Oświetlmy nasze domy w geście poparcia dla białoruskiej demokracji. Ministerstwo Kultury zaprasza na koncert „Gramy dla Białorusi”

Oświetlmy budynki w historycznych barwach Białorusi
gov.pl

- Od początku społecznych protestów na Białorusi leży nam na sercu los jej obywateli, szczególnie twórców i artystów – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, potwierdzając udział MKDNiS w akcji #LightForBelarus. 25 marca, w geście solidarności i wsparcia dla Białorusinów upominających się o swobody demokratyczne w swoim kraju.

Siedziby instytucji kultury oraz innych obiektów użyteczności publicznej na całym świecie zostaną podświetlone kolorami historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. W Polsce odbędzie się również współorganizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury koncert „Gramy dla Białorusi”, transmitowany na antenach TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Wilno i Bielsat TV.

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że Polacy w swojej najnowszej historii, na trudnej drodze do demokracji zapoczątkowanej powstaniem Solidarności, doświadczyli podobnego wsparcia.

- W 1980 roku, gdy w Polsce rodziła się Solidarność, i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego, w naszej drodze do demokracji świat okazywał nam wsparcie i pomoc, podtrzymywał nadzieję. Solidarność poruszyła lawinę przemian ustrojowych 1989 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszą powinnością jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw oraz przekazywanie idei Solidarności – podkreślił wicepremier Gliński.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu od lat aktywnie i konsekwentnie działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wspiera twórców z krajów ościennych, w tym z Białorusi, którzy są gośćmi cyklicznych wydarzeń – takich jak organizowane przez Narodowe Centrum Kultury festiwale Wschód Kultury czy Eufonie – oraz stypendystami programu Gaude Polonia. Aby okazać solidarność z twórcami i artystami z Białorusi w obecnej, niezwykle trudnej sytuacji, MKDNiS wsparło akcję #LightForBelarus oraz organizację koncertu „Gramy dla Białorusi”.

#LightForBelarus – światło dla Białorusi

Akcja #LightForBelarus, która odbędzie się 25 marca br., polega na oświetlaniu budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach historycznej flagi Białorusi: biało-czerwono-białej lub innej dostępnej formie ekspozycji, np. wywieszeniu w oknach flag. Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 25 marca to Dzień Wolności Białorusi – święto nieuznawane przez władze, ale od lat celebrowane przez białoruskich obywateli, którzy w ten sposób demonstrują swoje przywiązanie do wolności.
Biorąc udział w wydarzeniu, mamy okazję zademonstrować solidarność i wsparcie dla naszych białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno upominają się o swobody demokratyczne w swoim kraju.

Inicjatorami akcji #LightForBelarus, która w czwartek odbędzie się po raz drugi, są Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i TVP Kultura, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podczas pierwszej odsłony akcji, 12 i 13 września 2020 r., ponad 170 obiektów publicznych w Polsce zostało oświetlonych historycznymi narodowymi barwami Białorusi.

Koncert „Gramy dla Białorusi” – 25 marca godz. 20.15

Koncert „Gramy dla Białorusi 2021” został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Telewizji Polskiej S.A. oraz Filharmonii Narodowej. Wystąpią w nim gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut, Piotr Cugowski, a także goście z Białorusi — NaviBand i chór Harmoń. Artystom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Adama Sztaby i Zuzanny Falkowskiej, odpowiedzialnych – wraz z Marcinem Mirowskim – za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Podczas koncertu usłyszymy utwory ikony polskiej sceny muzycznej – Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi — w nowych aranżacjach. Zabrzmią też utwory zespołu NaviBand, napisane dla wsparcia ubiegłorocznych protestów białoruskiego społeczeństwa, słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz przebój białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy pt. „Graj”.

Ze względu na przepisy epidemiczne koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Transmisję będzie można oglądać na żywo, tj. o godz. 20.15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno) oraz online na profilu facebookowym i stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury. W późniejszym terminie koncert będzie można emitowany w Programie Pierwszym i Drugim Polskiego Radia.

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy