Czeka nas powtórka z 11 września? Pentagon przestrzega przed aktywnością organizacji terrorystycznych w Afganistanie

Artykuł
Pentagon był jednym z celów zamachów przeprowadzonych 11 września 2001 r.
Fot. Pixabay/WikiImages

- Jesteśmy przekonani, że Państwo Islamskie Chorasanu (IS-Ch) i Al-Kaida w Afganistanie zamierzają przeprowadzać ataki poza tym krajem, włącznie z atakami na US. Naszym celem jest temu zapobiec - powiedział we wtorek w Kongresie USA zastępca ministra obrony ds. politycznych Colin Kahl.

Kahl zaznaczył, że jak na razie obie organizacje terrorystyczne nie są jeszcze gotowe na realizację swoich zamiarów. Jednakże – jak wyjaśnił – IS-Ch może uzyskać zdolność do przeprowadzania „zewnętrznych ataków” w ciągu sześciu do 12 miesięcy, a Al-Kaida potrzebuje na to „rok lub dwa”.

Jednocześnie Kahl zauważył, że aktywność organizacji terrorystycznych w Afganistanie i ewentualne wyprowadzanie stamtąd ataków na zewnątrz tego kraju budzi niepokój talibów. Odkąd w sierpniu przejęli oni władzę w Afganistanie, IS-Ch przeprowadziło serię śmiertelnych ataków wymierzonych głównie w służby bezpieczeństwa, przedstawicieli mniejszości religijnych i szyickie obiekty kultu. W październiku organizacja ta wzięła na siebie odpowiedzialność za dwa zamachy bombowe na północy i południu kraju, w których zginęło łącznie co najmniej 100 osób.

Źródło: polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy