Digitalizacja ponad tysiąca dzieł sztuki. Nie trzeba jechać do Łodzi, by poznać tamtejszą kolekcję muzeum

Artykuł
Projekt ,,Cyfrowe udostępnianie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi" realizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach programu Polska Cyfrowa
Fot. Pexels/JULIO NERY

Muzeum Sztuki w Łodzi zdigitalizuje ponad tysiąc dzieł ze swojej kolekcji. Będzie można je oglądać na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych muzeum.

W ciągu najbliższych trzech lat placówka przygotuje elektroniczną wersję 1228 dzieł. Wszystko w ramach obecnie realizowanego projektu pn. ,,Cyfrowe udostępnianie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi".

Kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi składa się z kilkunastu tysięcy dzieł. Placówka już od kilku lat opracuje cyfrowo swoje zbiory i materiały muzealne towarzyszące wystawom, działalności naukowej, edukacyjnej i promocyjnej.

1228 dzieł zostanie udostępnionych na portalu zasoby.msl.org.pl. Twórcy projektu tworzą go m.in. z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przeniesienie zbiorów do Internetu pomoże osobom z niepełnosprawnościami, które nie mogły wcześniej doświadczyć sztuki w pełni.

Co więcej, powstanie 300 filmów w języku migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących.

Dodatkowo, wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji obiektów.

Udostępnione zostanie 60 dzieł sztuki dawnej oraz 990 obiektów sztuki nowoczesnej. Dodatkowo online zobaczyć będzie można 78 filmów znajdujących się w kolekcji oraz 100 materiałów bibliotecznych. Dodatkowo udostępnionych zostanie 5 tys. dokumentów zawierających metadane o dziełach.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy