Przejdź do treści
21:40 Chełm: Prezydent-elekt Karol Nawrocki podczas obchodów 82. rocznicy Rzezi Wołyńskiej: Nie możemy zgodzić się na to, że odmawia się nam Polakom prawa do pochowania ofiar ludobójstwa wołyńskiego
19:45 Ukraina: Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek o przywróceniu dostaw broni ze strony Stanów Zjednoczonych
17:15 Poseł Marcin Romanowski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez grupę posłów zasiadających w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnych - chodzi o bezprawne próby przejęcia KRRiT
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Duchowny zamordowany przez komunistów. Jego szczątków nie odnaleziono do dziś

Źródło: fot. nsz.com.pl

74 lat temu rozstrzelany został ks. mjr Rudolf Marszałek, ps. Opoka, kapelan AK na Podbeskidziu, a od lata 1945 r. duszpasterz VII okręgu śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych. Wyrok śmierci na duchownym wykonano 10 marca 1948 r.

Rudolf Marszałek urodził się w 1911 r. w Komorowicach Krakowskich, obecnie dzielnicy Bielska-Białej. W czasach szkolnych był harcerzem, członkiem Sodalicji Mariańskiej oraz Światowego Związku Misyjnego.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1931 r. wstąpił do wojska. Odbył kurs w podchorążówce w Zambrowie i pułku strzelców podhalańskich w Cieszynie i Bielsku. Został awansowany do stopnia podporucznika i przeniesiony do rezerwy.

W 1939 r. po ukończeniu seminarium w Poznaniu i wyświęceniu został kapelanem 58. Pułku Piechoty Wielkopolskiej.

Czas wojny i okupacji

Po wybuchu wojny otrzymał on rozkaz pokierowania transportem rannych żołnierzy do szpitali w Warszawie. Dotarli tam 8 września. W stolicy pomagał w tworzeniu placówki medycznej przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich.

W październiku 1939 r. Niemcy osadzili duchownego w więzieniu na Pawiaku. Został zwolniony po miesiącu.

Wiosną 1940 r., gdy groziło mu aresztowanie za uczestnictwo w działaniach konspiracyjnych, postanowił przedostać się do Francji i dołączyć do polskiego wojska. Został zatrzymany na granicy Węgier i Niemiec, a następnie trafił do więzienia w Wiedniu. Dzięki zabiegom rodziny został zwolniony.

CZYTAJ: Przemilczana okupacja. Słowacki terror na Podhalu

Po powrocie do okupowanej Polski został księdzem rektorem w Bystrej. Zaangażował się w konspirację. Współpracował z kpt. Antonim Płanikiem „Lech” i por. Andrzejem Tomaszczykiem „Długi”, którzy tworzyli w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim ZWZ-AK. Do wiosny 1945 r. brał udział w pracach dowództwa. Służył jako kapelan.

Druga konspiracja

W lipcu 1945 r. już jako kapitan, został duszpasterzem VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych.

„Jesienią, jako kurier dowództwa okręgu, przedostał się do Brygady Świętokrzyskiej w amerykańskiej strefie okupacyjnej” - podają historycy.

W 1945 r. ks. Marszałek został awansowany do stopnia majora.

„Opoka” w połowie sierpnia 1946 r. zgłosił się do niebezpiecznej wyprawy do Norymbergi, by podjąć próbę przerzutu partyzantów „Bartka” na Zachód.

Decyzja o aresztowaniu księdza Rudolfa Marszałka zapadła w dniu 3 grudnia 1946 roku, a samo aresztowanie miało miejsce 12 grudnia 1946 roku w Chorzowie. Pod koniec grudnia księdza przewieziono do więzienia mokotowskiego w Warszawie.

Po długim i ciężkim śledztwie prowadzonym m.in. przez komunistycznego zbrodniarza ppłk. Józefa Różańskiego duchowny został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na karę śmierci. W dniu 7 marca 1948 roku Bolesław Bierut napisał: „z prawa łaski nie skorzystam”.

Trzy dni później, tj. w dniu 10 marca 1948 roku o godz. 21:55, kat Mokotowa Piotr Śmietański wykonał wyrok śmierci na księdzu. Prokurator, lekarz i kapelan więzienny nie byli obecni przy egzekucji. Miejsce pochówku szczątków ks. mjr. Rudolfa Marszałka ps. „Piotr Opoka” do dzisiaj pozostaje nieznane.

Jednym z prawdopodobnych miejsc jest warszawski Służew, gdzie komuniści do zbiorowych mogił składali tam ciała zamordowanych polskich patriotów, wraz z kryminalistami i zbrodniarzami wojennymi. Szczątków duchownego do dziś nie odnaleziono.

CZYTAJ: Ekshumacje w dołach śmierci. Kolejne masowe groby ofiar komunistycznego reżimu

dzieje.pl

Wiadomości

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Dworczyk: Czas na prawdę i godny pochówek

KRRiT pod ostrzałem. Romanowski: To próba usunięcia organu konstytucyjnego!

SPRAWDŹ TO!

Bodnar wystosował długi list do prezydenta Dudy

Złoty przycisk od Youtube dla Sławomira Mentzena

Lech i Legia ruszają po pierwsze trofeum w sezonie

Przygotowania do obchodów 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Granica jak sito. Niemcy przerzucają migrantów do Polski!

Najnowsze

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego