Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

E-commerce, banki i media: nowe wymogi dostępności od 28.06

Źródło: canva.com

Od 28 czerwca 2025 r. firmy z pięciu kluczowych branż: e-commerce, transportu, telekomunikacji, bankowości i mediów, muszą dostosować swoje produkty i usługi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To efekt wejścia w życie Polskiego Aktu o Dostępności, który wdraża unijne przepisy Europejskiego Aktu o Dostępności.

Nowe regulacje mają poprawić komfort codziennego życia milionów osób, dla których dostępność cyfrowa, czytelne komunikaty i proste w obsłudze urządzenia to nie luksus, lecz konieczność.

Co się zmienia?

Zgodnie z nowymi przepisami, dostępne muszą być m.in. strony internetowe, aplikacje zakupowe, terminale płatnicze, bankomaty, automaty biletowe, smartfony, laptopy, a także systemy operacyjne i czytniki e-booków. Obowiązek dotyczy również usług np. transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego, telekomunikacji oraz bankowości detalicznej.

Dostępność oznacza, że informacje np. instrukcje, ostrzeżenia czy etykiety... muszą być przekazywane w sposób czytelny, jasny i zrozumiały, najlepiej z wykorzystaniem więcej niż jednego kanału sensorycznego (np. wzrokowego i dźwiękowego). Przepisy wymagają także odpowiednich krojów pisma, kontrastu oraz odstępów.

Z obowiązków zwolnione są jedynie mikroprzedsiębiorstwa.

Kontrole, kary i nawet wycofanie produktu

Nadzór nad przestrzeganiem nowych zasad będzie sprawował Prezes PFRON oraz instytucje branżowe, takie jak Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Transportu Kolejowego, wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego czy Rzecznik Finansowy. Każdy obywatel będzie mógł zgłosić naruszenie dostępności.

Jeśli podczas kontroli okaże się, że produkt lub usługa nie spełniają wymagań, firma dostanie do 120 dni na dostosowanie oferty. W przeciwnym razie grozi jej wycofanie produktu z rynku, a w skrajnych przypadkach - zakaz dalszego świadczenia usługi. Jeżeli brak dostępności może zagrażać zdrowiu lub bezpieczeństwu użytkowników, firma ma obowiązek poinformować o tym klientów.

Za niespełnienie wymogów mogą zostać nałożone kary – do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia lub do 10% rocznego obrotu firmy.

Równość i samodzielność

Jak podkreśla Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, nowe przepisy to „kamień milowy” na drodze do budowania społeczeństwa bez barier. Celem ustawy jest nie tylko dostosowanie firm do standardów unijnych, ale przede wszystkim zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami większej niezależności i samodzielności w korzystaniu z przestrzeni publicznej, technologii i usług.

Nowe prawo to kolejny krok w stronę równego traktowania wszystkich obywateli, bez względu na ich sprawność.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Najnowsze

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"