Przejdź do treści
Spółki węglowe zwiększają inwestycje w odnawialne źródła energii [wideo]
canva.com

Energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Coraz częściej doceniana jest także przez spółki węglowe, które inwestują w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, aby dywersyfikować portfolio i ograniczać swoje emisje. W związku z unijnymi regulacjami dotyczącymi redukcji emisji metanu pojawiają się również inwestycje w najnowsze technologie służące wykorzystaniu metanu do produkcji energii.

Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych zaznacza, że energia słoneczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jest to drugie najważniejsze odnawialne źródło energii w Polsce, zaraz po energii wiatrowej. W lutym br. moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju wyniosła 12,7 GW, podczas gdy w 2020 roku wskaźnik ten nie przekraczał 2 GW, natomiast w 2018 roku było to zaledwie 300 MW. 

Mówimy o zeroemisyjnym źródle energii oraz energii odnawialnej, która uniezależnia nas od importu paliw kopalnych. I docelowo może pokryć, tak jak widzimy to na przykładach innych państw: Niemiec czy Danii nawet 1/3 całego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce” – dodał. 

Przemysł Ruchlicki z biura polityki gospodarczej w Krajowej Izbie Gospodarczej podkreśla, że przy instalacjach fotowoltaicznych bardzo często wykorzystywane są magazyny energii, za pomocą których nadwyżka wytworzonej energii przetwarzana jest w wodór lub amoniak, z którego później możemy korzystać, gdy podaż ze źródeł odnawialnych jest mała lub w przypadku większego zapotrzebowania na energię. Jak zauważa, doskonałym rozwiązaniem byłoby wychwycenie metanu, który jest doskonałym nośnikiem energii i przekształceniem go na surowiec energetyczny. Byłoby to niezwykle ważne w kontekście planowanej przez Unię Europejską legislacji, znacznie ograniczającej jego emisję i nakładającej na spółki węglowe dodatkowych kosztów za zbyt dużą emisję metanu.  

Jastrzębska Spółka Węglowa, która w Polsce wydobywa węgiel koksowy, zamierza wykorzystać więcej metanu, który wydobywa się razem z węglem do użytku gospodarczego, na przykład do produkcji energii elektrycznej” – wskazuje Magdalena Maj kierownik zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, przy czym dodaje, że jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i ekologiczne, gdyż metan jest 28-krotnie bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Coraz częściej spółki węglowe starają się dywersyfikować i rozwijać swoje portfolio i poza wydobyciem węgla inwestować w technologie zmniejszającą emisję np. poprzez budowę farm fotowoltaicznych.

Ruchlicki zaznacza, że spółki węglowe coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii, gdyż jest to związane z celami ESG, czyli zrównoważonego rozwoju oraz w związku z możliwością zaoszczędzenia na certyfikatach, które prawdopodobnie już w przyszłym roku będą musiały wykupywać, aby zrekompensować swoją emisję metanu. 

Gospodarstwa domowe i mali producenci fotowoltaiki np. małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć i na dofinansowanie bezpośrednie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i na gwarantowane ceny odsprzedaży tej energii elektrycznej. Polski regulator daje całkiem dobre warunki do inwestycji w fotowoltaikę i stąd właśnie widzimy ten bardzo szybki wzrost z 30 MW zainstalowanej mocy w 2015 roku do 12,7 GW obecnie w lutym 2023” -mówił Rafał Bajczuk.

Magdalena Maj zauważa, że JSW może wykorzystywać metan wewnętrznie, do produkcji energii na swoje potrzeby, jak również sprzedawać go dalej na rynki, by mógł zostać wykorzystany w procesach przemysłowych np. do produkcji wodoru czy energii elektrycznej w turbinach gazowych. 

„Jeżeli chodzi o wykorzystanie metanu z kopalń, to niestety jesteśmy na początku tego procesu. Kopalnie już w tym momencie zgłaszają, że okres dostosowawczy, mówimy tutaj o połowie przyszłego roku, jest zdecydowanie za krótki, żeby można było zbudować infrastrukturę, która ten metan pozwoli wychwycić w odpowiednich ilościach, żeby później przekształcić go w energię, więc tutaj czekają nas olbrzymie inwestycje”– dodał Ruchlicki.

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?