Dera: Ustawa o TK rozwiązuje wiele problemów poruszonych w zaleceniach Komisji Europejskiej

Artykuł
Telewizja Republika

– Ta sprawa dla wielu środowisk opozycyjnych jest flagowym elementem walki politycznej i wokół tego będzie się toczyła ich narracja – mówił w studiu Telewizji Republika prezydencki minister Andrzej Dera.

– Ta nowa ustawa o TK rozwiązuje wiele spraw zawartych zaleceniach Komisji Europejskiej – mówił prezydencki minister w poranku Telewizji Republika.

Jak tłumaczył polityk, nowe rozwiązania usprawnią też działanie Trybunału Konstytucyjnego, chociaż dla opozycji wciąż będzie to punkt sporny. – Ta sprawa dla wielu środowisk opozycyjnych jest flagowym elementem walki politycznej i wokół  tego będzie się toczyła ich narracja, będą podejmować próby dzielenia – podkreślał Dera. Polityk dodał jednocześnie, że jest przekonany, że spór o TK wygaśnie jesienią.

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę wraz z 7 innymi ustawami, w sobotę. Prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym zakończyły się w parlamencie dwa tygodnie temu. Po podpisaniu przez prezydenta, nowa ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Poprawki Senatu

21 lipca Senat zgłosił 27 poprawek do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Poprawki dotyczyły m.in. tego, by prezydent nie mógł wnioskować o rozpatrzenie sprawy w Trybunale, poza kolejnością wpływu i tego, że jeśli sąd dyscyplinarny orzekł o usunięciu sędziego z TK, odbywało się bez zgody prezydenta. Poza tym senackie poprawki zakładają opublikowanie wyroków sprzed 20 lipca, z wyjątkiem tych, które są aktami normatywnymi i straciły swoją moc, a także, że zasada kolejności wpływu nie będzie dotyczyła spraw o zgodność z konstytucją celów lub działalności partii politycznych.

22 lipca Sejm przyjął senackie poprawki do nowej ustawy o TK i przekazał dokument do Kancelarii Prezydenta.

Nowa ustawa o TK

Ustawa, oparta na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, została uchwalona przez Sejm 7 lipca.  Zgodnie z nową ustawą pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to minimum 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Z kolei pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów. Dodatkowo umieszczono również zapis o możliwości zgłoszenia sprzeciwu od wyroku przez czterech sędziów. Wówczas taka sprawa byłaby odraczana na maksymalnie pół roku.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Prezydent podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Burzliwa debata w Sejmie o Trybunale Konstytucyjnym

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy