Covid-19 na świecie. Coraz więcej sfałszowanych świadectw szczepień

Artykuł
Kilka krajów związkowych potwierdziło, że podróbki najczęściej są wykrywane w aptekach
Fot. Canva.com

Wraz wprowadzeniem odpłatności za wykonywanie testów na obecność Covid-19, w kilku krajach związkowych odnotowuje się wzrost liczby przestępstw związanych z fałszowaniem certyfikatów szczepień oraz handlem nimi.

Jak podaje w czwartek „Die Welt”, powołując się informacje policji, niektóre przypadki wskazują na działalność oszustów na dużą skalę, szczególnie w internecie.

Obecnie w całych Niemczech odnotowuje się „setki przypadków oszustw, dotyczących sfałszowanych certyfikatów”, brak jednak dokładnej liczby przypadków. Wiadomo, że w Nadrenii Północnej-Westfalii liczba tych spraw mieści się w „środkowym zakresie trzycyfrowym”, w Hesji jest to „nieco ponad 100”, w Badenii-Wirtembergii - w „górnym zakresie dwucyfrowym”. W Saksonii-Anhalt mamy konkretne dane - od maja zarejestrowano 22 przypadki używania, sprzedaży lub proponowania sfałszowanych certyfikatów szczepień.

Kilka krajów związkowych potwierdziło, że podróbki najczęściej są wykrywane w aptekach, gdzie klienci proszą o papierowy wydruk rzekomo nadanego im w cyfrowej formie certyfikatu – podaje „Die Welt”.

- Przestępcza energia, stojąca za podróbkami, jest przerażająca – komentuje Annette Romme, szefowa stowarzyszenia lekarzy z Turyngii.

Podwyższenie kary za fałszowanie certyfikatów szczepień jest obecnie przedmiotem dyskusji polityków. W większości krajów związkowych proceder ten jest traktowany jako fałszowanie świadectw zdrowia, za co grozić może kara do roku pozbawienia wolności. Natomiast za fałszowanie dokumentów w poważniejszych przypadkach grozić może od pięciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Już w czerwcu ministrowie sprawiedliwości krajów związkowych opowiedzieli się za wyrównaniem tych kar. Temat ten prawdopodobnie będzie dyskutowany podczas trwającej w czwartek i piątek konferencji premierów krajów związkowych, odbywającej się w Koenigswinter (Nadrenia Północna-Westfalia).

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy