Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją telewizyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
Dziś w Republice Danuta Holecka zaprasza na program "Gość Dzisiaj". O godz. 20.20 rozmowa z Danielem Obajtkiem (Prawo i Sprawiedliwość). W drugiej części o godz. 20.35 gośćmi będą: Łukasz Osmalak (Polska 2050) i Przemysław Wipler (Konfederacja)
19:01 W nocy ze środy na czwartek zorza polarna może być widoczna nie tylko w całej Norwegii, ale także w Polsce. To efekt najsilniejszej od wielu lat burzy słonecznej - ocenił norweski astrofizyk Knut Joergen Roeed Oedegaard
18:41 Prezydencki projekt noweli ustawy obniżający ceny energii trafił do Sejmu. W efekcie wprowadzenia proponowanych rozwiązań gospodarstwa domowe miałyby płacić za prąd ok. 33 proc. mniej, a przedsiębiorstwa o około 20 proc. mniej
15:10 W galerii handlowej Solaris w centrum Opola doszło do pożaru. Jak poinformował dyżurny Państwowej Straży Pożarnej, z obiektu ewakuowano sześćset osób, jedna osoba z objawami zatrucia została objęta opieką medyczną
14:54 Algieria: władze poinformowały o ułaskawieniu pisarza Boualema Sansala
14:30 Świat: Kambodża oskarżyła Tajlandię o zabicie cywila po tym, gdy Bangkok zawiesił porozumienie pokojowe
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Stowarzyszenie Roty Niepodległości zaprasza na protest 13 listopada o godz. 12:30 przed prokuraturą w Gorzowie Wielkopolskim, by okazać solidarność z Robertem Bąkiewiczem, któremu zarzuca się rzekome znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z Jackiem Wroną, 16 listopada (niedziela), g. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Aktywny wypoczynek u podnóża Śnieżki

Źródło: Fot. Pixabay/StockSnap

Już wkrótce Karpacz, leżący w sercu Karkonoszy, u podnóża najwyższego szczytu tego górskiego pasma — Śnieżki - stanie się gospodarzem najważniejszego wydarzenia na scenie ekonomicznej Europy Środkowo-Wschodniej, jakim jest XXX Forum Ekonomiczne. Tegoroczna , jubileuszowa edycja Forum odbędzie się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.

W dniach 7-9 września do Karpacza zjedzie ponad trzy tysiące gości głównie z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także z pozostałych regionów kontynentu, a także z Azji Środkowej oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady. Elity biznesowe i polityczne, działacze samorządowi i społeczni, a także naukowcy z rozmaitych dziedzin będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach plenarnych oraz debatach panelowych podzielonych na szesnaście ścieżek programowych, obejmujących takie zagadnienia, jak: biznes i zarządzanie, Europa i świat, media i komunikacja, nowa gospodarka czy zrównoważony rozwój.

Nowy partner Forum Ekonomiznego

Tegoroczna impreza zyskała nowego partnera, którym jest organizowane w październiku Europejskie Forum Przyszłości. 20 sierpnia list intencyjny w tej sprawie podpisali prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju i organizator EFP Łukasz Oprawski oraz przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski. Efektem tej współpracy ma być wzajemna promocja oraz wzsparcie merytoryczne obu wydarzeń.

- Forum Ekonomiczne otworzy, a Europejskie Forum Przyszłości zamknie sezon jesiennych wydarzeń gospodarczych w Polsce południowej — powiedział Łukasz Oprawski, organizator EFP.

- Inicjatywy o charakterze ponadregionalnym, właśnie takie jak Europejskie Forum Przyszłości, mogą stać się narzędziem nie tylko, jak dotychczas skutecznej promocji regionu, ale również dzięki współpracy z uznanymi akceleratorami startupów jak Plug and Play hubem innowacji. Przyszłość naszej gospodarki jest coraz mocniej powiązana z sektorem kreatywnym. Szczególnie w kontekście rozpoczynającej się transformacji Śląska takie inicjatywy, jak EFP mają zwiększoną szansę powodzenia — podkreślił z kolei Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

- Europejskie Forum Przyszłości to wydarzenie nowe, ale na starcie staje się znaczące, zaś podpisanie listu intencyjnego z Forum Ekonomicznym, które jest corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nadaje mu prestiżu. Forum, które odbędzie się na Stadionie Śląskim, jest tym samym wpisane w kalendarz kluczowych dla regionu wydarzeń gospodarczych — stwierdził Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

- Dzieje się to w ważnym momencie, gdy zrywamy ze stereotypem województwa śląskiego utożsamianego wyłącznie z przemysłem ciężkim. Sam program „Zielone Śląskie 2030” został jednogłośnie przyjęty przez Sejmik województwa w październiku ubiegłego roku, jest wachlarzem zupełnie nowych wyzwań. Podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie toczyć się wokół tych zagadnień zapewne niejedna dyskusja. Śląsk stanie się także miejscem rozmów o przyszłości Europy — podkreślił Chełstowski.

Europejskie Forum Przyszłości odbędzie się w 6-8 października na Stadionie Śląskim.

Dla miłośników czynnej rekreacji

Jakkolwiek Karpacz, w którym odbędzie się jubileuszowe XXX Forum Ekonomiczne, nie dysponuje obiektem tej skali co Stadion Śląski w Chorzowie, jednak ma się również i w wymiarze sportu i czynnej rekreacji czym pochwalić.

Jednym z takich obiektów jest wybudowana w 1912 r., a następnie niejednokrotnie modernizowana skocznia narciarska „Orlinek”. W 2001 r. odbyły się na niej zawody w skokach narciarskich w ramach Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Rekord skoczni należy jednak do Adama Małysza, który w 2004 r. oddał skok na odległość 94,5 m.

Zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, a w szczególności wspinaczką, z pewnością przyciągną Krucze Skały, malownicze filary granitognejsowe wznoszące się na 25 metrów. Obecnie w skład obiektu wchodzi kilkadziesiąt tras wspinaczkowych o różnym poziomie trudności.
Karpacz oferuje również obiekty sportowe przeznaczone dla miłośników saneczkarstwa. Niektóre z nich są czynne nawet latem. Z kolei dla miłośników bobslei przeznaczony jest „Alpine-Coaster”, czyli alpejski tor bobslejowy. Nie tylko zimą jest czynne również lodowisko, które zaprasza miłośników łyżew przez cały rok.

Miasto położone w dolinie Łomnicy oferuje także wycieczki off-road, jazdę na quadach po górskich, czy spływy pontonami raftingowymi. Niewątpliwie jednak Karpacz to gratka dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Miasto przyciąga licznymi trasami narciarskimi, oferuje wycieczki na skuterach śnieżnych, a także zaprasza miłośników nart biegowych.

Niemal każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno zimą, jak i latem.

domena publiczna

Wiadomości

Wersow kupiła mieszkanie, w którym nie zamierza mieszkać! „To było dla mnie zbawienie”

Andrzej Poczobut został uhonorowany przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego

Placuszki z fusi i sos grzybowy – Tradycyjne Smaki Lubelszczyzny

Oficjalnie: Skorupski wypada z gry na kilka tygodni przez kontuzję mięśnia dwugłowego uda

Niemieckie partie mogą się kłócić, ale łączy je jedno - niechęć do Polski i prorosyjskość

Dziś jest rocznica urodzin założycielki Nazaretanek

Sakiewicz o kontaktach Żurka: obecnie mamy dostęp do części wiedzy, kolejna część wypłynie

Odpowiedź Piotra Szefera na pytania dziennikarza  Republiki

Matysiak po wyrzuceniu z "Razem": nie potrzebujemy lewicy sekciarskiej

Żurkowi puściły nerwy. Chce ścigać dziennikarza za stawianie pytań

Piszczek trenerem pierwszoligowca ze Śląska!

Porażka ministra sprawiedliwości: zaprzestanie losowania sędziów niezgodne z Konstytucją

Żurek: czekam na listę sędziów, którym prezydent nie udzieli nominacji

Kłótnia przed kamerami w "Ślubie od pierwszego wejrzenia"

Pilne: Paulina Matysiak została usunięta z partii Razem

Najnowsze

Wersow kupiła mieszkanie, w którym nie zamierza mieszkać! „To było dla mnie zbawienie”

Niemieckie partie mogą się kłócić, ale łączy je jedno - niechęć do Polski i prorosyjskość

Dziś jest rocznica urodzin założycielki Nazaretanek

Sakiewicz o kontaktach Żurka: obecnie mamy dostęp do części wiedzy, kolejna część wypłynie

Odpowiedź Piotra Szefera na pytania dziennikarza  Republiki

Andrzej Poczobut został uhonorowany przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego

Placuszki z fusi i sos grzybowy – Tradycyjne Smaki Lubelszczyzny

Oficjalnie: Skorupski wypada z gry na kilka tygodni przez kontuzję mięśnia dwugłowego uda