Jaka waluta najbezpieczniejszą przystanią w obliczu taryf Trumpa?

W obliczu eskalacji napięć handlowych wywołanych przez wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych przez prezydenta USA, inwestorzy gwałtownie poszukują bezpiecznych aktywów. Analitycy wskazują na jena japońskiego i franka szwajcarskiego jako jedne z najlepszych wyborów, obok obligacji skarbowych i niektórych „egzotycznych” walut.
Ebrahim Rahbari z Absolute Strategy Research twierdzi, że jen japoński jest najbardziej atrakcyjny, ponieważ jest niedowartościowany, a potencjalne obniżki stóp procentowych w USA zmniejszą różnice w oprocentowaniu w stosunku do jena. Dodatkowo, zależność Japonii od handlu zmniejszyła się, zwłaszcza w obliczu łagodnej polityki fiskalnej. Od 2 kwietnia jen umocnił się o około 3% w stosunku do dolara amerykańskiego.
Rahbari uważa również franka szwajcarskiego za oczywisty wybór jako zabezpieczenie. Frank również wzrósł o ponad 3%, osiągając 6-miesięczne maksimum na poziomie 0,846 w stosunku do dolara. Matt Orton z Raymond James Investment Management popiera jena i franka jako opcje łagodzące gwałtowne reakcje rynku spowodowane taryfami, choć sugeruje, że frank może być lepszym zabezpieczeniem ze względu na niepewność co do przyszłej ścieżki stóp procentowych ustalanych przez Bank Japonii.
Jeff Ng z Sumitomo Mitsui Banking Corporation zauważa, że jen zwykle umacnia się w okresach globalnej recesji lub kryzysów. Dodaje, że nawet jeśli światowa gospodarka uniknie twardego lądowania, jen może radzić sobie dobrze, jeśli Bank Japonii będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych, podczas gdy inne banki centralne będą je obniżać. Ostrzega jednak, że japońska gospodarka może ucierpieć z powodu taryf Trumpa, zwłaszcza tych wymierzonych w samochody i komponenty.
Oprócz tradycyjnych bezpiecznych aktywów, Rahbari sugeruje brazylijskiego reala jako alternatywną opcję, argumentując, że jest on niedowartościowany i jest stosunkowo mniej narażony na handel globalny.
Inwestorzy zaczęli również kierować się w stronę płynności, obligacji skarbowych i innych aktywów o niskim ryzyku. Rentowności obligacji spadły, co wskazuje na rosnący popyt. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła o 6% od 2 kwietnia, osiągając w poniedziałek minimum na poziomie 3,873%. Rentowność 10-letnich japońskich obligacji spadła w poniedziałek do 1,05%.
Źródło: Republika/NBC Connecticut
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X