Przejdź do treści
Prezes PGE: Decyzja TSUE w sprawie Turowa jest kuriozalna
Fot. flickr.com/Aleksandra Em

Decyzja TSUE nakładająca karę na Polskę wysokości 500 tys. euro za każdy dzień pracy kopalni węgla brunatnego w Turowie „jest kuriozalna” - uważa prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. „Całkowicie się z nią nie zgadzamy” - dodał.

- Zakładam, że kopalnia będzie pracowała nadal, elektrownia też — bo daje bezpieczeństwo energetyczne w tym regionie Polski — podkreślił prezes PGE. W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska, ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów, do czego została zobowiązana w maju, powinna płacić Komisji Europejskiej okresową karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie.

- Za granicą czeską, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, działa pięć kopalni, a w Niemczech cztery; na naszą nałożono karę. Jak to się ma do solidaryzmu pomiędzy narodami, jak to ma się do wsparcia narodów, jak to się ma do wparcia Polski w transformacji, w ogóle do współpracy między krajami Unii Europejskiej? - komentował na gorąco prezes PGE, będącej właścicielem Turowa.

- Ta decyzja jest dość kuriozalna; my się z nią całkowicie nie zgadzamy, ale jest, jak jest — dodał prezes PGE i przypomniał, że stroną postępowania przed unijnym trybunałem nie jest Grupa, ale polski rząd. „To jest kara nałożona na rząd, to nie jest kara dla spółki” - podkreślił prezes.

Kopalnia w Turowie gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne

Dąbrowski przypomniał, że kopalnia i elektrownia Turów gwarantują bezpieczeństwo energetyczne nie tylko w tym regionie Polski. W ostatnim czasie energia z Turowa była eksportowana na Słowację. Jak podkreślił prezes PGE, w Europie występują niedobory energii związane z bezwietrzną pogodą, co negatywnie wpływa na wydajność farm wiatrowych. Tym samym powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na energię z innych źródeł, w tym węgla.

- Kopalnie węglowe w Niemczech pracują na maksa. Według naszych informacji Niemcy zamówiły w Rosji historycznie rekordowe wolumeny węgla kamiennego na przyszły rok. Zobaczymy, w jakim kierunku jeszcze to pójdzie — mówił prezes PGE.

Dąbrowski podkreślił przy tym, że era energetyki węglowej nieuchronnie się kończy. „Nie ma już odwrotu odejścia od węgla, tylko oczywiście chodzi o perspektywę i warunki, na jakich to ma się odbyć — bo nie na warunkach takiego dyktatu. Takie dictum, które jest stawiane Polsce i polskiej gospodarce, grozi wręcz zachwianiem bezpieczeństwa energetycznego w południowo-zachodniej Polsce” - ocenił prezes PGE.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia

W lutym br. czeskie władze skierowały do TSUE skargę na działalność kopalni węgla brunatnego Turów. Zdaniem czeskiej strony funkcjonowanie kopalni negatywnie wpływało na środowisko, w tym poziom wód gruntowych, obniżając jakość życia w okolicznych miejscowościach.

W maju europejski trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu wydania stosownego wyroku w tej sprawie.

Decyzja ta spotkała się krytyką ze strony polskich władz. Premier Mateusz Morawiecki określił ją jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Jednocześnie polski rząd rozpoczął negocjacje ze stroną czeską, by ta wycofała skargę przeciwko Polsce.

polsatnews.pl

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?