Przejdź do treści
Trzy zasoby kluczowe dla przyszłości. BGK wspiera innowacyjne projekty
canva.com

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel, powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego w 2021 r. Jego głównym celem jest wsparcie świata nauki i biznesu przy tworzeniu nowoczesnych, rewolucyjnych technologii. Świat 3W tworzy kilkadziesiąt firm i organizacji wywodzących się z różnych dziedzin gospodarki, które wspólnie tworzą innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem tych trzech zasobów. O dotychczasowych osiągnięciach, a także przyszłości i nowych wyzwaniach, przed jakimi stoi projekt dyskutowano podczas II Kongresu 3W, który na początku grudnia miał miejsce w Warszawie.

Idea 3W to pewnego rodzaju wizja przyszłości. Jej koncepcja bazuje na trzech kluczowych surowcach: wodzie, wodorze oraz węglu. Te trzy zasoby, odpowiednio wykorzystane pozwolą polskiej gospodarce rozwijać się dynamicznie i zmienią ją w bardziej innowacyjną i konkurencyjną na światowych rynkach. To także wieloletni projekt, mający na celu pobudzić zarówno społeczeństwo, jak i świat biznesu, nauki i administrację państwową do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa oraz gospodarki.

Środowisko 3W wciąż się rozszerza, do inicjatywy dołączają kolejne firmy i organizacje, które za cel obrały maksymalne wykorzystanie potencjału wody, wodoru i węgla w gospodarce i wspólnie z BGK chcą realizować projekty z nimi związane. Aktualnie świat 3W zrzesza sześćdziesiąt partnerów biznesowych.

Z inicjatywy 3W powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W, które skupia jedenaście czołowych uczelni technicznych i uniwersytetów takich jak Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Zielonogórski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Koszalińską, Politechnikę Opolską oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Do zadań ICI 3W należy m.in. wzmacnianie współpracy pomiędzy światem biznesu i administracji a środowiskiem uczelni wyższych i naukowców, pomaganie w komercjalizacji wynalazków i wspieranie w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój projektów z sektora 3W, wspieranie najlepszych, innowacyjnych technologii, a także popularyzacja idei 3W poprzez organizację seminariów, warsztatów naukowych i konferencji, zwiększających świadomość na temat inicjatywy 3W i prezentujących jej dobre praktyki.

Powołana została także Rada 3W, którą tworzy zespół ekspertów ze świata polityki, nauki i biznesu. Aktualnie w jej skład wchodzą: Beata Daszyńska-Muzyczka — prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, posłanka na Sejm, była wicepremier i minister rozwoju — Jadwiga Emilewicz, dr Piotr Dardziński – prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz prof. Krzysztof Meissner – fizyk i popularyzator nauki z Uniwersytetu Warszawskiego. Członkowie rady pełnią funkcję ambasadorów inicjatywy 3W, opiniują kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego z obszaru wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych oraz analizują regulacje dotyczące tego sektora. Jednym z istotnych zadań rady jest również angażowanie społeczeństwa w rozwój idei 3W.

W dniach 7-8 grudnia 2022 r., w Warszawie, odbył się II Kongres 3W organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W inspirujących prelekcjach i panelach dyskusyjnych wzięło udział wielu przedstawicieli świata biznesu i nauki, ekspertów, wykładowców, ekonomistów, samorządowców, studentów, a także mediów. W ciągu dwóch dni, na trzech scenach przeprowadzono piętnaście paneli tematycznych, które zgromadziły blisko 500 słuchaczy. Na początku wydarzenia Krzysztof Kubów – sekretarz stanu i Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas Kongresu poruszono m.in. tematy związane z wodą, na którą przeznaczono dwa panele dyskusyjne pt. „Susze, powodzie i zanieczyszczenia – kluczowe wyzwania polskiej polityki wodnej”, a także „Czy nowe technologie mogą sprawić, że nie zabraknie nam wody?”. Podczas jednej z debat rozmawiano także, na temat wykorzystania węgla i mitów z nim związanych. Ponadto nie zabrakło eksperckich opinii, dotyczących kwestii finansowania działalności badawczo-rozwojowej. Dyskutowano także o potrzebach zmian legislacyjnych w obszarze 3W oraz o tym, w jaki sposób prowadzić komunikację, by przekonać społeczeństwo do ekologicznego i zrównoważonego stylu życia.

Podczas Kongresu odbyła się prezentacja naukowców z Politechniki Warszawskiej, dotycząca synergii wody, wodoru i nanotechnologii węglowych. Na scenie wypowiadali się również przedstawiciele przedsiębiorstw oraz startupów, którzy przedstawiali swoje pomysły mające wpływ na zrównoważony rozwój. Na scenie podczas panelu „Potencjał technologii wody, wodoru i węgla oczami młodych”, swoje zdanie wygłosiło młode pokolenie, któremu przewodniczył Maciej Kawecki, pasjonat nowych technologii, prezes Instytutu Lema oraz prorektor ds. innowacji i współpracy w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie. Swój głos oddali również samorządowcy, którzy opowiedzieli o prowadzonych projektach, wpisujących się w ideę 3W, m.in. o wspólnotach budynków pasywnych zasilanych energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, o tworzeniu gmin wodorowych i sposobach na zapewnienie, jak największej niezależności energetycznej na poziomie lokalnym.

Jednym z głównych punktów wydarzenia była premiera szczegółowego raportu 3W „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”. Autorzy zebrali w nim wszystkie dane dotyczące sektora 3W, potwierdzające realny potencjał tej gałęzi gospodarki, której wartość w Polsce wynosi obecnie 4,86 mld dolarów, w Europie osiągnęła już 66,49 mld dolarów, a na całym świecie 236,6 mld dolarów. Wynika z niego również, że w Polsce, w ciągu najbliższych 8 lat największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie w naszym kraju do 5,6 mld dolarów. Opracowanie odnosi się także do wspólnego zastosowania tych trzech zasobów w przyszłości, gdzie największy jej wpływ będzie można zauważyć m.in. w przemyśle, ochronie zdrowia, mieszkalnictwie, a także infrastrukturze, transporcie i logistyce. Przeczytać w nim możemy również o tym, jak koncepcja 3W wpływa na jakość życia społeczeństwa oraz w jaki sposób może pomóc rozwiązać problemy dotyczące malejących zasobów wody pitnej, konieczności transformacji energetycznej czy bezpieczeństwa fizycznego w dobie niestabilnej sytuacji geopolitycznej.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji kongresu był Tim Marshall, brytyjski pisarz i dziennikarz, ekspert do spraw zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej, a także autor książki „Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce”, która okazała się prawdziwym światowym hitem. Marshall wygłosił wykład, o tym, w jaki sposób położenie geograficzne wpływa na wybory światowych przywódców, a także odniósł się do nowych technologii i potencjału wykorzystania zasobów węgla, wody i wodoru.

Telewizja Republika

Wiadomości

Dramat w Koszalinie. Podejrzenie pobicia pięciomiesięcznego dziecka!

Rogowiecki o hejterach Muńka Staszczyka: „Nie mogą mu darować wiary w Boga”

Manasterski: rząd próbuje pokazać obywatelom, że deficyt budżetu, to coś dobrego

PO obiecuje inwestować w polskie pociągi. Internauci nie wytrzymali takiej hipokryzji

Trump prowadzi kampanię ze śmieciarki | Przyjaciele Republiki

Nie żyje 46-latek ugodzony nożem. Zatrzymano podejrzanego

Lis ostro atakuje Trumpa, a internauci odpowiadają: "Bio wpisujesz w innym miejscu, Tomek"

Hity w sieci | Ziemkiewicz zaorał Hołownię, a Tusk się skompromitował

Polak, który twierdził, że walczył dla grupy Wagnera na Ukrainie, usłyszał wyrok

Katarzyna Piter zagra w finale debla

Łazarski: obecny rząd niszczy wiarygodność Polski wobec naszych sojuszników [wideo]

Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat

Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy

Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"

Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy

Najnowsze

Dramat w Koszalinie. Podejrzenie pobicia pięciomiesięcznego dziecka!

Trump prowadzi kampanię ze śmieciarki | Przyjaciele Republiki

Nie żyje 46-latek ugodzony nożem. Zatrzymano podejrzanego

Lis ostro atakuje Trumpa, a internauci odpowiadają: "Bio wpisujesz w innym miejscu, Tomek"

Hity w sieci | Ziemkiewicz zaorał Hołownię, a Tusk się skompromitował

Rogowiecki o hejterach Muńka Staszczyka: „Nie mogą mu darować wiary w Boga”

Manasterski: rząd próbuje pokazać obywatelom, że deficyt budżetu, to coś dobrego

PO obiecuje inwestować w polskie pociągi. Internauci nie wytrzymali takiej hipokryzji