Dzięki inwestycjom w portach morskich, przekopowi Mierzei Wiślanej, budową gazociągu Baltic Pipe, gospodarczy środek ciężkości kraju niedługo przeniesie się na północ Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki zwracając się do uczestników odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju. "Przed państwem ogromna szansa wykorzystania tego rodzącego się na północy potencjału i nie mam wątpliwości, że ta szansa zostanie wykorzystana" - dodał.
"Tutejszy genius loci przypomina o sobie w sposób szczególnie sugestywny, właśnie teraz gdy obchodzimy stulecie portu Gdynia. Ten wielki projekt gospodarczy, cywilizacyjny i geopolityczny odrodzonej do niepodległego bytu Rzeczpospolitej ma wymiar historyczny" - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez jego doradcę Piotra Karczewskiego.
Przypomniał, że 24 lutego rozpoczęła się "brutalna agresja Rosji na Ukrainę co otworzyło nowy rozdział historii Europy i zapewne również całego świata". Podkreślił, że Polska jest w czołówce Państw wspierających Ukrainę, która broni swojej niepodległości i integralności terytorialnej, ale również naszych wspólnych wartości stanowiących podstawę ładu międzynarodowego.
Mimo niestabilnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i inflacją, rząd stara się zapewnić seniorom poczucie bezpieczeństwa - stwierdziła z kolei minister rodziny i polityki społecznej.
Marlena Maląg była prelegentem na panelu "Od Srebrnej do Złotej Gospodarki – Seniorzy jako społeczno-gospodarczy potencjał kraju".
Minister powiedziała, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami, których wcześniej nie było, czyli pandemia koronawirusa, a obecnie wojna w Ukrainie. "Zmagaliśmy się o to przede wszystkim, aby rynek pracy był w Polsce stabilny. Ratowaliśmy każde miejsce w pracy. Ratowaliśmy firmy, aby nie upadały, aby ludzie nie stracili zatrudnienia".
Dodała, że miliardy złotych wydane na ratowanie gospodarki były potrzebne. Podczas pandemii władze wspomagały osoby starsze poprzez m.in. Solidarnościowym Korpus Wsparcia Seniorów.
Miliardy są i będą wydawane na rozwój infrastrukturalny. Zakończono m.in. prace związane z lokalizacją Centralnego POrtu Komunikacyjnego i wykonano wariant inwestorski. Najbliższy rok będzie rokiem decyzji środowiskowych - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Ocenił, że jedną z najważniejszych inwestycji w ramach CPK jest budowa linii kolejowych. Podkreślił, że "po roku 1989 w Polsce wybudowano poniżej 100 kilometrów linii kolejowych, a w ramach CPK ma powstać ok. 2 tys. kilometrów".
Na V Forum Wizji Rozwoju zagościła też Telewizja Republika. Prezes stacji Tomasz Sakiewicz moderował panel "Uniezależnienie gospodarki od produkcji zewnętrznej". Wśród rozmówców znalazła się Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw), Ryszard Krzyżkowski (V-ce prezes Instytutu Myśli Schumana), dr Cezary Mech (b. wiceminister finansów), Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego).
V edycja Forum Wizja Rozwoju rozpoczęła się w poniedziałek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tematyka dwudniowej imprezy z udziałem ekonomistów, polityków, naukowców i przedsiębiorców poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o rozwój społeczności lokalnych.
Z przyjemnością informujemy, że @RepublikaTV jest Patronem Medialnym V edycji Forum Wizja Rozwoju pic.twitter.com/5uGJ2gykoF
— Forum Wizja Rozwoju (@WizjaRozwoju) June 16, 2022