Czechy: prezydent Niemiec z wizytą w Pradze. Steinmeier: Nasze partnerstwo oparte jest na silnych fundamentach

Artykuł
Frank-Walter Steinmeier
Fot. flickr.com/Stephanie Booth

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przybywa w środę z dwudniową wizytą do Republiki Czech. „Czesko-niemieckie partnerstwo oparte jest na silnych fundamentach, których nie wzruszą żadne polityczne okoliczności – powiedział Steinmeier przed wyjazdem do Pragi.

Podczas wizyty prezydent Niemiec odda cześć czeskim spadochroniarzom, którzy zginęli podczas Operacji Antropoid, której celem było zabicie w 1942 r. protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Prezydent Niemiec połączył swoją wizytę z „podróżą w przeszłość”, by przypomnieć, że czesko-niemieckie relacje mają swoją ciemną kartę w historii.

Steinmeier będzie pierwszym niemieckim prezydentem, który odwiedzi kościół prawosławny Św. Cyryla i Metodego, gdzie spadochroniarze zostali otoczeni i zginęli, bądź to od niemieckich kul, bądź popełniając samobójstwo.

Prywatny obiad w Zamku Lány

Jeszcze w środę Steinmeier ma zjeść prywatny obiad z prezydentem Czech Milošem Zemanem i pierwszą damą w zamku Lány. Następnie, w czwartek ma zostać powitany z honorami na Zamku Praskim. W programie wizyty przewidziano również spotkania z premierem Andrejem Babišem oraz ministrami spraw zagranicznych, obrony i handlu, a także z przewodniczącymi obu izb parlamentu.

Źródło: english.radio.cz

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy