Dzieła Muzeów Watykańskich dostępne online

Artykuł
Muzea Watykańskie pozostają zamknięte
Fot. Unsplash/Corey Buckley

Muzea Watykańskie prezentują w internecie szczególne eksponaty ze swoich zbiorów. Krótkie nagrania wideo wraz z objaśniającym tekstem można już oglądać na You Tube oraz na portalu „Vatican News”. Co miesiąc w cyklu „Celata Pulchritudo – ukryte piękno” będzie prezentowany kolejny skarb – zapowiedziało kierownictwo muzeum.

Pierwszą prezentacją będzie „Tors Belwederski”, marmurowy fragment antycznej rzeźby siedzącego mężczyzny, którą stworzył w I wieku przed Chrystusem grecki rzeźbiarz Apoloniusz z Aten. Tors był jednym z pierwszych eksponatów stanowiących początek należącej do papieży kolekcji sztuki. Ponadto dzieło to było obiektem studiów artystów pracujących w pałacu papieskim. Najbardziej do jego rozsławienia przyczynił się Michała Anioła (1475-1564). Artysta był zachwycony rzeźbą i wielokrotnie ją studiował.

Każde nagranie wideo trwa ok. pięciu minut, a 90 sekund – krótka informacja. W całym okresie pandemii koronawirusa Muzea Watykańskie były tylko dwukrotnie otwarte na krótki czas, jednak teraz pozostają nadal zamknięte. Rząd włoski planuje, że w maju rozpocznie stopniowe otwieranie muzeów i innych obiektów. Watykan bardzo liczy na to, że także jego muzea będą mogły być wkrótce otwarte.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy