Przejdź do treści
22:12 RCB wydało ostrzeżenie skierowane do mieszkańców powiatu mińskiego: "Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Nie otwieraj okien. Śledź komunikaty służb”
20:57 Podkarpackie: Interwencje strażaków i zerwane linie energetyczne po dwugodzinnej burzy
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Trzy zasoby kluczowe dla przyszłości. BGK wspiera innowacyjne projekty

Źródło: canva.com

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel, powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego w 2021 r. Jego głównym celem jest wsparcie świata nauki i biznesu przy tworzeniu nowoczesnych, rewolucyjnych technologii. Świat 3W tworzy kilkadziesiąt firm i organizacji wywodzących się z różnych dziedzin gospodarki, które wspólnie tworzą innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem tych trzech zasobów. O dotychczasowych osiągnięciach, a także przyszłości i nowych wyzwaniach, przed jakimi stoi projekt dyskutowano podczas II Kongresu 3W, który na początku grudnia miał miejsce w Warszawie.

Idea 3W to pewnego rodzaju wizja przyszłości. Jej koncepcja bazuje na trzech kluczowych surowcach: wodzie, wodorze oraz węglu. Te trzy zasoby, odpowiednio wykorzystane pozwolą polskiej gospodarce rozwijać się dynamicznie i zmienią ją w bardziej innowacyjną i konkurencyjną na światowych rynkach. To także wieloletni projekt, mający na celu pobudzić zarówno społeczeństwo, jak i świat biznesu, nauki i administrację państwową do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa oraz gospodarki.

Środowisko 3W wciąż się rozszerza, do inicjatywy dołączają kolejne firmy i organizacje, które za cel obrały maksymalne wykorzystanie potencjału wody, wodoru i węgla w gospodarce i wspólnie z BGK chcą realizować projekty z nimi związane. Aktualnie świat 3W zrzesza sześćdziesiąt partnerów biznesowych.

Z inicjatywy 3W powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W, które skupia jedenaście czołowych uczelni technicznych i uniwersytetów takich jak Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Zielonogórski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Koszalińską, Politechnikę Opolską oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Do zadań ICI 3W należy m.in. wzmacnianie współpracy pomiędzy światem biznesu i administracji a środowiskiem uczelni wyższych i naukowców, pomaganie w komercjalizacji wynalazków i wspieranie w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój projektów z sektora 3W, wspieranie najlepszych, innowacyjnych technologii, a także popularyzacja idei 3W poprzez organizację seminariów, warsztatów naukowych i konferencji, zwiększających świadomość na temat inicjatywy 3W i prezentujących jej dobre praktyki.

Powołana została także Rada 3W, którą tworzy zespół ekspertów ze świata polityki, nauki i biznesu. Aktualnie w jej skład wchodzą: Beata Daszyńska-Muzyczka — prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, posłanka na Sejm, była wicepremier i minister rozwoju — Jadwiga Emilewicz, dr Piotr Dardziński – prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz prof. Krzysztof Meissner – fizyk i popularyzator nauki z Uniwersytetu Warszawskiego. Członkowie rady pełnią funkcję ambasadorów inicjatywy 3W, opiniują kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego z obszaru wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych oraz analizują regulacje dotyczące tego sektora. Jednym z istotnych zadań rady jest również angażowanie społeczeństwa w rozwój idei 3W.

W dniach 7-8 grudnia 2022 r., w Warszawie, odbył się II Kongres 3W organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W inspirujących prelekcjach i panelach dyskusyjnych wzięło udział wielu przedstawicieli świata biznesu i nauki, ekspertów, wykładowców, ekonomistów, samorządowców, studentów, a także mediów. W ciągu dwóch dni, na trzech scenach przeprowadzono piętnaście paneli tematycznych, które zgromadziły blisko 500 słuchaczy. Na początku wydarzenia Krzysztof Kubów – sekretarz stanu i Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas Kongresu poruszono m.in. tematy związane z wodą, na którą przeznaczono dwa panele dyskusyjne pt. „Susze, powodzie i zanieczyszczenia – kluczowe wyzwania polskiej polityki wodnej”, a także „Czy nowe technologie mogą sprawić, że nie zabraknie nam wody?”. Podczas jednej z debat rozmawiano także, na temat wykorzystania węgla i mitów z nim związanych. Ponadto nie zabrakło eksperckich opinii, dotyczących kwestii finansowania działalności badawczo-rozwojowej. Dyskutowano także o potrzebach zmian legislacyjnych w obszarze 3W oraz o tym, w jaki sposób prowadzić komunikację, by przekonać społeczeństwo do ekologicznego i zrównoważonego stylu życia.

Podczas Kongresu odbyła się prezentacja naukowców z Politechniki Warszawskiej, dotycząca synergii wody, wodoru i nanotechnologii węglowych. Na scenie wypowiadali się również przedstawiciele przedsiębiorstw oraz startupów, którzy przedstawiali swoje pomysły mające wpływ na zrównoważony rozwój. Na scenie podczas panelu „Potencjał technologii wody, wodoru i węgla oczami młodych”, swoje zdanie wygłosiło młode pokolenie, któremu przewodniczył Maciej Kawecki, pasjonat nowych technologii, prezes Instytutu Lema oraz prorektor ds. innowacji i współpracy w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie. Swój głos oddali również samorządowcy, którzy opowiedzieli o prowadzonych projektach, wpisujących się w ideę 3W, m.in. o wspólnotach budynków pasywnych zasilanych energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, o tworzeniu gmin wodorowych i sposobach na zapewnienie, jak największej niezależności energetycznej na poziomie lokalnym.

Jednym z głównych punktów wydarzenia była premiera szczegółowego raportu 3W „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”. Autorzy zebrali w nim wszystkie dane dotyczące sektora 3W, potwierdzające realny potencjał tej gałęzi gospodarki, której wartość w Polsce wynosi obecnie 4,86 mld dolarów, w Europie osiągnęła już 66,49 mld dolarów, a na całym świecie 236,6 mld dolarów. Wynika z niego również, że w Polsce, w ciągu najbliższych 8 lat największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie w naszym kraju do 5,6 mld dolarów. Opracowanie odnosi się także do wspólnego zastosowania tych trzech zasobów w przyszłości, gdzie największy jej wpływ będzie można zauważyć m.in. w przemyśle, ochronie zdrowia, mieszkalnictwie, a także infrastrukturze, transporcie i logistyce. Przeczytać w nim możemy również o tym, jak koncepcja 3W wpływa na jakość życia społeczeństwa oraz w jaki sposób może pomóc rozwiązać problemy dotyczące malejących zasobów wody pitnej, konieczności transformacji energetycznej czy bezpieczeństwa fizycznego w dobie niestabilnej sytuacji geopolitycznej.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji kongresu był Tim Marshall, brytyjski pisarz i dziennikarz, ekspert do spraw zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej, a także autor książki „Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce”, która okazała się prawdziwym światowym hitem. Marshall wygłosił wykład, o tym, w jaki sposób położenie geograficzne wpływa na wybory światowych przywódców, a także odniósł się do nowych technologii i potencjału wykorzystania zasobów węgla, wody i wodoru.

Telewizja Republika

Wiadomości

Przełomowe spotkanie Rutte-Trump? NATO i USA przed kluczową decyzją

Niewiarygodne odkrycie: to one zmieniają położenie biegunów Ziemi!

Edyta Górniak pod kroplówką! Pokazała zdjęcie z detoksu

Gigantyczne wsparcie dla Moskwy. Ponad 12 milionów pocisków

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!

Na słowa Środy zareagowała Żukowska. "Łatwo to mówić..."

Belg Merlier wygrał 9. etap, Pogacar wciąż liderem

Hala produkcyjna stanęła w ogniu! Dym nad Mińskiem Mazowieckim [ZDJĘCIA]

Legia Warszawa zdobywcą Superpucharu Polski!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najpierw mówiła o "polskich nazistach", teraz uderza w o. Rydzyka. Internauci z ostrą odpowiedzią!

Mazurek o końcu Tuska. Wpadka Kosiniaka u Stanowskiego. Odlot Michalik z Braunem

Polska kadra U19 z brązowym medalem Mistrzostw Świata!

Najnowsze

Przełomowe spotkanie Rutte-Trump? NATO i USA przed kluczową decyzją

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!

Niewiarygodne odkrycie: to one zmieniają położenie biegunów Ziemi!

Edyta Górniak pod kroplówką! Pokazała zdjęcie z detoksu

Gigantyczne wsparcie dla Moskwy. Ponad 12 milionów pocisków