PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego-poinformowały spółki w komunikacie. Dodano, że rozpoczęte prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
- Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW-wskazano. Dodano, że rezultaty uzyskane w trakcie wstępnych badań i analiz posłużą do wyboru optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych na morskim obszarze inwestycji -tak brzmi oświadczenie PGE i Ørsted.
Badania podłoża gruntowego dna morskiego to jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy takiej instalacji. Zakres prac polega na wykonaniu głębokich odwiertów, badań w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych np. przez sondowanie CPT, a także na wywierceniu płytkich odwiertów oraz także przeprowadzenie badań laboratoryjnych na morzu i lądzie.
Morska Farma Wiatrowa Baltica przyczyni się do polskiej transformacji energetycznej, dostarczając „czystą, niezawodną i przystępną cenowo energię przez 30 lat”.
Zwrócono także uwagę, że morska Farma Wiatrowa Baltica w przyszłości zajmować będzie w przybliżeniu teren wielkości Warszawy.