Dziś 83. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Obchody m.in. we Wrocławiu

Artykuł
We Wrocławiu odbył się apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Apelem pamięci, złożeniem kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła oraz mszą świętą we wrocławskiej archikatedrze uczczono w stolicy Dolnego Śląska 83. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Głos zabrał tam m.in. wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, który odwołał się do pierwszej z Pięciu Prawd: „Jesteśmy Polakami”. – Wydawałoby się, że to najprostsze zdanie na świecie, cóż tu rozumieć. Paradoks polega na tym, że dziś nie dla wszystkich jest to jasne, nie dla wszystkich jest to prawda, nie dla wszystkich jest to tożsamość. Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy obywatelami świata, jesteśmy w jakiejś grupie społecznej, ale być Polakiem? To nienowoczesne – mówił.

– Gromadzimy się tu dziś po to, żeby w sercu ten żar rozpalać, żeby łączyć się, żeby przypominać, że w warunkach o wiele trudniejszych, o wiele bardziej wymagających dawaliśmy radę – byliśmy Polakami. Przenieśliśmy ten dar bycia Polakiem, dumę bycia Polakiem, wartość bycia Polakiem. Dziś ten obowiązek spoczywa na nas. Nikt z nas go nie zdejmie i po to właśnie się tu dzisiaj spotykamy – podkreślił wicewojewoda.

Polak Polakowi bratem

W ramach obchodów we Wrocławiu odbył się także apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław, złożono kwiaty pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła i odprawiono mszę św. we wrocławskiej archikatedrze.

Obchody zakończą się wykładem w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego pt. „Kongres Berliński z 6 marca 1938 r. ukoronowaniem XV-letniej działalności Związku Polaków w Niemczech”. Z uwagi na epidemię wydarzenie będzie transmitowane online.

Organizatorem obchodów jest Rodzina Rodła Wrocław. Prezes tej organizacji Tadeusz Szczyrbak podkreślił, że Prawdy Polaków spod Znaku Rodła stanowiące „mały dekalog polskości”, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem. – Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami – wskazał

Pięć Prawd Polaków

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu „rodzina” i ostatnich trzech wyrazu „godło”. Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy