Przejdź do treści
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Dziewięciu górników zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”, która została przeprowadzona przez ZOMO oraz wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego. Na cześć poległych górników zostało utworzone w 2012 roku Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Jak wskazuje Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, instytucja ta powstała z potrzeby społecznej, aby upamiętnić górników poległych w krwawych wydarzeniach zdn. 16 grudnia 1981 roku. W godzinach porannych na teren Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” wkroczyła milicja oraz wojsko by dokonać pacyfikacji strajku górników, którzy protestowali w związku z wprowadzeniem w kraju stanu wojennego. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to instytucja samorządowa, współfinansowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz miasto Katowice. 

Od samego początku bardzo duży nacisk kładziemy na edukację. Na to, żeby ta historia, która dla pokolenia ludzi urodzonych w latach 70., 60. i wcześniejszych była gigantyczną tragedią i traumą, którą oni zapamiętali do końca życia, nie została zapomniana przez obecną młodzież, która tych wydarzeń nie pamięta” – powiedział Karol Chwastek, pracownik Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Michał Dzióbek, edukator w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zwraca uwagę, że wystawa skierowana jest do różnych grup wiekowych. Nawiązuje ona zarówno do pacyfikacji kopalni „Wujek”, jak również oscyluje wokół historii najnowszej.  

Instytucja ta ma tak naprawdę charakter wieloraki, bo przede wszystkim opowiadamy o historii najnowszej. Opowiadamy o ludziach, którzy cały czas żyją, o ich historii. Przychodzą tu ludzie, historycy, którzy opowiadają o tym, co oni zapamiętali. To jest niezwykle trudne” – mówił Robert Ciupa.  Podkreślił również, że wystawa zorganizowana w ŚCWiS skierowana jest głównie do osób, które tych wydarzeń nie pamiętają, czyli do młodzieży. Wystawa jest niezwykle różnorodna i wzbudzająca silne emocje. Centrum powstało w miejscu, skąd pluton specjalny ZOMO strzelał do górników. Na wejściu czeka na odwiedzających czołg T-55, aby oddać grozę tamtych czasów oraz pokazać przed jakimi maszynami stawali górnicy, broniąc kopalni i walcząc o swoją wolność. 

Chcemy, żeby na końcu młodzież zrozumiała jedną ważną rzecz: że my tylko pokazujemy historię tamtych czasów. Przekazujemy to, co się wydarzyło, tak jak ludzie wtedy to zapamiętali, tak jak o tym mówili. Stąd te napisy, które się pojawiają co jakiś czas oraz zdjęcia z tamtego czasu z napisem „ZOMO to mordercy”. Pokazujemy, jak wtedy ludzie myśleli o tych, którzy tutaj przyszli, którzy użyli broni i którzy zabili. Oni wychodząc stąd muszą dowiedzieć się o potwornej zbrodni, która została dokonana w tym miejscu, a z drugiej strony zrozumieć coś ważnego, że ci ludzie walczyli tutaj o ich wolność, po to, żeby oni rzeczywiście dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju” – dodał Ciupa.  

Michał Dzióbek zaznacza, że poza podstawową wystawą w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności organizowane są także lekcje muzealne, skierowane do różnych grup wiekowych. W ofercie są również dostępne zajęcia warsztatowe, gdzie uczniowie mogą sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w części praktycznej. Najpopularniejszymi warsztatami są te pod tytułem „Konspirator”, gdzie młodzież poznaje techniki druku, a także techniki powielania treści przez opozycjonistów w latach 80. 

Dr Dariusz Węgrzyn, pracownik naukowy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach podkreśla, że wystawa zawiera żywe wspomnienia ludzi. Opowieści te są nagrywane i systematycznie publikowane. 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Tęsknota za ZOMO? Kontrowersyjne słowa profesora Markowskiego

Najnowsze

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów