Przejdź do treści

Enea na ścieżce wzrostu. Spółka chce rozwijać segment energetyki jądrowej [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze odbywające się od 2016 roku. Skupia wokół siebie najważniejsze osoby w państwie, przedstawicieli świata polityki i ekspertów. Tegoroczna, siódma edycja Kongresu 590 koncentrowała się na wyzwaniach, jakie stoją przed regionem. Dyskutowano o bezpieczeństwie gospodarczym, o wspólnych inicjatywach, również o gospodarce żywnościowej i rozwijaniu relacji politycznych. Istotne miejsce w kongresowych dyskusjach zajmowała też ekologia, energetyka i transport.

Kongres 590 w Nadarzynie pod Warszawą i spółki Skarbu Państwa. Rola spółek Skarbu Państwa w przechodzeniu suchą stopą przez spowolnienie gospodarcze. Część analityków, ekspertów mówi, że nadchodzi recesja, ale nie tylko do nas, bo recesja ma dotknąć cały świat. Szczególna rola spółek Skarbu Państwa w wychodzeniu z tego kryzysu, z tego spowolnienia suchą stopą. Jak pan się do tego odniesie? Pytała na wstępie dziennikarka Telewizji Republika Jolanta Pawlak.

Lech Żak, wiceprezes do spraw strategii i rozwoju Enea

"Jeżeli patrząc na wyniki i patrzeć na zwiększoną podaż energii jaką sprzedajemy, to nie widać recesji. Na dzień dzisiejszy wręcz odwrotnie, po spowolnieniu widzimy wzrost zużycia energii. Nie mówię o wartościowym, tylko ilościowym zużyciu. I tutaj nasze podstawowe zadanie zapewnić dostawy energii w sposób bezpieczny, w sposób akceptowalny społecznie, cenowo, w sposób ekologicznie, również do przyjęcia przez naszych odbiorców, a mamy ich w naszej spółce ponad 2 miliony 700 o różnym statusie zawodowym, statusie zamożności, statusie świadomości. I tutaj nasza rola to nie tylko biznes, ale również misja, którą realizujemy poprzez właśnie takie działania, jak pomocowe, poprzez eventy wszelkiego rodzaju związane z ekologicznym podejściem do zużycia energii i produkcji, ale również sprawy związane z wykluczeniem technologicznym."

JP: Mamy wojnę. Gdybyśmy porozmawiali o tym, o tej konieczności uniezależnienia się od rosyjskich nośników energii i nawiązali do zielonej strategii energii, to co byśmy dziś powiedzieli? Pod kątem innowacji technologicznych. Skąd czerpiecie pomysły? Skąd czerpie wasza firma podmioty, które pomagają w tej realizacji dochodzenia do energetycznej transformacji?

LŻ: "Tutaj odniosę się do dzisiejszego wydarzenia, które miało miejsce na kongresie w Gdyni, podpisania listu intencyjnego z firmą amerykańską w zakresie współpracy w wykorzystaniu ich technologii związanych z czołowymi elektrowniami jądrowymi. I tutaj, i to jest o tyle inne podejście w stosunku do tego, co już mamy na naszym rynku, jak KGHM z Tauronem czy Orlen Lotosem, ponieważ nasz pomysł polega na mikroskali do 20 megawatów, które można stosować tzw. energetyki rozproszonej, naprawdę rozproszonej w zależności od potrzeb miejskich, dużych odbiorców. Jest to technologia, która jest najbardziej zaawansowana."

JP: Mówi pan prezes o liście intencyjnym ze spółką amerykańską dotyczącą małych modułów reaktorów jądrowych, to chcę zapytać, czy one będą zasilać miasta, miasteczka, całe społeczności. Jaka jest wydajność takiego systemu?

LŻ: "Jest naprawdę duża. Na dzień dzisiejszy widzimy zastosowania zasilania niewielkich miast o takim poborze 20 megawatów. Z tym związana jest również energia cieplna. Woda użytkowa czy ciepło do ogrzewania mieszkań, czy też inne ciepło technologiczne."

JP: Troszkę o tę działalność sponsoringową chcę dopytać. Jak to wygląda w Enei? Bo to jest bardzo ważna gałąź, a mało się o tym mówi.

LŻ: "Firma prowadzi tutaj szereg działań, począwszy od typowego sponsoringu sportowego. Jak większość firm, próbuje swoją markę promować poprzez sponsoring i liczy na uzysk z tych włożonych pieniędzy. Ale też myślimy o takich małych społecznościach, gdzie docieramy do tych naszych odbiorców w gminach, bo oni też oczekują tego wsparcia. I tutaj widzimy szczególnie wsparcie związane z edukacją młodzieży i mamy otwarty program związany z kształceniem szeroko pojętej branży elektrycznej, która na dzień dzisiejszy nie ma takich dedykowanych szkół dla fotowoltaiki. Nasi pracownicy uczestniczą jako wykładowcy w tych szkołach. Liczymy na to, że młodzież, zrozumie nasze potrzeby, będzie się identyfikowała z nami i będzie gotowa tego co my potrzebujemy. To nie jest wszystko. Mamy również sprawy związane z szeroko pojętym krzewieniem tzw. naszej tożsamości, czyli wiedzy o tym, co było."

Cała rozmowa w wersji audiowizualnej w oknie powyżej. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Najnowsze

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce