COVID-19 a kultura. Gliński: Ludzie kultury przygotowują ofertę i służą w czasie pandemii

Artykuł
Odbył się briefing Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
twitter/MNKrk

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że ludzie kultury przygotowują ofertę dla publiczności i w ten sposób służą społeczeństwu w czasie pandemii.

Szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas briefingu prasowego w Muzeum Książąt Czartoryskich omówił najważniejsze inwestycje i plany Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).

- Jestem pewny, że efekty prac będą docenione przez publiczność - podkreślił i dodał, że po pandemii ludzie kultury jeszcze bardziej będą musieli służyć społeczeństwu.

Mówiąc o MNK zaznaczył, że ta instytucja cały czas się rozwija.

Jak poinformował minister, w fazie finalnej są prace przygotowawcze do remontu Klasztorku – nieruchomości, która łączy odrestaurowany Pałac Czartoryskich i Arsenał. Zgodnie z szacunkami wystawy w odnowionym Klasztorku będą dostępne od wiosny 2023 r.

Gliński szczególną uwagę zwrócił na ekspozycję sztuki starożytnej, która po zakończeniu obostrzeń sanitarnych będzie otwarta w Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale.

Szef resortu powiedział o zakupionej przez MNK kolekcji starożytnych dzieł Potockich z Krzeszowic.

- To rzeczy unikalne, robią wrażenie, chciałoby się zaraz wpuścić publiczność - powiedział.

Największą inwestycją MNK jest, mówił wicepremier, utworzenie Muzeum Architektury i Designu w dawnym budynku hotelu Cracovia. Szacowany koszt inwestycji to ok. 425 mln zł. Muzeum Narodowe zabiega o pozyskanie pieniędzy na planowaną inwestycję z Krajowego Planu Odbudowy opartego o środki UE, przeznaczone na niwelowanie skutków kryzysu gospodarczego spowodowanego COVID-19.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy