardzo dużo projektów przyrodniczych, większość z nich wymaga dość sporego zaangażowania finansowego. W związku z tym wychodzimy z tymi działaniami do biznesu, do firm. Biznes jak wiemy, ma ogromne znaczenie i wpływ na środowisko, ale też bardzo dużo od niego zależy, więc naszą rolą jest pokazać im i wyedukować i powiedzieć, w jaki sposób zależą od środowiska, w jaki sposób mają na nie wpływ i w jaki sposób mogą ten wpływ redukować” – powiedziała Natalia Owdziej-Pietrzak.
W ocenie Piwowarek działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju to już pewien obowiązek dla firm. Od lat wzrasta ilość regulacji dla biznesu dotyczących dbania o klimat i środowisko, transformacji energetycznej czy raportowania ESG.
„To jest pewnego rodzaju obowiązek przestrzegania i dbania o bioróżnorodność. To jest kwestia również dbania o obieg zamknięty. Tak naprawdę my mówimy oczywiście o korzyściach, ale to jest przede wszystkim obowiązek, do którego firmy będą musiały i będą miały obowiązek się dostosować, inaczej w pewien sposób albo wypadną z rynku, albo nie będą zdobywać inwestorów” – dodała.
Zdaniem Natalii Owdziej-Pietrzak firmy dążą do zrównoważonego rozwoju m.in. dlatego, że daje im to znaczną przewagę konkurencyjną na rynku oraz zwiększa konkurencyjność wśród potencjalnych klientów.