Przejdź do treści
16:15 Warszawa: Kary 9 i 6 miesięcy w zawieszeniu wymierzył sąd dwóm byłym funkcjonariuszom milicji oskarżonym o typowanie w stanie wojennym opozycjonistów do wojska. Celem ich działań było prześladowanie osób, które nie zgadzały się z ówczesnym ustrojem
14:29 Opolskie: na autostradzie A4 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe pali się ciężarówka. W miejscu zdarzenia ruch na autostradzie jest zablokowany w obu kierunkach
14:19 GDDKiA wprowadzi na drogach dwujezdniowych, prowadzących do 14 przejść granicznych z Niemcami i Litwą, zwężenie do jednego pas
13:21 USA: cztery osoby zginęły, 14 zostało rannych w strzelaninie w Chicago
13:11 Grecja: 5 tys. turystów opuściło w nocy ze środy na czwartek hotele na obszarach zagrożonych pożarem na południowym wschodzie Krety
12:49 IMGW: w czwartek w centrum i na południu kraju temperatura do 36 st. C, burze i opady deszczu do 15 mm. Jedynie na wschodzie i południu do końca dnia pogodnie i bez opadów. W piątek do 26 st. C na południowym zachodzie
12:40 Watykan: prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił nowego biskupa Rzymu do Polski
12:33 Pomorskie: w nocy ze środy na czwartek w oknie życia przy domu zakonnym sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Chojnicach znaleziona została nowo narodzona dziewczynka
12:09 TK uznał za niezgodne z konstytucją rozporządzenie MEN o jednej godzinie religii tygodniowo
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Cichanouska: Nie doceniliśmy brutalności reżimu Łukaszenki

Źródło: Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Białoruska opozycja nie doceniła brutalności reżimu Alaksandra Łukaszenki i zapewne należało obrać inną strategię, ale szybsze sankcje Zachodu mogły wpłynąć na bieg wydarzeń – oceniła liderka opozycji Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla węgierskiego portalu Index.

- Po prostu nie doceniliśmy ich (tj. władz Białorusi) brutalności. Zapewne należało zastosować inną strategię. Ale myśleliśmy, że jeśli jest nas dużo i jesteśmy widoczni, to dla wszystkich wszystko jest jasne – powiedziała Cichanouska.

Nie wykluczyła, że gdyby protestujący pozostali na ulicach i nie wracali do domów przez tydzień, wszystko ułożyłoby się inaczej. Podkreśliła przy tym, że jej zdaniem Białorusini nie są gotowi, by zniżyć się do poziomu władz i reagować na przemoc przemocą.

Skuteczność zachodnich sankcji

- Pierwsze naprawdę skuteczne sankcje wprowadzono dopiero 10 miesięcy po sierpniowych wyborach (z 2020 roku). Być może to także miało wpływ na to, że w kraju nie doszło do oczekiwanego zwrotu. Gdyby Zachód szybciej reagował na przemoc ze strony władz, być może mielibyśmy teraz już inną sytuację - odparła Cichanouska. 

Zaznaczyła, że pierwsze rzeczywiście skuteczne sankcje wprowadzono po zmuszeniu do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair z białoruskim opozycyjnym blogerem Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie w maju 2021 roku.

- W dodatku te sektorowe sankcje też pozostawiły za sobą ogromną próżnię. Nie dotknęły istniejących porozumień, które niezmiennie pozostają w mocy. (…) Wszystko to umożliwia reżimowi dostosowanie się do sytuacji i poszukiwanie szczelin do wykorzystania – powiedziała Cichanouska.

Zaznaczyła jednak, że Litwa wprowadziła bezprecedensowy zakaz tranzytu białoruskich nawozów potasowych i niedawno weszły w życie sankcje amerykańskie – w grudniu resort skarbu USA ogłosił w koordynacji z UE, Kanadą i Wielką Brytanią restrykcje wobec 20 osób związanych z reżimem Łukaszenki oraz wobec 12 państwowych firm i instytucji.

- Reżim białoruski teraz zaczyna to odczuwać – wskazała opozycjonistka.

ZOBACZ: Łukaszenka: Wojska opuszczą Białoruś w momencie gdy tak zdecydujemy

Cichanouska wyraziła jednak przekonanie, że choć Białorusinom nie udało się doprowadzić do zmiany władzy, to w ich oczach „reżim nie wygrał, i władze też o tym wiedzą”.

- Doprowadziliśmy do tego, że nikt w społeczności demokratycznej nie uznaje Łukaszenki. Nikt z nim nie rozmawia, nie współpracuje, nie są mianowani nowi ambasadorowie.(…) Moim zdaniem ważnym osiągnięciem jest też to, że przez półtora roku utrzymaliśmy pełną jedność sił demokratycznych – podkreśliła.

Cichanouska zaznaczyła, że w przeszłości białoruski reżim wychodził zawsze z kryzysów zwycięsko i uzyskiwał ustępstwa, przez co czuje się kompletnie bezkarny.

- Tego potwora wyhodowaliśmy takimi właśnie posunięciami. Nadszedł czas, żeby pokazać, że demokracja też ma zęby, nie wolno poddawać się szantażowi - oceniła.

Opozycjonistka przyznała jednak, że w europejskiej polityce zawsze obecny był „czynnik rosyjski”: Europa bała się, że bardziej zdecydowane wystąpienie przeciw Łukaszence wepchnie Białoruś w ramiona Rosji.

- Jeśli Moskwa i Mińsk wrzucane są do jednego worka, sprawa nie zostanie rozwiązana.(…) Dla nas to zaskakujące, bo od kilkudziesięciu lat żyjemy jako suwerenne państwo, a mimo to jesteśmy postrzegani jako dodatek do Rosji. Trzeba ten mit obalić – powiedziała Cichanouska, oceniając, że Zachód bardziej boi się Rosji niż Białorusini.

 

PAP

Wiadomości

Brzoska pomógł olimpijce! Kozłowska w InPost Sport Team

Cenckiewicz szefem BBN: nie będziemy akuszerami tego, co przyjdzie z rządu

Upał w pracy: kiedy pracownik ma prawo do wody i skrócenia czasu

Pęk: Niemcy nigdy nie zrezygnowały z polityki całkowitej dominacji

Michał Czarnecki rozwodzi się z żoną po 20 latach małżeństwa

Andrzej Duda ma pomysł na przyszłość. Mówi o sytuacji związanej z nowym porozumieniem koalicyjnym

Nawrocki zapewnia, że zrobi porządek na granicy z Niemcami. Podał konkretną datę!

Kowalski: Niemcy przerzucają nielegalnych imigrantów. Rząd Tuska abdykował

Limuzyna z Bodnarem pędziła ulicami Warszawy łamiąc przepisy. Kierowca powinien otrzymać surowy mandat

Kryszak: będziemy pilnować granic i dbać o bezpieczeństwo

Polacy ewakuowani z Krety. Groźne pożary uderzają w turystów

Eredivisie: VAR popełnił aż 26 błędów!

Bielan: Tusk nie może sprzeciwić się Niemcom, spłaca długi

Twórca raportu o wpływach Rosji w Polsce szefem BBN

Tragedia w Japonii. Nie żyje 19-letni medalista MŚ w skokach narciarskich

Najnowsze

Brzoska pomógł olimpijce! Kozłowska w InPost Sport Team

Michał Czarnecki rozwodzi się z żoną po 20 latach małżeństwa

Andrzej Duda ma pomysł na przyszłość. Mówi o sytuacji związanej z nowym porozumieniem koalicyjnym

Nawrocki zapewnia, że zrobi porządek na granicy z Niemcami. Podał konkretną datę!

Kowalski: Niemcy przerzucają nielegalnych imigrantów. Rząd Tuska abdykował

Cenckiewicz szefem BBN: nie będziemy akuszerami tego, co przyjdzie z rządu

Upał w pracy: kiedy pracownik ma prawo do wody i skrócenia czasu

Pęk: Niemcy nigdy nie zrezygnowały z polityki całkowitej dominacji