Przejdź do treści

Cudzoziemcy na polskich uczelniach. Jakie kierunki wybierają? Sprawdź! [wideo]

Źródło: canva.com

Polskie uczelnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów z innych państw, zwłaszcza Ukrainy i Białorusi. Spowodowane jest to m.in. uznawaniem dyplomów z polskich uczelni w innych krajach oraz coraz większym wzrostem znaczenia polskich uczelni w światowych rankingach. Najczęściej wybierają oni kierunki praktyczne, takie jak zarządzanie, stomatologia oraz informatyka.

Agnieszka Durlik, rzecznik prasowy Krajowej Izby Gospodarczej wskazuje, że Polski system edukacji bardzo duży nacisk kładzie na popularyzację szkół ogólnokształcących, czyli liceów, to tego rodzaju szkoły wybiera najwięcej uczniów. Z kolei bardzo mało osób decyduje się na rozpoczęcie nauki w szkołach zawodowych czy branżowych, przez co w naszym kraju zaczyna brakować różnego rodzaju specjalistów. Jak podkreśla, cudzoziemcy dużo częściej mają potrzebę uzyskania konkretnego zawodu już na wczesnym etapie edukacji. W Niemczech istnieje np. kształcenie dualne, czyli związane ze współpracą konkretnego przedsiębiorstwa oraz szkoły zawodowej. Nasi wschodni sąsiedzi również kładą duży nacisk na posiadanie konkretnego zawodu, który pozwala im na samodzielność na ryku pracy.

„Sukcesy polskiej gospodarki i sukcesywne polepszanie wskaźników ekonomicznych związane jest siłą rzeczy z rozwojem polskiej myśli technicznej. Szereg projektów technologicznych, takich jak planowana energetyka atomowa, jak zbrojenia, przyczyniają się do rozwoju polskich uczelni. Dostrzegają to zarówno pracownicy, jak i studenci zagraniczni, którzy coraz chętniej przybywają do naszego kraju, aby studiować na tych uczelniach. Rok rocznie widzimy wzrost studentów przyjeżdżających do Polski, z czego należy się tylko cieszyć” – powiedział Piotr Balcerowski wiceprezes Instytutu Staszica.

Marcin Zarzecki prezes Polskiej Fundacji Narodowej podkreśla, że polskie uczelnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób z zagranicy. W roku szkolnym 2021/2022 aż 42% osób studiujących w Polsce pochodziło z Ukrainy. Głównymi kierunkami wybieranymi przez cudzoziemców są przede wszystkim kierunki praktyczne, takie jak zarządzanie, stomatologia czy informatyka. Zdaniem Zarzeckiego wybór polskich uczelni spowodowany jest m.in. tym, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej, przez co łatwiej dyplom można uznać za równoważny również w innych państwach. 

Zdaniem Agnieszki Durlik dużym zainteresowaniem wśród cudzoziemców, również wśród kobiet, cieszą się kierunki techniczne, takie jak informatyka, elektronika czy budownictwo. Dość popularne są także kierunki takie jak gastronomia czy obsługa ruchu turystycznego. Jeśli chodzi o szkoły zawodowe, wiele osób decyduje się również na profil kształcenia związany z przygotowaniem do zawodów w sektorze medycznym np. pielęgniarstwo. 

Według Marcina Zarzeckiego mamy do czynienia ze wzrostem internacjonalizacji uczelni. Polskie szkoły biorą udział w wielu programach międzynarodowych takich jak Erasmus, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz wielu innych związanych z fundacjami i innymi krajami. Współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych w ostatnich latach stale rośnie. 

Według Durlik Polska jest atrakcyjnym krajem do studiowania dla cudzoziemców z wielu względów, m.in. mają oni większe szanse na zdobycie pracy na naszym rynku, dla wielu osób, głównie z zachodu kształcenie w Polsce jest dużo tańsze. Polska jest często również pewnego rodzaju przystankiem do rozpoczęcia swojej kariery w innych krajach europejskich. „Mamy też wiele zakładów pracy, które współpracują z uczelniami, dzięki czemu mają one możliwość uczenia się takiego rzeczywistego, praktycznego, co nie zawsze jest dostępne w przypadku tego kształcenia w innych krajach

W ocenie Zarzeckiego Polska bardzo dobrze sobie radzi, jeśli chodzi o znaczenie naszych uczelni i polskich uczonych w światowych rankingach i bazach. W słynnym rankingu przeprowadzanym na podstawie wskaźnika indeksu Hirscha znalazł się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Ziemkiewicz: dzisiaj WOŚP jest jednym z podmiotów koalicyjnych rządu

Poseł Kaleta broni Republiki. "Niech się w TVN denerwują"

Express Republiki 10.01.2025

Awaria tankowca rosyjskiej "floty cieni" w pobliżu Rugii

Po co Polsce wspólny posterunek Straży Granicznej z Niemcami? Żeby mogli podrzucać migrantów..

Tusk o przełomie ws. ekshumacji na Wołyniu. Bezlitosna riposta: To już 97 „przełom”

Błaszczak o budżecie na rok 2025: to jeden wielki skandal!

Strach reżimu Tuska przed wolnymi mediami

Akt oskarżenia przeciwko aktywistkom z Ostatniego Pokolenia za dewastację pomnika Syrenki

Nawrocki odpowiada Ukrainie: „Dla mnie liczy się tylko Polska”

Kolejna kompromitacja MON i SKW Stróżyka

Komosa ma poważne kłopoty! Kancelaria Szczuckiego wkracza do akcji

Ruska dezinformacja agresywnych bojówek Tuska!

Wielkie problemy komunikacyjne Gdańska. Kilkadziesiąt tys. mieszkańców ma problem

Niszczycielski pożar w USA. Spłonął dom Paris Hilton

Najnowsze

Ziemkiewicz: dzisiaj WOŚP jest jednym z podmiotów koalicyjnych rządu

Po co Polsce wspólny posterunek Straży Granicznej z Niemcami? Żeby mogli podrzucać migrantów..

Tusk o przełomie ws. ekshumacji na Wołyniu. Bezlitosna riposta: To już 97 „przełom”

Błaszczak o budżecie na rok 2025: to jeden wielki skandal!

Strach reżimu Tuska przed wolnymi mediami

Poseł Kaleta broni Republiki. "Niech się w TVN denerwują"

Express Republiki 10.01.2025

Awaria tankowca rosyjskiej "floty cieni" w pobliżu Rugii