Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. W Warszawie uroczystości upamiętniające

Artykuł
Transmisja online z kościoła na Bielanach będzie dostępna m.in. przez fanpage parafii
Wikipedia/Project SAVE/Domena Publiczna

24 kwietnia, obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian.

W latach 1915-17 ludobójstwo mogło pochłonąć nawet 1,5 mln istnień.

Jest to drugie, po Holocauście, najlepiej udokumentowane i opisane ludobójstwo , którego dopuściły się władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

Ormianie na całym świecie, ich przyjaciele i sympatycy 24 kwietnia łączą się we wspólnej refleksji, uczczeniu ofiar i modlitwie.

Centralne uroczystości z udziałem Ambasadora Republiki Armenii w Polsce Samvel Mkrtchian odbędą się na warszawskich Bielanach w parafii bł. Edwarda Detkensa.

Duszpasterz Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego ks. Taron Ghulikyan odmówi modlitwę do świętych męczenników ormiańskich, ofiar Ludobójstwa.

Podczas obchodów głos zabiorze ambasador Republiki Armenii w Polsce Samvel Mkrtchian. Wypowie się również Marek Jurek, marszałek Sejmu RP w latach 2005-2007, który opowie o uznaniu tureckiego ludobójstwa Ormian przez Sejm RP w 2005 r. Bogdan Kasprowicz, który jest przedstawicielem mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu RP i Mniejszości Narodowych i Etnicznych opowie o pomocy Ormian z Polski dla Armenii w związku tragicznymi wydarzeniami w Arcachu.

Odbędzie się również koncert muzyczny na rzecz uchodźców z Górskiego Karabachu. Wystąpią w nim m.in. KOMBI, Natalia Sikora, Krzysztof "Kielich" Kieliszkiewicz, Artashes "Arci" Baroyan, Filip Lato, Inga Marukyan & Aram Ayrumyan, Lilit Minasyan, Szymon Grzybacz, Katarzyna Gacek-Duda & Paulina Stateczna, Lilit Hovhannisyan & Urszula Hazuka.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy