Przejdź do treści

Prezes Poczty Polskiej: chcemy być liderem na rynku cyfrowym

Źródło: Telewizja Republika

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu nie mogło zabraknąć Telewizji Republika. W specjalnym wydaniu programu „Biznes Polska”, prosto z Karpacza, gościem był prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. Wskazywał na wyzwania, jakie stoją przed firmą w dobie pandemii. Wiele uwagi poświęcił także kwestii cyberbezpieczeństwa w kontekście działalności spółki.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne z uwagi na pandemię koronawirusa odbyło się w Karpaczu, a nie jak dotąd w Krynicy. W dniach 8-10 września przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu oraz biznesu rozmawiali o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej w nowej rzeczywistości w dobie pandemii.

Jak wskazywał Tomasz Zdzikot w rozmowie z Krystianem Kaźmierczakiem Poczta Polska poza standardowymi działaniami angażuje się także w upamiętnianie polskiej historii.

– Wszyscy lub mam nadzieję, że prawie wszyscy znają historię złamania kodu enigmy. To rzeczywiście chwalebne — nasz Polski sukces, naszych matematyków, naszych oficerów (…) Wcześniej w 1920 roku nasze zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to właśnie pokłosie działań naszych kryptologów.

Pamięć o bohaterach

– W tym roku jako Poczta Polska jednego z nich uhonorowaliśmy dedykowanym znaczkiem.

Mowa o Janie Kowalewskim, dyplomowanym podpułkowniku piechoty Wojska Polskiego, matematyku, lingwiście i kryptologu, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami.

- To człowiek wybitny. (…) Dzięki temu polskie wojska i marszałek Józef Piłsudski mogli w sposób jeszcze bardziej kompetentny, wynikający z oceny sytuacji i zdolności przeciwnika, mogli podejmować kluczowe decyzje. Warto o tym wiedzieć, warto pamiętać o bohaterach – podkreślił Zdzikot.

Cyberbezpieczeństwo

Tomasz Zdzikot mówił również o znaczeniu działań zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa. To niezwykle ważne także z punktu widzenia działalności takiej firmy jak Poczta Polska. W tym kontekście prezes nawiązał do projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 2018 roku.

– Wejście w życie pierwszej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, było niezwykle ważnym wydarzeniem. Dzisiaj po dwóch latach jej obowiązywania jest dobry czas na dokonanie ewaluacji – ocenił.

– Dzisiaj polski system opiera się z jednej strony na MON, ABW i na Ministerstwie Cyfryzacji wraz z podległym mu NASK-iem, czyli państwowym instytutem badawczym – wskazywał.

Ważne są także „mechanizmy koordynujące, czyli kolegium ds. cyberbezpieczeństwa i pełnomocnik rządu” – podkreślił.

– To jest struktura, która ma dbać, by najważniejsze incydenty, które zdarzają się w naszych sieciach i systemach, były obsługiwane – zauważył.

Nowe zapisy mają usprawnić działanie wszystkich mechanizmów związanych z cyberbezpieczeństwem.

– Nowelizacja (…) wymusza powstanie kolejnych CERT-ów, czyli zespołów reagowania na incydenty w nowych sektorach, chociażby w sektorze telekomunikacyjnym – mówił Zdzikot.

– Instytucjonalizuje także tworzenie zespołów i struktur odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo tzw. SoK-ów w branżach odpowiedzialnych za usługi kluczowe – dodał.

– Wdrażanie rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem to zadanie każdej struktury i każdego urzędu, który świadczy usługi cyfrowe – podkreślił.

Tomasz Zdzikot zwrócił szczególną uwagę na to, że poziom cyberbezpieczeństwa zależy od wszystkich użytkowników poruszających się w tym obszarze.

– Żadna ustawa nie jest w stanie zadbać, by świadomość użytkowników pozwalała na wyeliminowanie zagrożeń, które często nie mają charakteru technicznego – zauważył prezes Poczty Polskiej.

– Ustawa tworzy ramy i struktury odpowiedzialne za działania na najbardziej newralgicznym poziomie. Chodzi o (…) systemy wojskowe, systemy administracji rządowej czy wreszcie o przedsiębiorców, zawiadujących najistotniejszymi działami polskiej gospodarki, czy infrastrukturą krytyczną. Do takich firm należy też Poczta Polska – wskazywał rozmówca TV Republika.

Komunikacyjny krwiobieg

Tomasz Zdzikot podkreślił, że firma, którą kieruje, jest istotną częścią polskiej gospodarki, realizującą swoje cele na różnych polach.

– Poczta Polska to taki komunikacyjny krwiobieg państwa polskiego. Jesteśmy pod wieloma względami największą firmą – zauważył Zdzikot.

Zatrudniamy blisko 80 tys. pracowników. To sieć przeszło 7,5 tysiąca urzędów filii czy agencji pocztowych. Wykorzystujemy rozległe narzędzia cyfrowe, by świadczyć usługi dla naszych klientów. W trakcie trwania epidemii wprowadziliśmy możliwość otrzymywania listu poleconego na zadeklarowany przez klienta adres elektroniczny, który zakładamy i o bezpieczeństwo, którego dbamy – wskazywał.

Narodowy operator cyfrowy

W najbliższym czasie Poczta Polska będzie mogła realizować nowe zadania. Możliwe, że stanie się to w połowie przyszłego roku.

– W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy (…) o doręczeniach elektronicznych. Ten projekt jest kluczowy dla całej polskiej administracji cyfrowej – stwierdził Zdzikot.

Legislacja ta stanowi, że „Poczta Polska będzie separatorem wyznaczonym do świadczenia usług korespondencji w świecie rzeczywistym (…), ale będzie także narodowym operatorem cyfrowym, a więc będziemy świadczyć usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego” mówił Zdzikot.

– To dużo więcej niż e-mail. To jest usługa, która ma spełniać wszystkie wymagania związane z przepisami i prawodawstwem europejskim, chociażby rozporządzeniem eIDAS. Mamy gwarantować pełną poufność, integralność, identyfikację odbiorcy i nadawcy oraz znakowanie czasu. Musimy zagwarantować pełne bezpieczeństwo procesu, przesyłek i korespondencji, które będą miały status listu poleconego. To niezwykle ważne zadanie – podkreślił.

Lider na rynku cyfrowym

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele podmiotów musi dostosować się do potrzeb, jakie niesie za sobą technologia. 

– Chcemy być liderem cyfrowego rynku. Pandemia pokazała, że wszystko to, co cyfrowe, bezdotykowe, zdalne stało się niezwykle ważne. Rynek cyfrowy rośnie i wokół e-commerce musimy budować naszą nową strategię i ofertę, którą teraz konstruujemy, patrząc na doświadczenia z czasu epidemii.

Logistyka i ekologia

Poczta Polska, choć kojarzy się głównie z dostarczaniem listów, realizuje wiele innych zadań logistycznych.

– Mamy także usługi związane z przesyłką paletową, z przesyłkami gabarytowymi – mówił Zdzikot.

– Rozstrzygnęliśmy postępowanie, w ramach którego wymienimy przeszło 100 samochodów dostawczych. Posiadamy jedną z największych flot samochodowych w Polsce – dodał.

Poczta Polska przywiązuje także dużą wagę do rozwiązań ekologicznych.

– Jesteśmy dysponentem jednej największych flot dostawczych samochodów elektrycznych Chcemy być przedsiębiorstwem, które dba o środowisko, w którym wszyscy żyjemy.

TV Republika

Wiadomości

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Najnowsze

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki