Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kongres EEC: Rośnie współpraca gospodarcza między Polską a Koreą [wideo]

Źródło: canva.com

Zakończyła się XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jednego z największych wydarzeń biznesowych w Europie Centralnej. Podczas trzech dni debat, ponad jedenaście tysięcy gości z Polski i z zagranicy, w tym przedstawicieli największych spółek, rządu, samorządu oraz ekspertów, debatowało na tematy związane z geopolityką, gospodarką oraz bezpieczeństwem. Podczas Kongresu rozmawiano również o współpracy gospodarczej Polski z Republiką Korei.

Zbigniew Bednarski Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów w Agencji Rozwoju Przemysłu zaznaczył, że ARP jest partnerem inwestycji koreańskich już od ponad osiemnastu lat. W parkach przemysłowych zarządzanych przez ARP S.A. swoją działalność prowadzą przedstawiciele największych firm koreańskich takich jak LG oraz Grupa Kapitałowa SK.

Firmy te są bardzo aktywne w obszarze elektromobilności i inwestują w Polsce w najbardziej innowacyjne technologie” – dodał.

Koreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power wybuduje także, drugą w Polsce elektrownię jądrową, w oparciu o technologię APR1400. Inwestycja ma powstać Pątnowie, w województwie zachodniopomorskim.

Energia atomowa jest w tej chwili w Polsce niezbędna, żeby dokonać transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii. Potrzebujemy zarówno źródeł odnawialnych, czyli przede wszystkim paneli fotowoltaicznych i wiatraków, ale również potrzebujemy elektrowni systemowych, które dostarczą nam energię w okresach, kiedy ani nie wieje, ani nie świeci słońce, czyli będą stabilizowały system. Energetyka jądrowa jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem, bo lepszych technologii na tę chwilę nie ma nigdzie na świecie” - podkreślił Bednarski oraz dodał przy tym, że firmy koreańskie są idealnymi partnerami biznesowymi, gdyż cechuje je terminowość, a także dotrzymywanie ustalonych budżetów.

Współpraca Korei i Polski odbywa się nie tylko w obszarze energetycznym. Bednarski wskazuje, że nasz kraj inwestuje w koreańskie nowoczesne technologie również w branży motoryzacyjnej. W ostatnim czasie, w związku z wojną na Ukrainie, polski przemysł zbrojeniowy potrzebował także dostępu do nowoczesnych technologii. Jedynie Korea była w stanie dostarczyć do Polski uzbrojenie kompatybilne z systemami NATO, w tak krótkim czasie.

Bednarski wskazuje, że najbardziej atrakcyjnymi miejscami dla przedsiębiorstw z Korei jest Górny i Dolny Śląsk. Spowodowane jest to głównie przez dostępność wykfalifikowanych pracowników, posiadających wykształcenie zarówno średnie i wyższe techniczne, a także możliwość współpracy z Politechnikami. Ważnym elementem jest także dostępność obszarów inwestycyjnych i krótki czas realizacji przedsięwzięcia.

Korea wybiera Polskę bardzo często jako swoistego rodzaju bramę do Europy Zachodniej. Także tutaj lubią lokować swoje biznesy, które w dużej mierze potem są nastawione na eksport. Przykładowo fabryka baterii pod Wrocławiem praktycznie 100% swoich wyrobów eksportuje do Europy Zachodniej. Co tylko poprawia Polski bilans handlowy i generuje nam znaczący wzrost PKB" – tłumaczył.

Zdaniem Bednarskiego Polska ma jeszcze duży deficyt, jeśli chodzi o eksport produktów do Korei, jednak sporo naszych rodzimych firm z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej pojawiło się już na tamtych rynkach.

Te kontakty bilateralne pomiędzy biznesami polskimi a koreańskimi się coraz bardziej zacieśniają może. Jet to dobrym prognostykiem na kolejne lata” – powiedział.

Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia!

TELEWIZJA REPUBLIKA

Wiadomości

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Najnowsze

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu