Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych. Z ostatnich medialnych wypowiedzi wielu członków RPP wynika, że prawdopodobne jest pozostawienie stóp na obecnym poziomie nawet do połowy 2022 roku.
Z komunikatu wydanego po piątkowym posiedzeniu władz monetarnych można wywnioskować, że NBP nastawia się raczej na skupowanie papierów dłużnych niż na obniżkę stóp procentowych. Jednak w przypadku poważniejszego załamania koniunktury gospodarczej tego ostatniego rozwiązania nie można wykluczyć.
Wiemy bardzo mało
Przesuwane w ostatniej chwili terminy posiedzeń, brak konferencji prasowych oraz niespójne przekazy medialne poszczególnych przedstawicieli RPP to od kilku miesięcy stała praktyka banku centralnego.
Na listopadowym posiedzeniu RPP nie podjęła żądnych nowych decyzji, zarówno w sprawie wysokości stóp procentowych, jak i pozostałych możliwych działań. Zadeklarowała, że skup papierów skarbowych będzie prowadzony według dotychczasowego schematu i będzie uwzględniał sytuację panującą na rynku długu.
Decyzją RPP na listopadowym posiedzeniu pozostawiono stopy procentowe na poziomach ustanowionych pod koniec maja. Poszczególne stopy procentowe NBP kształtują się następująco:
- stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej
- stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej
- stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej
- stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej
- stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej
Według harmonogramu dostępnego na stronach NBP ostatnie tegoroczne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 2 grudnia.