Czy Polski Ład zmienia w jakiś sposób funkcjonowanie ulgi rehabilitacyjnej?

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału wideo
fot. Canva

Gościem Marcina Bąka w programie „Biznes Polska” był Dariusz Strugliński Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 19,2% liczące rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według wstępnych analiz wzrost produkcji dotyczył 33 spośród 34 działów przemysłu.

Rynek pracy

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,3%, porównując rok do roku. Na plus także w ujęciu miesięcznym – podał GUS.

Ulga rehabilitacyjna w kontekście Polskiego Ładu

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład w znacznym zakresie rozszerzają zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej. Przekłada się to na możliwość odliczenia tej części wydatków, które do tej pory były nie do odliczenia. Ulga rehabilitacyjna nie dotyczy każdego podatnika, dotyczy ona osób niepełnosprawnych bądź osób, które mają na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością – podkreślił Strugliński.

Dotyczy ona wydatków ponoszonych wyłącznie na cele rehabilitacyjne bądź na cele związane z ułatwieniem czynności życiowych. Warto dodać, że wydatki mogą być limitowana albo nielimitowane, gdzie przykładem są wydatki na adaptacje mieszkania w taki sposób, żeby mogło ono służyć osobie niepełnosprawnej.

Wydatki limitowane i nielimitowane

Wydatki nielimitowane nie mają ograniczeń. Każdy beneficjent może skorzystać z prawa do tej ulgi do faktycznie poniesionych wydatków. Trzeba uzyskać dochód, umożliwić jak największemu gronu skorzystanie tej ulgi – tłumaczył w programie „Biznes Polska” Dariusz Strugliński. Po to są wydatki nielimitowane, aby dana osoba mogła z tego skorzystać do wysokości osiąganych dochodów – podkreślił.

Gość Telewizji Republika dodał również, że koszty związane z przewozami osób niepełnosprawnych będą mogły ulegać odliczeniu w uldze rehabilitacyjnej.

Będzie to bardzo duże ułatwienie dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.

Gdzie można uzyskać przejrzyste informacje w tych kwestiach?

Dariusz Strugliński Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu proponuje korzystanie z bardzo łatwo dostępnych źródeł np. na stronach resortu finansów – podatki.gov.pl. Znajduje się tam szereg informacji. Jak również telefony i infolinie, które są udostępniane w urzędach. Materiałów dostępnych jest dużo i przygotowywane są z dużą ilością przykładów.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy