Mimo pozytywnych danych dotyczących płac, tempo wzrostu wynagrodzeń realnych wyraźnie spadło, co jest wynikiem wysokiej inflacji i spowolnienia dynamiki gospodarczej.
Wzrost płac nominalnych, ale spowolnienie płac realnych
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku 2024 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło 8316,57 zł. To o 10,3% więcej niż w październiku 2023 roku. Jednak w porównaniu do wcześniejszych miesięcy widać spowolnienie wzrostu płac realnych. W październiku płace realnie wzrosły o 4,95%, co jest najniższym odczytem od września 2023 roku.
Wysoka inflacja i spadek dynamiki wzrostu
Pomimo nominalnego wzrostu wynagrodzeń, październikowa inflacja na poziomie 5% wpłynęła na spadek dynamiki wzrostu płac realnych. Jeszcze w pierwszej części roku wynagrodzenia rosły realnie o ponad 9%, jednak od wakacji tempo wzrostu płac zaczęło hamować. W lipcu 2024 roku wzrost płac realnych wynosił 8,2%, a we wrześniu spadł do 5,15%.
Premie i nadgodziny napędzają wzrost wynagrodzeń
Z danych GUS wynika, że wzrost wynagrodzeń w październiku był częściowo efektem wypłaty premii, nagród motywacyjnych oraz wynagrodzeń za nadgodziny. To właśnie te składniki wynagrodzenia obok pensji zasadniczych miały wpływ na wyższe zarobki, co tłumaczy dobrą dynamikę wzrostu nominalnych wynagrodzeń, pomimo spadku ich realnej wartości.
Zatrudnienie wciąż spada
Pomimo rosnących wynagrodzeń, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku spadło o 4 tys. etatów, co oznacza dalszy trend spadkowy. Liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejsza się niemal nieprzerwanie od grudnia 2022 roku, z wyjątkiem wyjątkowych wzrostów w styczniu i lipcu 2024 roku. To kolejny sygnał, że mimo wzrostu wynagrodzeń, sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna.
Źródło: bankier.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.