Przejdź do treści
14:47 Lublin: 50-latek odpowie za napaść na pielęgniarkę
14:09 Prezydent Andrzej Duda: Obława Augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kryzys energetyczny bezwzględny dla biznesu. Odczuli go również najwięksi gracze na rynku [wideo]

Źródło: canva.com

Duże spółki mierzą się w ostatnim czasie z wieloma trudnościami. Pandemia, wysoka inflacja i wojna na Ukrainie niosą ze sobą wysokie ryzyko poważnych skutków ekonomicznych. Jednym z nich jest gwałtowny wzrost surowców energetycznych, co przełożyło się z kolei na ceny towarów i usług. Mimo iż rynek paliw, gazu i energii się stabilizuje, to wysokie ceny produktów mogą nam towarzyszyć jeszcze przez pewien czas, wszystko to, jest spowodowane dużą ilością towaru zalegającego w magazynach.

Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej w KGHM Polska Miedź tłumaczy, że polskie duże spółki od pewnego czasu mierzą się z wieloma trudnościami. Pandemia Covid-19 oraz rosyjska agresja na Ukrainie całkowicie zmieniły zasady gry na rynkach surowców, przerwanych zostało także wiele łańcuchów dostaw, a wysoka inflacja i wzrost cen surowców energetycznych doprowadziły do sytuacji, że polskie przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, na które nie byli gotowi i które ciężko było przewidzieć.  

My mamy to szczęście, że nasz produkt końcowy, czyli miedź, jeżeli chodzi o cenę, również podążał za tymi wzrostami. To pozwala nam w sposób strategiczny i przewidywalny ten biznes prowadzić. Natomiast jak patrzę dzisiaj np. na kondycję firm z branży nawozów sztucznych, tu są ogromne wyzwania i zarządy muszą mierzyć się z sytuacjami zupełnie od nich niezależnymi” – dodał.  

Z kolei Bartłomiej Derski, współtwórca portalu wysokienapiecie.pl zauważa, że sytuacja polskich spółek jest w dużej mierze zależna od tego, w jakich sektorach działają. Z pewnością z powodu zawirowań gospodarczych mocno dotknięty został sektor paliwowy i energetyczny. Mimo iż spółki te, podniosły swoje ceny, nie oznacza to, że osiągają wysokie zyski. Dość mocno pandemię i wojnę na Ukrainie odczuł także sektor bankowy, który dodatkowo jest pod wpływem kosztów związanych z kredytami we frankach. W trudnej sytuacji znajdują się również przedsiębiorstwa produkcyjne.  

Przemysław Ruchlicki, biuro polityki gospodarczej w Krajowej Izbie Gospodarczej wskazuje, że zagrożenia dla dużych spółek różnią się w zależności od ich rodzaju. Spółki skarbu państwa, mimo iż posiadają bardzo dużą ilość kapitału i środków trwałych, narażone są na tzw. ryzyko polityczne, że władza będzie chciała którymś programem pomocowym walki z inflacją ingerować w wolny rynek, co przełoży się na ich rentowność. Z kolei spółki prywatne narażone są głównie na niestabilność gospodarczą, polityczną, a także regionalną związaną m.in. z wysokim bezrobociem lub problemem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. 

Podwyżki cen prądu są bardzo odczuwalne w dużych koncernach, zwłaszcza tych produkcyjnych, energochłonnych” – zaznacza Derski.  

Ruchlicki podkreśla, że podwyżki nośników energii chwilowo, bardzo mocno zaburzyły rentowność przedsiębiorstw, natomiast ceny prądu, gazu czy paliw wracają już do niższych poziomów. Jednak wyższe ceny produktów mogą być widoczne jeszcze przez parę miesięcy, spowodowane jest to nadwyżkami w magazynach towarów, których produkcja była bardzo droga.  

Piotr Chęciński zwrócił uwagę, że „jeżeli chodzi o czasy, w których musimy funkcjonować w gospodarce, to bardzo ważne jest to, żeby mieć poczucie takiego stabilnego wsparcia po stronie rządowej. To jest bardzo ważne i wydaje mi się, że to przez ostatnich 8 lat udało się konsekwentnie realizować. Obiektywnie patrząc na wyniki dużych spółek, nas, gigantów paliwowych, niektórych spółek energetycznych, mimo trudnego czasu covidu, mimo trudnego czasu chaosu na rynku surowcowym, ataku Władimira Putina na Ukrainę to jednak te wielkie polskie spółki wykazały się odpowiedzialnością.”

W ocenie Bartłomieja Derskiego powinniśmy uniezależniać się od paliw kopalnych, gdyż to głównie one najbardziej podrożały w ostatnich latach. Posiadanie własnych źródeł energii, czy to odnawialnych, czy atomowych powoduje, że jesteśmy bezpieczni energetycznie w czasie kryzysów. To również duże oszczędności, gdyż na import paliw w ubiegłym roku wydaliśmy około 200 miliardów złotych. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Najnowsze

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego