Bryluje na korcie. Rządzi w mediach. Iga Świątek na ustach całego świata

Tomasz Domański 05-06-2022, 15:41
Artykuł
Roland Garros | TT @rolandgarros

Iga Świątek zawładnęła umysłami fanów sportu i ludzi polityki. Gratulacje dla 21-latki z Raszyna płyną też ze strony światowych wydawnictw i telewizji. Jej gra i kolejne sukcesy wywołują komentarze pełne uznania i aprobaty. Wiele miejsca po drugim triumfie we French Open i wygrana w finale z Amerykanką Cori Gauff poświęcają największe tytuły w USA. Podziękowania popłynęły ze strony Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

W relacji z finałowego spotkania, wygranego przez Świątek 6:1, 6:3, sportowa witryna Bleacher Report nie szczędzi pochwał polskiej zawodniczce i podkreśla jej absolutną dominację w starciu z młodszą rywalką. Było to zwycięstwo "pieczętujące jej pozycję na szczycie hierarchii WTA". Przewiduje się także, że pokonanie Polki w będzie w najbliższym czasie wymagać "niemal perfekcyjnej dyspozycji".

"New York Times" - w artykule zatytułowanym "Iga Świątek dominuje w finale" - zwraca uwagę, że Polka nie ma sobie równych już od czterech miesięcy, a w tym roku odniosła 42 zwycięstwa i doznała zaledwie trzech porażek.

Według gazety zdecydowana faworytka w sobotę tylko "skończyła swoją robotę w Paryżu" i udowodniła, że triumf z 2020 roku - kiedy dokonała tego jako nierozstawiona - nie był dziełem przypadku.

Dziennik chwali także 21-latkę za zaangażowanie w sprawy społeczne - wstążka w barwach Ukrainy i słowa wsparcia dla tego kraju w wystąpieniu podczas dekoracji - oraz przypomina, że jest jedną z pierwszych tenisistek, które podróżują po świecie z psychologiem w sztabie.

Iga w Republice: Iga Świątek bierze Paryż! Puchar Rolanda Garrosa dla fenomenalnej Polki

Na stronie internetowej CNN można przeczytać, że Świątek, która w drodze do finału straciła tylko jednego seta, w decydującym meczu nie miała żadnych kłopotów. Pierwszego seta wygrała w zaledwie 32 minuty, a w drugim - po tym, jak Gauff objęła prowadzenie 2:0 - "zabrała jej cień szansy i zamknęła drzwi okazując się lepsza w pięciu kolejnych gemach".

Witryna CBS Sports pisze o "niesamowitej, trwającej 35 spotkań serii meczów Polki bez porażki" oraz o całkowitej dominacji w finale nad Gauff, która wcześniej zachwycała, ale "ten dzień należał do będącej w świetnej dyspozycji jednej z najlepszych zawodniczek na świecie".

"Iga Świątek z rakietą w ręku jest solidna, pełna gracji, wydaje się nigdy nie panikować i od miesięcy jest niepokonana" - zaczyna relację z meczu stacja ESPN.

Według niej Polka "na lekko poruszoną i zmieszaną wyglądała tylko raz - podczas odtwarzania polskiego hymnu i ceremonii wręczenia nagród".

Zobacz też: Brytyjska prasa o Idze Świątek: Polka uprawia inną dyscyplinę niż rywalki

Nie zabrakło komentarza ze strony Prezydenta RP. Andrzej Duda we wpisie na Twitterze nie krył zachwytu i dumy.

Słowem zagrał premier RP Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu określił paryski turniej jako "Poland Garros".

To był 35. z rzędu zwycięski pojedynek 21-letniej raszynianki. W obecnym sezonie wygrała już sześć turniejów. Wcześniej była najlepsza w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie oraz Rzymie.

Jeszcze więcej tenisa: Nadal nie do zatrzymania. Rafael wygrywa paryski turniej po raz 14!


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy